Sowy Poczytajki rady nie od parady, czyli bezpieczeństwo w czasie wakacji

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Wakacje w górach

Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie – pamiętaj o zdrowym rozsądku. Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie. Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet, jeśli jest lato (pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko). Pamiętaj, żeby nie wyruszać w góry bez opieki dorosłych. Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć, dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR. Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu. Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź.

Wakacje nad wodą

Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana – informują o tym znaki i tablice. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni). Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr ani po zapadnięciu zmroku. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu. Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych - może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne! Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby. Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek.

Wakacje rozgrzane słońcem

Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu. Noś nakrycia głowy i dobre okulary słoneczne. Unikaj znacznego wysiłku w pełnym słońcu. Chroń się w cieniu w godzinach południowych. Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj kremy z filtrem ochronnym. Pamiętaj, aby nawadniać organizm, pij dużo mineralnej wody niegazowanej.

Wakacje na dwóch kółkach

Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru. W czasie jazdy używaj kasku oraz ochraniaczy. Pamiętaj o noszeniu elementów odblaskowych. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty. Nigdy nie ścinaj zakrętów. W czasie jazdy zawsze uważaj!

 

Na podwórku:

Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów. Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól, aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców. Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych.

 

Wakacje w domu

Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw. Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to: gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch, prąd elektryczny – może Cię porazić, ogień – możesz spowodować pożar, woda – możesz zalać mieszkanie, ostre przedmioty – grożą zranieniem, lekarstwa – możesz się nimi zatruć. Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!! Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!

WAŻNE TELEFONY
112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Pamiętajcie, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza możliwość stania się ofiarą. Redakcja „Ka’Baczka” życzy Wam cudownych, niezapomnianych, pełnych wrażeń i nowych doświadczeń, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!

 

Patrycja Karykowska (nauczyciel – bibliotekarz)

Warsztaty Dziennikarskie Kota Szpalty