Witajcie! W tym tygodniu razem z Wami chcielibyśmy zająć się tematami dotyczącymi ochrony naszej planety. 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemii, dlatego przygotowaliśmy dla Was zadania dzięki, którym dowiecie się :jakie nasza planeta ma dla nas przepiękne dary, co ją zatruwa i niszczy, co to jest recykling, jak należy właściwie segregować odpady, a także sprawdzić swoją wiedzę za pomocą rebusów i quizów. Mam nadzieję, że dzięki podjętym razem z nami działaniom staniecie się Młodymi Ekologami- Przyjaciółmi Ziemii.
20.04.2020 Poniedziałek
1.Po weekendzie zaczynamy od gimnastyki, kilka łatwych ćwiczeń dla naszego ciała. Zaproście do zabawy domowników.
- Małe żabki: skaczemy do przodu obunóż z głębokiego przysiadu (10 żabich skoków).
- Mała miękka piłka lub woreczki z grochem lub balonik: podrzucamy i chwytamy, ale po każdym podrzucie robimy obrót: raz w lewo, raz w prawo.
- Stoimy w rozkroku, ramiona uniesione w górę. Poruszamy ramionami kołysząc się na boki. Na hasło „bardzo silny wiatr” zataczamy koło od góry do skłonu pogłębionego.
- Stajemy przodem do ściany. Odpychamy się i klaszczemy przed sobą. (12 powtórzeń).
- Mała miękka piłka lub woreczki z grochem lub balonik: podrzucamy i chwytamy, ale po każdym podrzucie robimy przysiad, łapiemy..
- Zamieniamy się w małe “Wróbelki” i podskakujemy (drobnymi podskokami) obunóż w miejscu i do przodu i do tyłu.
2. ,,Jak dbać o Matkę Ziemię?”Na początku zwróćmy uwagę na pojęcia: ekologia i ochrona środowiska.
EKOLOGIA to nauka, która opisuje zależności między organizmami oraz między organizmami, a środowiskiem ich życia.
OCHRONA ŚRODOWISKA natomiast nie jest dziedziną naukową – są to wszystkie działania, jakie podejmujemy my ludzie, aby zmniejszyć szkody, które wyrządziliśmy środowisku, lub by takim szkodom zapobiegać.
Oba terminy są ze sobą dość ściśle powiązane.
Świadomość działań ekologicznych należy budować od najmłodszych lat – pozwoli to wykształcić prawidłowe postawy, które będą dla młodych ludzi w przyszłości naturalne. Do tego dołóżmy kształtowanie zdrowych nawyków i już mamy przepis na wyedukowanego ekologicznie młodego człowieka.
3. Zastanówmy się Drogie Dzieci w jaki sposób na co dzień możemy angażować się w ochronę środowiska? Przyjrzyjcie się uważnie ilustracji. Jakich wyborów dokonał chłopczyk, aby chronił swoje środowisko? Czy Wy też wskazaliście podobne odpowiedzi?
4. Zaproście do zabawy „Sprzątamy las” rodziców, rodzeństwo .
Na podłodze rozłożone są różne pudełka, butelki, gazety, plastikowe torebki, nakrętki, papierki po cukierkach itp. oraz pojemniki z napisami (np. pudełka tekturowe): makulatura, plastik, szkło. Przyjrzyjcie się uważnie im z czego są zrobione. Przy muzyce spacerując po pokoju „posprzątaj las”- zbierając i segregując śmieci do pojemników.
Wtorek 21.04.2020
1. Czy wiecie, że każdy z nas może zadbać o Matkę Ziemię ?Wyrobienie prostych nawyków, które wykonujemy codziennie spowoduje, że nasza Ziemia nam podziękuje! Zapamiętajcie!
- Uczmy się gaszenia niepotrzebnego światła. Nie marnuj energii świetlnej, ponieważ aby wyprodukować prąd - należy spalić węgiel, który wydziela w powietrze szkodliwe gazy. Wyłączaj zbędne światła - każda przepalona żarówka szkodzi przyrodzie !
- Oszczędzajmy wodę. Wyłączaj kran do końca, by nic nie kapało. Zamiast wykąpać się w wannie - weź prysznic.
- Kupuj soki, kremy czy dżemy w szklanych opakowaniach. Plastik zatruwa mnóstwo roślin dookoła zanim się rozłoży.
- Segregujmy śmieci: papier, szkło i plastik wrzucaj do oddzielnych pojemników na śmieci. Segregacja umożliwia przetwarzanie i wykorzystanie powtórnie niepotrzebnych bądź zużytych odpadów.
- Na zakupy zaopatrz się w ekologiczną torbę z materiału, a nie z folii.
- Nie marnuj papieru ! Dobrze wiesz jak ważne są drzewa w naszym życiu. Bez nich nie mielibyśmy dostępu do tak świeżego powietrza. Nie niszcz ich. Mądrze gospodaruj każdą kartką papieru, nie zużywając ich niepotrzebnie
2. Włączcie bajkę pt: ,,Ekologiczny dom”, zwróćcie uwagę na różnicę w funkcjonowaniu domu państwa Brudasińskich i Ekomalińskich? Czy widzicie te różnice? A Wy w którym domu chciałbyście mieszkać?
https://www.youtube.com/watch?v=PYd88-RyaLs
3. Żeby łatwo nauczyć się jak segregować śmieci pomoże wam w tym wierszyk:
,,Nasza paka"
Hej dziewczyny i chłopaki,
wstąpcie dziś do mojej paki!
Bo w tej paczce, każdy wie
jak sortuje śmieci się!
Najpierw przejdź się wokół bloku,
wzrok miej czujny niczym sokół,
wypatrz duże pojemniki, kolorowe to śmietniki.
Gdy, wyrzucić chcesz tektury,
stare pudła, gazet góry,
szukaj tego niebieskiego,
tutaj papier wrzuć do kolego!
A w tym żółtym pojemniku,
tylko śmieci są z plastiku.
Folie i opakowania, kubeł zjada na śniadania.
Znajdź zielony kubeł wielki,
kiedy szklane masz butelki.
Wrzuć bez kapsli, opłukane,
bez etykiet, butle same.
Segregacja w domu śmieci
bardzo łatwa jest dla dzieci.
Rób to więc przed wyrzuceniem,
by ochronić naszą Ziemię.
Środa 22.04.2020 Dzień Ziemi
1. Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów: polityka Gaylorda Nelsona - senatora wspierającego ochronę środowiska, który we wrześniu 1969 roku na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego, oraz ekologa - Johna McConnella, który na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi.
W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.
2. Przeczytajcie krótkie opowiadanie pt; ,,Życzenia dla Matki Ziemi”
Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy”.
- Zastanówcie się nad tym czego życzyłby Ziemi każdy z Was?
3. Rozwiąż rebusy:
Rozwiązania rebusów :
1) makulatura
2) Baterie i makulaturę segregujemy Ziemię ratujemy!
3) odpady
Czwartek 23.04.2020
1. Dziś w ramach gimnastyki chcielibyśmy zaproponować wam taniec https://youtu.be/lFWysdCgVNg
Ze swoich źródeł wiemy, że jedna z trzecich klas uczących się u nas w szkole właśnie uczy się tych kroków w ramach zdalnego w-fu.
Może pozostałe świetliczaki nauczą się tańczyć i wspólnie zatańczymy go, kiedy się już spotkamy?
2.Czy zastanawialiście się kiedyś co się dzieje z Waszymi śmieciami?
-Gdzie ludzie wysypują śmieci?
-Dlaczego na niektórych osiedlach nie ma osobnych koszy na papier i plastik, tylko jeden na odpady słuche?
-Dokąd te śmieci są wywożone?
- Co się z nimi póżniej dzieje?
- Co to jest recykling?
Przeczytajcie uważnie opowiadanie.
,,Krótka lekcja recyklingu"
- Co się dzieje z posegregowanymi śmieciami? - Kuba przypatrywał się pojemnikom z napisami "szkło", "plastik", "papier", które od jakiegoś czasu stały na ich osiedlu. - I dlaczego na innych osiedlach nie ma osobnych koszy na papier i plastik, tylko jeden na odpady suche?
-Też się nad tym zastanawiałem - przyznał Detektyw Oszczędek. - Ale już wiem! - dodał tajemniczo.
Segregujemy śmieci!
Gdy przed ich blokiem obok pojemników na śmieci stanęły dodatkowe kosze na odpady surowcowe, zaczął się im bacznie przyglądać. I tak zobaczył, że większość mieszkańców do tych drugich pojemników wrzuca plastik, szkło i makulaturę. A potem okazało się, że na innych osiedlach segregują śmieci inaczej. Kosze są trzy: na odpady suche, mieszane i szkło opakowaniowe. - Dlaczego? - zaczął się zastanawiać, a ponieważ nie mógł nic wymyślić, postanowił przeprowadzić śledztwo. - Okazało się, że w niektórych gminach surowce wtórne, czyli właśnie papier, plastik, mogą być zbierane do jednego albo dwóch pojemników - tłumaczył Detektyw. - W blokach, gdzie nie ma miejsca na więcej koszy, taka wstępna selekcja to i tak duże ułatwienie.
Ze śmieciarki na taśmę
- Posegregowane śmieci jadą najpierw do sortowni - mówił dalej Detektyw. - Są tam specjalne linie sortownicze, na których odpady są ręcznie doczyszczane i rozdzielane na papier, szkło i plastik.
- A co ze śmieciami, które posegregowaliśmy już w domu? - zapytał Kuba.
- Po naszej domowej selekcji i tak trzeba poprawić, bo zdarza się, że nawet do wyraźnie oznakowanych potrójnych pojemników recyklingowych ludzie wrzucają zwykłe śmieci - tłumaczył Detektyw.
- Poza tym na butelkach są etykiety albo nakrętki - wtrąciła się Kasia. - Są też kartony po mleku i sokach czy butelki po olejach, które do pojemników z plastikiem nie powinny trafiać.
Ratunek dla Ziemi
- To musi być bardzo ciężka praca - zauważył Kuba.
- Ciężka i niebezpieczna! Dlatego warto pomyśleć, zanim wyrzuci się brudny pojemnik po jogurcie do kubła z resztkami z obiadu - dodał Detektyw i opowiedział, jak wygląda praca przy taśmie, gdy śmieci nie są segregowane i zawartość domowych koszy przemieszana jest z butelkami, papierem i metalem. - W takiej sytuacji nie wszystko da się oddzielić i potem przetworzyć. Gdyby wszyscy segregowali śmieci, można byłoby uratować więcej lasów i odzyskać więcej butelek PET, które są świetnym surowcem do produkcji tekstyliów czy mebli - opowiadał Detektyw.
Recykling
- A wie pan, co się dzieje z odpadami po segregacji? - Kasia i Kuba słuchali Detektywa z zainteresowaniem.
- Szkło podzielone według kolorów, oddzielnie przezroczyste, oddzielnie brązowe, jest zwożone do huty szkła - zaczął wymieniać Detektyw. - Sprasowany w paczki i posortowany na różne rodzaje papier trafia do papierni, gdzie produkowany jest papier.
- A puszki? - zapytał Kuba.
- W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można przetworzyć i wykorzystać nieskończenie wiele razy.
- Recykling jest powtórnym wykorzystywaniem odpadów w celu wytworzenia nowego produktu. Jest to jedna z form ochrony środowiska, której celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów.
- Co znaczą symbole na opakowaniach?
Jeśli na swoim opakowaniu znajdziecie taki znak oznacza on, że opakowanie nadaje się do ponownego przetworzenia.
Znaczek z ludzikiem wyrzucającym opakowanie do kosza przypomina o konieczności dbania o czystość i wyrzucaniu zużytego produktu do kosza na śmieci.
Jeśli w przestrzeni między strzałkami znajduje się numeracja, wyjaśnia ona wtedy, z jakiego rodzaju plastiku wykonano opakowanie.
Litery „alu” wpisane w dwie strzałki tworzące okrąg, znajdują się na opakowaniach aluminiowych, nadających się do recyklingu.
Wstążka z listkiem widoczna na opakowaniach oznacza, że są one biodegradowalne, rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji.
3. „Wysypisko śmieci” – zabawa badawcza
Poproście rodziców o ręcznik jednorazowy, na którym pisakiem narysujcie schemat domu i znak umowny wysypiska śmieci (duża kropka), następnie spryskajcie je wodą ze spryskiwacza (użyjcie do tego celu np. spryskiwacza do prasowania). Kropka się rozlewa.
Wniosek z doświadczenia: śmieci się rozkładają, co źle wpływa na środowisko; w zależności od tego , co jest śmieciem, rozkładanie trwa różnie czasowo.
A czy wiecie ile rozkłada się plastikowa butelka w ziemi? Oj bardzo, bardzo długo!!!! Poszukajcie w dostępnych źródłach informacji na ten temat.
4. Wykonaj pracę plastyczno- techniczną„Śmieciojadek” . Potrzebne będą: kredki, farby woreczki foliowe, nożyczki, pędzle, zszywacz, sznurek.
Piątek 24.04.2020
1.Dziś chemy zachęcić Was do wspólnego śpiewania. Przygotowaliśmy dla Was wspaniałą piosenkę mówiącą o tym, że choć masz niewiele lat to i tak możesz dbać o świat!!!!.
Posłuchajcie ,,Świat w naszych rękach"
https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE&feature=emb_title
Ci co lubią segregację
Otóż oni mają rację
Gdy w osobne pojemniki
Lecą papier, szkło, plastiki
Cały świat jest w naszych rękach
Właśnie o tym ta piosenka
Możesz dbać o cały świat
Chociaż masz niewiele lat
Cały świat jest w naszych rękach
Właśnie o tym ta piosenka
Możesz dbać o cały świat
Chociaż masz niewiele lat
A recykling trudne słowo
Chodzi o to by na nowo
Z naszych śmieci zrobić coś
Papier, plastik albo szkło
Cały świat jest w naszych rękach
Właśnie o tym ta piosenka
Możesz dbać o cały świat
Chociaż masz niewiele lat
Cały świat jest w naszych rękach
Właśnie o tym ta piosenka
Możesz dbać o cały świat
Chociaż masz niewiele lat
Więc dorośli oraz dzieci
Posłuchajcie
Sprawą śmieci trzeba zająć się dziś
Żeby jutro dobrze żyć
Cały świat jest w naszych rękach
Właśnie o tym ta piosenka
Możesz dbać o cały świat
Chociaż masz niewiele lat
Cały świat jest w naszych rękach
Właśnie o tym ta piosenka
Możesz dbać o cały świat
Chociaż masz niewiele lat
Cały świat jest w naszych rękach
Właśnie o tym ta piosenka
Możesz dbać o cały świat
Chociaż masz niewiele lat
2. Zobaczcie dlaczego w trakcie, gdy mydlimy nasze dłonie i myjemy nasze zęby powinniśmy zakręać wodę.
3. Rozwiąrz rebus.
Rozwiązania:
Gaś światło!
Nie wyrzucaj baterii do kosza!
Sortuj śmieci!
Szanuj zieleń!
Oszczędzaj wodę!