Wycieczka ZIELONEGO PATROLU 2016

W roku szkolnym 2015/2016 wygraliśmy  tygodniową wycieczkę, która była nagrodą główną w VIII edycji  konkursu ekologicznego Zielony Patrol, organizowanego pod patronatem prezydenta Kielc. 26.06.2016 roku wraz z  Zielonymi Patrolami ze Szkół Podstawowych numer 8 i 33  wyruszyliśmy w podróż, na trasie której znajdował się m.in. Wiedeń i Bratysława. 

    

W Wiedniu zwiedziliśmy Pałac Schönbrunn - dawną letnią rezydencję rodziny cesarskiej, obecnie  wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO,   Park Różany, Ogród Zoologiczny należący do najnowocześniejszych na świecie, Operę Wiedeńską - jedną z najlepszych scen operowych na świecie, Oceanarium  tzw. „Dom Morza”, Pałac Hofburg - cesarski pałac zimowy Habsburgów wraz ze Skarbcem Cesarskim, Motylarnię,   Kościół na Kahlenbergu, Katedrę Świętego Szczepana - jeden z symboli miasta, Muzeum Historii Naturalnej, Ratusz Miejski z XIX w.

  

Najbardziej wyczekiwany przez nas dzień, to całodzienny pobyt w parku rozrywki Family Park.  Park Neusiedlersee to największy rodzinny park rozrywki w Austrii położony nad Jeziorem Nezyderskim, kilkadziesiąt kilometrów od Wiednia.  Podzielony jest na cztery części, dostosowane do różnych grup wiekowych. Są to: Wyspa Przygód i Zamek Doświadczeń dla starszych dzieci  oraz Farma i Bajkowy Świat dla najmłodszych. Byliśmy gotowi na wszystkie atrakcje, jakie czekały nas podczas pobytu w parku rozrywki. Na bardzo wielu urządzeniach, na których odbywaliśmy podróże z bardzo dużą szybkością, towarzyszyły nam ogromne emocje, serce do gardła  podchodziło. Najwięcej adrenaliny  wydzieliła w nas bardzo szybka kolejka rollercoaster  „Waldtierrennen. To był niezapomniany dzień.

   

Zwiedzanie Bratysławy rozpoczęliśmy  od Wzgórza Zamkowego, gdzie znajduje się Zamek Bratysławski.  Mogliśmy zobaczyć nie tylko zamek, ale również niedawno założony piękny ogród zamkowy i podziwiać panoramę miasta oraz płynący nieopodal Dunaj.

Udaliśmy się też do Katedry św. Marcina - największego i najważniejszego kościoła w stolicy Słowacji. Jest to miejsce, w którym przez blisko 300 lat odbywały się koronacje monarchów węgierskich. Odbyliśmy również spacer po starówce, gdzie podziwialiśmy m.in. Bramę Michalską, Ratusz i Rynek Staromiejski.

Podczas drogi powrotnej zwiedziliśmy jeszcze ruiny średniowiecznego zamku Devín, położonego  na potężnej skale u ujścia rzeki Morawy do Dunaju,  Jaskinię Demianowską,  Park Legend Habakuky i Zamek w Orawie.

Bardzo się cieszymy, że całoroczną pracą na rzecz przyrody zasłużyliśmy na tak wspaniałą wycieczkę.