Scenariusz - Kodeks moralny naszej klasy

Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach IV-VI.

TEMAT :„KODEKS MORALNY NASZEJ KLASY”

CELE: Określenie zasad i norm panujących w klasie, uporządkowanie struktury grupy klasowej.
MATERIAŁY: duże arkusze papieru, kwestionariusze wg wzoru, pisaki;
CZAS: 2 X 45 min;

I CZĘŚĆ ZAJĘĆ

PRZEBIEG:
1. Powitanie uczestników i wprowadzenie do tematu zajęć:
a) „burza mózgów”- „Jakie mogą być grupy, do których należymy i w których spędzamy czas?”;
Komentarz:
- Słuchając odpowiedzi rysujemy rysunek. W środku umieszczamy człowieka, który ma symbolizować nas a wokoło niego nazwy grup, które wymieniają uczniowie.
- Ważne jest, aby wśród wymienionych grup pojawiła się klasa szkolna.
b) miniwykład na temat specyfiki klasy jako grupy;
Komentarz:
- Ważne jest, aby podkreślić, że klasa szkolna jest grupą, do której zostaliśmy przydzieleni w przeciwieństwie do grup, które samodzielnie wybieramy.
- W takiej grupie często znajdują się osoby o różnych cechach charakteru, temperamentu, o różnych postawach życiowych, różnym systemie wartości.
- Aby klasa jako grupa mogła funkcjonować w sposób prawidłowy muszą zostać ustalone pewne reguły akceptowane i przestrzegane przez wszystkich jej członków.
- Informujemy uczniów, że ustalenie kodeksu takiego postępowania będzie tematem naszych zajęć.
2. „Co jest ważne w życiu klasy?”- kwestionariusz:
a) wypełnianie kwestionariusza – praca indywidualna;
b) wybór kilku najczęściej pojawiających się cech – praca w 4-5 osobowych grupach;
c) ustalenie cech istotnych dla klasy – zapisanie na odrębnym arkuszu tych pozycji, które są wspólne dla wszystkich grup;
3. Zakończenie – dziękujemy uczniom za udział w zajęciach i informujemy, że poprzednie ćwiczenie będzie punktem wyjściowym do II części zajęć.

II CZĘŚĆ ZAJĘĆ
PRZEBIEG:
1. Powitanie uczniów i wprowadzenie do tematu zajęć:
a) przypomnienie ćwiczenia „Co jest ważne w życiu klasy?” w oparciu o przygotowane zestawienie z poprzedniej lekcji;
b) informacja dla uczniów o tym, że na dzisiejszych zajęciach podejmą próbę stworzenia kodeksu moralnego swojej klasy.
2. Ustalenie reguł grupy klasowej:
A) Dzielimy klasę na 4-5 grup. Każda otrzymuje arkusz papieru i opracowuje listę reguł, które będą obowiązywać w tej klasie.
B) Grupy prezentują swoje propozycje. Jedna osoba zapisuje na odrębnym arkuszu te propozycje, które są wspólne dla wszystkich grup.
C) Po podsumowującej dyskusji można dopisać inne propozycje, które są wspólne dla wszystkich grup.
D) Każdy uczeń podpisuje się pod sporządzoną listą, która zostaje zawieszona w widocznym miejscu klasy.
E) Przypominamy, że od tej pory wszyscy są zobowiązani do przestrzegania tych zasad.
4. Zakończenie – runda po okręgu – „Co było dla mnie ważne na tych zajęciach?”.

Kwestionariusz

CO JEST WAŻNE W ŻYCIU KLASY ?

  • koleżeńskość
  • życzliwość
  • poczucie humoru
  • spontaniczność
  • prawdomówność
  • wzajemna pomoc
  • solidarność
  • punktualność
  • otwartość
  • szanowanie odmiennych poglądów
  • lizusostwo
  • tolerancja
  • nie naśmiewanie się z innych
  • pomoc w nauce
  • szczerość
  • nie przeszkadzanie innym
  • szacunek dla innych
  • szanowanie rzeczy innych
  • nie izolowanie innych od grupy
  • akceptacja innych
  • wzajemne zrozumienie
  • dobre wyniki w nauce