
Od 25 listopada do 10 grudnia przekaz „nie krzywdź”, „reaguj na każdy rodzaj przemocy” wybrzmi jeszcze głośniej. Po raz 17. w Kielcach odbędzie się kampania społeczna „Biała Wstążka”. Tym razem pod hasłem #byćMężczyzną.
Kampania jest prowadzona w ponad 50 krajach na całym świecie, w Kielcach nieprzerwanie od 2007 roku.
Od tego czasu Miasto Kielce wypromowało „Białą Wstążkę”, jako symbol zobowiązania do przerwania milczenia w sprawie przemocy w rodzinie i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania,
w wielu miastach w Polsce.
Kampania koresponduje z międzynarodową akcją „16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć”. Daty nie są przypadkowe. Rozpoczyna się 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, a jej koniec przypada na 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka.
Akcja zwiększa świadomość społeczną na temat zjawiska przemocy w rodzinie wśród kielczan, kieruje swoje edukacyjne przesłanie do ogółu społeczeństwa, do rodzin, do profesjonalistów i przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Dzięki temu osoby zagrożone przemocą w rodzinie i doświadczające przemocy nie pozostaną bez wsparcia - mówi Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Każdego roku tematyka kampanii jest uniwersalna i osoby w każdym wieku korzystają z jej edukacyjnego przesłania. Zawsze też akcja obfituje w rozmaite wydarzenia profilaktyczne i promocyjne.
Jeśli masz poczucie, że samotnie zmagasz się z trudnym problemem życiowym, zapraszamy do kontaktu.
Przypadki przemocy w rodzinie można zgłaszać między innymi: Policji, Prokuraturze, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach, w Zespole Interdyscyplinarnym do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kielcach, w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach.
Zachęcamy osoby w kryzysie do korzystania z dostępnych w Kielcach telefonów zaufania:
195 13 – Miejski Telefon Zaufania „Stop Przemocy” (całodobowy)
195 25 – Telefon zaufania dla osób w kryzysie emocjonalnym (całodobowy)
41 368 18 74 - Telefon w sprawach rodzinnych (pon. – pt. w godz. 8:00 – 18:00)