Dzień Otwartej Szkoły – 3 lutego 2016r.
E-LEARNINGOWA PRELEKCJA DLA RODZICÓW KLAS I – VI
„Lepszy Internet zależy od Ciebie, zatem zostań znajomym swojego dziecka”
- Miesiąc Bezpiecznego Internetu 2016
(wersja rozszerzona)
Zbliża się Dzień Bezpiecznego Internetu, który w 2016 będziemy obchodzić 9 lutego. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową
i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Głównymi partnerami DBI 2016 jest Fundacja Orange, Microsoft
i Facebook. Wszystkie międzynarodowe i ogólnopolskie działania podejmowane w ramach DBI będą realizowane pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie!". Biblioteka „U Sowy Poczytajki” oraz Nasza Szkoła tradycyjnie włącza się w obchody DBI 2016 poprzez szereg różnorodnych inicjatyw zorganizowanych w ramach Miesiąca Bezpiecznego Internetu.
Podczas tegorocznych obchodów chcemy podkreślić to, że każdy internauta może przyczynić się do tego,
że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. Miło nam poinformować, że obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2016 zostały objęte honorowym patronatem przez Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka.
Dzieci coraz więcej czasu spędzają w Internecie. Surfują po sieci korzystając z komputerów i telefonów komórkowych. Zazwyczaj bieglej posługują się multimedialnymi urządzeniami niż dorośli. Cyfrowy świat
to ich rzeczywistość, dlatego też współczesne pokolenie dzieci i młodzieży nazywane są „Pokoleniem kciuka”. Rodzicom może być często trudno nawiązać kontakt z własnym dzieckiem. Dlatego warto być z nim, kiedy stawia pierwsze kroki w Internecie. Pokazać, co można ciekawego robić w sieci, nauczyć najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Po prostu być. Pragniemy Państwa zaprosić do uczestnictwa w projekcie adresowany do rodziców i opiekunów pod tytułem „Zostań znajomym swojego dziecka”. Hasło „Zostań znajomym swojego dziecka” ma zachęcić rodziców i opiekunów do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.
Akcja realizowana jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet, który NASK prowadzi wspólnie z Fundacją Dzieci Niczyje od 2005 roku. Na projekt składa się broszura informacyjna wraz z radami dla rodziców oraz pięć animowanych filmów, które w zabawny sposób pokazują internetowe perypetie rodziny.
Broszura informacyjna projektu „Zostań znajomym swojego dziecka” oraz filmiki poruszają 5 podstawowych zagadnień, najważniejszych z perspektywy rodzinnego korzystania z Internetu:
-
„Czy znasz znajomych swojego dziecka?” – moduł dotyczący niebezpiecznych kontaktów oraz ryzykownych zachowań w sieci,
-
„Właściwie zabezpiecz swój komputer” – moduł omawiający plusy stosowania programów kontroli rodzicielskiej,
-
„Dbaj o zdrowie swojego dziecka” – moduł uwrażliwiający rodziców na zachowanie przez dzieci zdrowego balansu między aktywnością w sieci i poza nią,.
-
„Grzeczne nie znaczy bezpieczne” – moduł dotyczący problemu niebezpiecznych i szkodliwych treści oraz krytycznej oceny informacji znalezionych w Internecie,
-
„Nie wstydź się uczyć nowinek technologicznych” – moduł zachęcający rodziców i dzieci do wzajemnego uczenia się nowinek technologicznych oraz wspólnego odkrywania wirtualnego świata.
Broszurę oraz filmiki mogą Państwo obejrzeć w serwisie internetowym Polskiego Centrum Programu Safer Internet. Oto link prowadzący do projektu „Zostań znajomym swojego dziecka: http://www.saferinternet.pl/pl/3309-Zostan-znajomym-swojego-dziecka-pro…
Na zakończenie przedstawiamy Państwu „Złotą Dziesiątkę”, czyli 10 najważniejszych porad dla rodziców
i opiekunów młodych internatów:1. Towarzysz dziecku w poznawaniu Internetu.
2. Zabezpiecz komputer programami filtrującymi, dostosowanymi do wieku dziecka oraz programami antywirusowymi.
3. Pamiętaj, że z Internetem dzieci łączą się nie tylko przez komputer, ale też coraz częściej przez telefon komórkowy.
4. Bądź świadom, jak długo Twoje dziecko dziennie korzysta z sieci – dbaj o zdrowy balans pomiędzy jego aktywnością w Internecie a ruchem i zabawą.
5. Interesuj się i pytaj – staraj się poznać internetowy świat Twojego dziecka: jego znajomych, ulubione strony.
6. Nie wstydź się, jeśli mniej znasz się na komputerach i Internecie – nie musisz być ekspertem, żeby właściwie troszczyć się o bezpieczeństwo dziecka.
7. Szukaj wspólnych zainteresowań, zastanów się, czego może nauczyć Cię Twoje dziecko, żebyś lepiej poznał możliwości Internetu.
8. Pamiętaj, że Internet ma mnóstwo dobrych stron – bądź dumny z dziecka, kiedy zdobędzie nowe umiejętności i będzie czuło się sieciowym ekspertem w Waszym domu.
9. Słuchaj i nie krzycz – Twoje dziecko musi czuć, że w każdej sytuacji może przyjść do Ciebie
i powiedzieć o tym, co je zaniepokoiło czy przestraszyło.10. Pamiętaj, że w przypadku poważnych problemów z bezpieczeństwem w Internecie, możesz skonsultować się ze specjalistami i ekspertami.
Zapraszamy Rodziców do zapoznania się z:
-
e-learningową rozszerzoną prelekcją na temat”, której tekst dostępny jest na stronie biblioteki szkolnej
– http://poczytajkoteka.pl oraz w zakładce pedagoga szkolnego na stronie internetowej Naszej Szkoły, -
wystawą tematyczną w holu głównym szkoły przygotowaną z okazji Miesiąca Bezpiecznego Internetu 2016 przez nauczycieli – bibliotekarzy.
Tekst prelekcji opracowano w oparciu o e-learningowe materiały przygotowane przez ekspertów Fundacji Dzieci Niczyje oraz NASK – Polskie Centrum Programu Safer Internet.
Opracowanie materiałów:
Patrycja Karykowska (nauczyciel – bibliotekarz)
Kolportaż materiałów:
Marta Więckowska (pedagog szkolny)