
Uczniowie klasy 7a, 7b i 8d wraz z nauczycielami wybrali się do Narodowego Banku Polskiego w Kielcach. Nie sądziliśmy, że bank może być tak interesującym miejscem, a pobyt w nim przyniesie tyle pozytywnych emocji.
Pan Łukasz Pastuszyński, który prowadził warsztaty przedstawił nam genezę słowa BANK a także opowiedział o pierwszych operacjach bankowych. Dowiedzieliśmy się, że ludzie w dawnych czasach używali m.in. soli, futra, zboża, muszli jako przedmiotów, które pełniły funkcję płatniczą. To dzięki wymianie tych cennych przedmiotów dokonywano zakupów.
Uczniowie dowiedzieli się również jak funkcjonuje bank, czym jest skarbiec, w jaki sposób odróżnić prawdziwy banknot od falsyfikatu, co zrobić, gdy przez nieuwagę wypierzemy pieniądze w pralce i to wcale nie brudne! albo gdy banknot ulegnie zniszczeniu.
Młodzież zadawała dużo różnych pytań, na które wyczerpująco odpowiadał pan Łukasz, sprawujący opiekę nad nami w czasie wizyty w NBP.
Na koniec pobytu w banku uczniowie mogli dokonać wymiany drobnych monet przyniesionych z domu w specjalnej maszynie na banknoty.
Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że była to bardzo ciekawa lekcja bańkowości!