Zdobywcy Korony Gór Świętokrzyskich

W obecnym roku szkolnym klasy czwarte realizują innowację pedagogiczną „Zdobywcy Korony Gór Świętokrzyskich”, której pomysłodawczyniami i realizatorkami są panie dyrektor Katarzyna Szumańska, Ewa Maciejewska i pan Mirosław Sotkiewicz. Celem tego projektu jest poznanie walorów krajoznawczo-turystycznych i historycznych Gór Świętokrzyskich, popularyzacja turystyki pieszej wśród młodzieży szkolnej oraz promocja aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia, a także aktywnego wypoczynku.

Korona gór świętokrzyskich

Korona Gór Świętokrzyskich to 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm i grzbietów Gór Świętokrzyskich. Większość szczytów KGŚ leży w województwie świętokrzyskim, jedynie dwa z nich: Altana należąca do Wzgórz Niekłańsko-Bliżyńskich oraz Fajna Ryba w Paśmie Przedborsko-Małogoskim znajdują się odpowiednio w województwach mazowieckim i łódzkim.

Wszyscy uczniowie klas czwartych podjęli się tego wyzwania i pragną zdobyć wszystkie dwadzieścia osiem szczytów, aby uzyskać Odznakę Korony Gór Świętokrzyskich. Potwierdzeniem zdobycia poszczególnych szczytów będzie wpis w książeczkę dokonany przez pana Mirosława Sotkiewicza – przewodnika PTTK. 

Trzymamy kciuki za wędrowców i życzymy bezpiecznych szlaków.

Mapa Korony Gór Świętokrzyskich .                                                                                       

             Zdjęcia dotyczące projektu znajdują się w Galerii.

I etap. Rajd Integracyjny Klas Czwartych.

25 września 2019 r. klasy czwarte uczestniczyły w „III Rajdzie Integracyjnym Klas Czwartych”. Uczniowie, pod opieką przewodnika pana Mirosława Sotkiewicza, pań dyrektor oraz wychowawców, wyruszyli z Masłowa do Ciekot. Idąc szlakiem czerwonym – grzbietem Pasma Masłowskiego zdobyli Klonówkę (473 m n.p.m.) – jeden z 28 szczytów na liście „Korony Gór Świętokrzyskich”, które uczniowie zamierzają zdobyć w celu uzyskania „Odznaki Korony Gór świętokrzyskich”. Podczas wędrówki uczniowie mieli okazję podziwiać widoki z platformy widokowej w okolicach Klonówki, zobaczyć rezerwat przyrody Diabelski Kamień oraz wziąć udział w grzybobraniu. Ponadto, uczniowie zaangażowali się w akcję „Sprzątanie Świata”. Nagrodą za wytrwałość były zabawy integracyjne przy ognisku w Ciekotach oraz smażona kiełbaska. W Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” uczniowie mogli zwiedzić Rodzinny Dworek Stefana Żeromskiego oraz wziąć udział w grze terenowej „Azymut na Żeromskiego”. Mimo różnorodnej pogody humory wszystkim dopisywały i większość uczestników już „złapała” bakcyla pieszego wędrowania.

zdjęcia w Galerii - Korona Gór Świętokrzyskich - I etap

II etap. Glinianki- Góra Zamkowa- Góra Zelejowa

22 października 2019 r. klasy czwarte zrealizowały II etap innowacji pedagogicznej „Zdobywcy Korony Gór Świętokrzyskich” zdobywając trzy kolejne szczyty. Wędrówkę rozpoczęliśmy ukryci we mgle w Jedlnicy i idąc pasmem o sympatycznej nazwie Grzywy Korzeczkowskie zdobyliśmy szczyt Glinianki (336 m). Trasa była lekka, bo tylko delikatnie pnąca się w górę i większość wędrówki przebyliśmy leśną głuszą skąpaną w złotych jesiennych liściach.

Następnie udaliśmy się na Górę Zamkową  (367 m), gdzie zwiedziliśmy Zamek Królewski w Chęcinach i poznaliśmy jego historię oraz fragment burzliwych dziejów Polski. Weszliśmy na wieżę  widokową, z której podziwialiśmy roztaczającą się panoramę Gór Świętokrzyskich i ziemi kieleckiej.

Kolejnym etapem naszej wędrówki była Góra Zelejowa (372 m), która jest rezerwatem przyrody nieożywionej. Po dość wyboistym i zarośniętym odcinku szlaku doszliśmy do marmurołomu i punktu widokowego, z którego mogliśmy podziwiać ślady dawnego górnictwa w kamieniołomie i na własne oczy zobaczyć "różankę zelejowską", czyli kalcyt o niepowtarzalnym wzorze, z której najstarsze znane wyroby znajdują się w katedrze.

Piękna pogoda sprawiła, że mogliśmy doświadczyć słynnej złotej polskiej jesieni i podziwiać krajobrazy mieniące się odcieniami rudego, żółci, czerwieni i brązu, więc mimo dużej ilości kilometrów do przejścia widoki rekompensowały nam odczucie zmęczenia.   

zdjęcia w Galerii - Korona Gór Świętokrzyskich - II etap

III etap -  Telegraf - Biesak

18 listopada 2019 r. klasy czwarte uczestniczyły w kolejny etapie zdobywania odznaki Korony Gór Świętokrzyskich. Tym razem zdobyły kolejne dwa szczyty Telegraf (406 m. n.p.m.) oraz Biesak (381 m. n.p.m.). Wędrówkę swoją rozpoczęliśmy w dzielnicy Kielc Bukówka, skąd niebieskim szlakiem udaliśmy się w kierunku najwyższego szczytu Pasma Dyminskiego. Po drodze nawiedziliśmy Cmentarz Jeńców Radzieckich, następnie leśną ścieżką dotarliśmy na Telegraf, gdzie znajdują się pozostałości starego wyciągu, nowy wyciąg oraz maszt antenowy. Jednak przede wszystkim rozpościera się tam widok na piękną panoramę Kielc.

Następnie przeszliśmy szlakiem na Górę Hałasę, u której podnóża spotkaliśmy żołnierzy z  Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć i wymianie pozdrowień udaliśmy się w kierunku Pierścienicy, potocznie nazywanej „Skocznią” (367 m n.p.m.). Na szczycie Pierścienicy mieliśmy czas na odpoczynek, który umilaliśmy sobie śpiewając piosenki Majki Jeżowskiej w formie przygotowania klasy IV a do apelu. Z tego miejsca podziwialiśmy również panoramę miasta i rysujące się na horyzoncie Wzgórza Tumlińskie.

Po zasłużonym odpoczynku udaliśmy się prowadzącym przez las szlakiem w kierunku Biesaka w Paśmie Posłowickim. Wejście nie sprawiło nam większych trudności, ale trudno nam było znaleźć sam szczyt, gdyż nie jest on trwale oznaczony. Zejście ze szczytu usłane było złotymi, jesiennymi liśćmi dlatego czasem zejście nasze łączyło się ze ślizgiem, co wprawiało nas w wielkie rozbawienie. Po dotarciu do Słowika komunikacją miejską udaliśmy się do Kielc.

zdjęcia w Galerii - Korona Gór Świętokrzyskich - III etap

Etap IV - Karczówka

12 grudnia 2019 r. klasy czwarte przystąpiły do czwartego już etapu zdobywania Odznaki Korony Gór Świętokrzyskich. Do listy zdobytych szczytów dołożyliśmy Karczówkę (340 m. n.p.m.), która leży w Paśmie Kadzielniańskim, ale w granicach administracyjnych Kielc. Szczyt znajduje się na terenie Rezerwatu Karczówka wchodzącego w skład Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego.  Wędrówkę rozpoczęliśmy w dzielnicy Kielc o tej samej nazwie - Karczówka. Podejście na szczyt Karczówki nie jest ani długie ani trudne, więc idąc wybrukowaną drogą dość szybko doszliśmy do punktu widokowego na szczycie, z którego rozciąga się rozległa panorama na Kielce i leżące na północy pasma Gór Świętokrzyskich. Na szczycie oglądaliśmy pozostałości dawnych prac górniczych w postaci rowów poeksploatacyjnych oraz zbiorową mogiłę bezimiennych powstańców styczniowych z roku 1963. Pomnik upamiętnia powstańców, którzy zmarli w większości przypadków, na skutek odniesionych ran, w klasztorze na Karczówce.

Głównym obiektem, który zwiedziliśmy, był kościół pw. Św. Karola Boromeusza oraz kaplica św. Barbary, z rokokowym posągiem świętej z XVII w. wykonanej z samorodka rudy ołowiu –galeny, znalezionego w szybach na Karczówce. Weszliśmy też na dziedziniec klasztoru wzniesionego w XVII wieku, którym opiekują się księża Pallotyni, a w którym wcześniej mieszkał zakon bernardynów. Nie udało nam się wejść na wieżę kościelną, dlatego zamierzamy tu wrócić i móc z innej perspektywy podziwiać okoliczną panoramę.

zdjęcia w Galerii - Korona Gór Świętokrzyskich - IV etap

Etap V – Sikorza - Otrocz

16 stycznia 2020 r. wybraliśmy się na rajd pieszy w celu zdobycia kolejnych szczytów Gór Świętokrzyskich. Tym razem udaliśmy się w okolice Niestachowa, a dokładnie z miejscowości Brzechów wyruszyliśmy  szlakiem niebieskim na górę Sikorza (361 m n.p.m.), najwyższą górę w Paśmie Brzechowskim.  Na szczycie nie znaleźliśmy żadnej tabliczki, ani informacji o tym, gdzie jest wierzchołek  góry. Ponadto szczyt porośnięty był gęstym lasem, a  my osnuci byliśmy poranną mgłą. Na szczycie doszliśmy do wniosku, że jesteśmy szczęściarzami, iż Pan Sotkiewicz jest przewodnikiem  PTTK, dzięki czemu jesteśmy pewni, że docieramy do wyznaczonych celów i miejsc.

Po zdobyciu Sikorzy udaliśmy się do Niestachowa, skąd także szlakiem niebieskim, umiejscowionym pomiędzy domami i zabudowaniami, wyruszyliśmy na górę Otrocz (372m n.p.m.), najwyższy szczyt pasma zwanego Grupa Otrocza. Tu także nie znaleźliśmy żadnego oznakowania szczytu, ale dowiedzieliśmy się, że góra ta jest częścią Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego Św. Jana Pawła II, dzięki czemu włączyliśmy się w realizację zadań naszej szkoły w ramach projektu „Dar na 100” – z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. 

Pogoda w tym dniu, mimo porannych mgieł, cudnie nas zaskoczyła. Mimo, że z Góry Otrocz również nie zdołaliśmy zobaczyć żadnych widoków, to  słonko zaczęło się przebijać przez gałęzie i pnie drzew. Na szczycie doświadczyliśmy kąpieli słonecznych, a styczniowa aura już dawała odczuć nadchodzącą wiosnę. Część wędrowców zaczęła przejawiać swoje zainteresowania fotografią i chciała uchwycić piękno przyrody w pamięci swoich telefonów.

zdjęcia w Galerii - Korona Gór Świętokrzyskich - V etap

Etap VI - Sosnowica

27 lutego 2020 r. wykonaliśmy kolejny etap wędrówki w celu zdobycia  już dziesiątego szczytu z listy „Korony Gór Świętokrzyskich”. Przygodę swoją rozpoczęliśmy na dworcu kolejowym w Kielcach, skąd pociągiem pojechaliśmy do Tumlina, a stamtąd pieszo udaliśmy się w kierunku góry Sosnowica (413 m.n.p.m). Wędrowaliśmy szlakiem czerwonym przez Wzgórza Tumlińskie napotykając na swej drodze liczne przeszkody, gdyż leśna droga była bardzo podmokła i często błotnista. Zmuszeni byliśmy przechodzić przez powalone  pnie drzew, a przede wszystkim przez utworzoną przez opiekunów  kładkę, w celu przedostania się na drugą stronę wartkiego strumienia. W tym dniu mieliśmy również okazję poszerzyć swoją wiedzę historyczną. We wsi Siodła odwiedziliśmy pomnik upamiętniający sformowany 15 sierpnia 1944 roku 4 Pułk Piechoty Legionów Armii Krajowej i wysłuchaliśmy gawędy o działaniach żołnierzy polskich podczas II wojny światowej w Puszczy Świętokrzyskiej.

Pełni wrażeń z radością zauważyliśmy, że liczba pieczątek w naszych książeczkach wzrasta, a przede wszystkim odkryliśmy, że wzrasta również wiedza o naszym regionie – naszej małej ojczyźnie.

zdjęcia w Galerii - Korona Gór Świętokrzyskich - VI etap

Etap VII – Grząby Bolmińskie i Miedzianka

7 października 2020 r., po ponad półrocznej przerwie w realizacji innowacji pedagogicznej spowodowanej sytuacją epidemiologiczną w kraju, uczniowie klas piątych, udali się na szlak turystyczny w celu zdobycia kolejnych szczytów z listy Korony Gór Świętokrzyskich.

W tym dniu zdobyliśmy kolejne dwa szczyty leżące w niewielkiej od siebie odległości: Grząby Bolmińskie (330 m n.p.m) i Górę Miedzankę (354 m n.p.m). W sumie zdobyliśmy już 12 z 28 ośmiu szczytów.

Wędrówkę naszą rozpoczęliśmy od przejazdu autokarem, w którym ze względów sanitarnych podróżowaliśmy w specjalnie na tę okazję przygotowanych maseczkach z logo „Zdobywców Korony Gór Świętokrzyskich”. Idąc z Jedlnicy szlakiem żółtym biegnącym polnymi drogami wśród łąk i pól doszliśmy do najwyższego punktu Grząb Bolmińskich, który jednocześnie jest najniższym ze wszystkich szczytów Korony Gór Świętokrzyskich 330 m n.p.m.. Po zdobyciu tego pasma górskiego nadal szlakiem żółtym biegnącym w dużej części przez las udaliśmy się w kierunku wsi Miedzianka, gdzie weszliśmy w obręb rezerwatu przyrody nieożywionej. Zauroczeni krajobrazem przypominającym skałki Jury Krakowsko-Częstochowskiej weszliśmy na szczyt, który jest najbardziej wysuniętym na północny zachód wzniesieniem  Pasma Chęcińskiego. Nazwa szczytu Miedzianka pochodzi od występującej tam i kiedyś wydobywanej na szeroką skalę rudy miedzi, ale obecnie mogliśmy jedynie zobaczyć zbocze podziurawione licznymi szybami i ukrytymi sztolniami pokopalnianymi. Ze szczytu Miedzianki mogliśmy podziwiać rozległą panoramę pięknych świętokrzyskich widoków.

Oprócz radości związanej z możliwością wędrowania i czerpania z uroków pięknej pogody cieszyliśmy się również tym, że nie mieliśmy zbyt dużo pracy przy sprzątaniu szlaku. Ze względu na to, że włączyliśmy się w akcję „Sprzątanie Świata” zaopatrzeni byliśmy również w worki na śmieci i rękawiczki ochronne, jednak ze względu na to, że szlak był na prawdę czysty niewiele uzbieraliśmy śmieci. Uczennice kl. 5b z wielką zaciętością zaglądały w każde krzaczaste zakamarki, ale niewiele znajdowały. Cieszy nas to, że jednak są miejsca, które turyści szanują i zostawiają po sobie porządek.

Zdjęcia w Galerii - Korona Gór Świętokrzyskich - VII etap

Etap VIII - Góra Patrol 

31 maja 2021 roku, po kolejnej długiej, bo siedmiomiesięcznej przerwie, klasy piąte wróciły na szlaki turystyczne w celu zdobywania kolejnych szczytów Gór Świętokrzyskich.

Tym razem udaliśmy się na najwyższy szczyt Pasma Zgórskiego – Patrol (389 m n.p.m.). Wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscowości Szewce, pod pamiątkowym krzyżem Kadrówki. Szlak, jak i sam szczyt, w większości porośnięty jest lasem, a najwyższy punkt wzniesienia można poznać jedynie po betonowym słupku pomiarowym. Mimo gęstego lasu udało nam się znaleźć miejsce, na którym mogliśmy odpocząć i skorzystać z kąpieli słonecznych, jak spotkany na szlaku padalec. Podczas wędrówki  mogliśmy poznać miejsca upamiętniające wydarzenia z historii Polski. Mieliśmy okazję być przy symbolicznym grobie żołnierzy niezłomnych w lesie zgórskim oraz pomniku poświęconym partyzantom poległym
w okolicznych lasach.

Po powrocie do Szewc, na leśnej łące obok leśniczówki, czekała na nas niespodzianka
w postaci rozpalonego już ogniska, na którym mogliśmy upiec kiełbaski, a nawet ciasto drożdżowe. Ponadto, rodzice z klasy Vb, z okazji Dnia Dziecka, przygotowali wiele atrakcji m.in. wzięliśmy udział w grze terenowej, której rezultatem było znalezienie ukrytego słodkiego ‘skarbu’. Mogliśmy sprawdzić się na torze przeszkód, puszczać bańki mydlane, czy też podjąć się kilku wyzwań i wykonać zlecone zadania. Rodzicom serdecznie dziękujemy za zorganizowanie imprezy, gdyż zabawa była pełna śmiechu, radości i pomogła nam na nowo się zintegrować.

Zdjęcia w Galerii - Korona Gór Świętokrzyskich - VIII etap

Etap IX – Góra Siniewska

 

14 czerwca 2021 r. klasy piąte zdobyły kolejny szczyt – Górę Siniewską (449 m n.p.m.), która znajduje się na terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego i jest najwyższym szczytem Pasma Oblęgorskiego.

Wędrówkę rozpoczęliśmy w Oblęgorku, gdzie idąc aleją lipową dotarliśmy do Muzeum Henryka Sienkiewicza. Następnie udaliśmy się w kierunku Baraniej Góry, którą zdobyliśmy niejako „przy okazji”, gdyż nie znajduje się ona na liście Korony Gór Świętokrzyskich. Szlak czarny na Baranią Górę ciągnie się w dużej mierze  przez tajemnicze wąwozy lessowe oraz jodłowo-bukowe zbiorowiska leśne. Z Baraniej Góry (427 m m.p.m.) zeszliśmy do wsi Widowa, a stamtąd ruszyliśmy szlakiem czerwonym, który jest częścią Głównego Szlaku Świętokrzyskiego im. Edmunda Massalskiego, w kierunku Góry Siniewskiej. Pierwsze kilkaset metrów szliśmy otwartą przestrzenią podziwiając rozległe widoki na okolicę rozciągające się wokół nas. Po pewnym czasie weszliśmy w las, więc oddaliśmy się przyjemności związanej ze spacerem wśród zieleni. Po zdobyciu szczytu dalej szlakiem czerwonym zeszliśmy do wsi Sieniów, gdzie odpoczywaliśmy na tarasie widokowym, z którego rozciąga się wspaniały widok m.in. na Kielce, czy Małogoszcz. W oddali pięknie wznosiły się pasma górskie, wśród których staraliśmy się odnaleźć i nazwać szczyty przez nas już zdobyte, m.in. Telegraf, Biesak czy Patrol. Przy tarasie widokowym znajduje się edukacyjny plac zabaw, na którym mogliśmy pobawić się z powietrzem. Na zamontowanych urządzeniach eksperymentowaliśmy z wiatrem i dźwiękiem bawiąc się w głuchy telefon, grając na panelu muzycznym, czy szumiących rurach. Po aktywnym wypoczynku udaliśmy się w kierunku wsi Hucisko, skąd autokarem wróciliśmy do Kielc.

Góra Siniewska jest 14 górą przez nas zdobytą, dlatego możemy się cieszyć, że dotarliśmy już do półmetka, a suma wysokości zdobytych szczytów wynosi 5343 m, możemy więc pokusić się na stwierdzenie, że zdobywamy już pięciotysięczniki :)

Zdjęcia w Galerii - Korona Gór Świętokrzyskich -IX etap

Etap X – Góra Drogosiowa

19.10.2021 klasy VI A i VI B rozpoczęły kolejne zmagania w realizacji innowacji pedagogicznej w zdobyciu Korony Gór Świętokrzyskich.

W X etapie wybraliśmy się do Lechowa, skąd drogą polną wśród pól uprawnych i na granicy lasu rozpoczęliśmy wędrówkę na kolejną górę – Drogosiową. Po około godzinie spaceru lasem w pięknych okolicznościach przyrody i przy pięknej, słonecznej  pogodzie zdobyliśmy szczyt.  Nie znajduje się on na szlaku i aby zameldować się na nim, kilkaset metrów trzeba przejść poza wyznaczoną drogą. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy dalej lasem, niebieskim szlakiem w stronę Bielin. Ostatni odcinek był trochę zniechęcający – zarośnięty krzakami, a pod sam koniec czekała nas niespodzianka. Musieliśmy przejść przez rzeczkę. Chłopcy znaleźli kamienie i ustawili w odpowiednich miejscach. Pan Sotkiewicz zabezpieczał i asekurował, aby każdy bezpiecznie mógł przejść na drugą stronę. Wszyscy uczniowie dzielnie pokonali trasę i w dobrych humorach z Bielin wróciliśmy do Kielc.

Góra Drogosiowa to 15 szczyt zdobyty przez nas. Leży w Paśmie Bielińskim, a jego wysokość to 447 metrów n.p.m. ( inne mapy podają 446m.n.p.m).

Zdjęcia w Galerii -  Korona Gór Świętokrzyskich - X etap.

Etap XI - Góra Jaźwina

W dniu 18.11.2021 odbył się XI etap zdobycia Korony Gór Świętokrzyskich. Tym razem wyruszyliśmy do miejscowości Ociesęki. Początek trasy rozpoczęliśmy od spaceru wśród łąk i pobocza lasu. Przywitał nas przymrozek, który pięknie ukazała przyroda – oszronione trawy i krzaki. Trasa nie była długa, bo po około 40 minutach dotarliśmy na szczyt Góry Jaźwina. Pan przewodnik Mirosław Sotkiewicz wymienił zniszczoną tabliczkę z nazwą góry i wysokością na nową i przymocował w widocznym miejscu. Po krótkiej przerwie i pamiątkowej fotografii zeszliśmy dość stromym zejściem w stronę autokaru. Lekko wyczerpani, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

Góra Jaźwina to 16 szczyt przez nas zdobyty. Leży w Paśmie Ociesęckim i mierzy 361m n. p. m.

Zdjęcia w Galerii – Korona Gór Świętokrzyskich – XI etap.

Etap XII - Góra Bukowa

28.02.2022 po przerwie związanej z pandemią wyruszyliśmy po raz kolejny na XII etap Zdobywców Korony Gór Świętokrzyskich. Tym razem pomimo lekkiego mrozu, ale w bardzo słoneczny poranek pojechaliśmy pojechaliśmy do miejscowości Łączna. Stamtąd wyruszyliśmy zielonym szlakiem na Górę Bukową. Po około 30 minutach szczyt został przez nas zdobyty. Góra ma 484 metry n.p.m. Stanowi długi na 8,5 km. Grzbiet zbudowany z piaskowców kwarcowych, tworzących w podszczytowych partiach interesujące partie skalne. Jest to najwyższe wzniesienie Pasma Klonowskiego. Następnie wyruszyliśmy w stronę Psar i Bodzentyna. Idąc pięknym bukowo- jodłowym lasem dotarliśmy do kapliczki na Górze Bukowej. Drewniana kapliczka została wybudowana na polanie „Obrazik” i znajduje się w miejscu pochówku polskiego żołnierza armii napoleońskiej, wracającego spod Moskwy w 1812r. Również w 1943r. Został tu pocjowany 19-letni partyzant z czasów II wojny światowej.. Dalej idąc już drogą w Psarach natrafiliśmy na grób zbiorowy ośmiu partyzantów pomordowanych podczas II wojny światowej.  A pod koniec trasy odwiedziliśmy miejsce, w którym stała szkoła, do której uczęszczał w latach 1873-1874 Stefan Żeromski.

Pomimo lekkiego chłodu, szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły obmyślając już kolejny etap rajdu.

Zdjęcia w Galerii – Korona Gór Świętokrzyskich – XII etap.

Etap XIII

W dniu 11.04.2022 odbył się XIII etap zdobycia Korony Gór Świętokrzyskich. Tym razem mieliśmy do zdobycia dwa szczyty. Najpierw rozpoczęliśmy trasę w miejscowści Sędek koło Łagowa.Pod przewodnictwem pani Katarzyny Szumańskiej wyruszyliśmy niebieskim szlakiem na Górę Kiełki.  Przywitał na lekki chłód z zachmurzonym niebem. Lecz po drodze podziwialiśmy zmieniającą się przyrodę – pierwsze pąki na drzewach, przylaszczki. Po około godzinie marszu zdobyliśmy pierwszą Górę Kiełki. Jest to najwyższy szczyt Pasma Orłowińskiego i mierzy 452m.n.p.m., a zarazem jest to piąty w kolejności szczyt w wykazie KGŚ. Po krótkim odpoczynku, wyruszyliśmy w dalszą wyprawę. Tym razem pogoda spłatała nam figle i jak to w kwietniu bywa nasąpiła zmiana pogody i zaczął sypać śnieg. Mimo dość trudnego podejścia na górę Zamczysko ( nie wchodzi ona w skład Korony Gór Świętokrzyskich) po kolejnych dwóch godzinach drogi zdobyliśmy kolejny szczyt Górę Włochy. To najwyższy punkt Pasma Cisowskiego, liczy 427m.n.p.m. Na szczycie nie było żadnego oznaczenia, ale Panie Maciejewska i Szumańska na jednym z drzew przyczepiły tabliczkę z nazwą i wyskością góry. Raz w słońcu, raz w śniegu zeszliśmy do miejscowości Cisów, gdzie czekał na nas autokar, a stamtąd szczęśliwie dotarliśmy pod szkołę.

Zdjęcia w Galerii – Korona Gór Świętokrzyskich – XIII etap.

Etap XIV

Kolejny etap Zdobywców Korony Gór Świętokrzyskich za nami. 20.05.2022 z samego rana udaliśmy się do Piórkowa. Stamtąd pod przewodnictwem pani Katarzyny Szumańskiej rozpoczęliśmy zdobywanie pierwszego szczytu. Po około 40 minutach wśród pięknych okoliczności przyrody Góra Szczytniak została zdobyta. Jej wysokość to 554m. n. p. m.. Należy do Pasma Jeleniowskiego i jest to jego najwyższy punkt. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w stronę Nowego Skoszyna. Jednak zejście nie było już tak łatwe, jak wejście. Schodziliśmy po dość dużych skałach, które tworzą piękne gołoborze. Mimo niewielkich obaw, wszyscy bezpiecznie zeszliśmy do Nowego Skoszyna, gdzie czekał na nas autokar, który zabrał nas do Pokrzywianki. Dalej wyruszyliśmy w dalszą część rajdu. Wśród pięknej przyrody – soczystej zieleni drzew -sosen, modrzewi i różnego rodzaju roślinności Góra Chełmowa została zdobyta. To najwyższy szczyt Pasma Pokrzywińskiego – 351m. n. p. m. Na szczycie krótki odpoczynek mieliśmy przy pomniku prof. Mariana Raciborskiego – słynnego botanika, który wraz z prof. W. Szaferem odkrył i opisał podgatunek znajdującego się w tej okolicy modrzewia europejskiego, który wraz z sosnami  tworzyły bory szpilkowe. To tu w 1920 roku utworzono jeden z pierwszych  w Polsce i pierwszy w Górach Świętokrzyskich rezerwat. Rajd zakończył się w Nowej Słupi słodką przyjemnością  w lodziarni „Tradycja”, która serwuje lody o niezmiennej recepturze od 70 lat.

Zdjęcia w Galerii – Korona Gór Świętokrzyskich – XIV etap.

Etap XV 

Etap XV

18.10.2022r. Rozpoczęliśmy dalszą przygodę Zdobywców Korony Gór Świętokrzyskich. Tym razem zdobyliśmy dwa szyty. Najpierw wyruszyliśmy do miejscowości Zalezianka, gdzie wśród pięknych uroków jesieni zdobyliśmy Górę Osieczyńską 407m.n.p.m. Znalezienie jej zajęło nam trochę czasu. Poszliśmy za daleko. Gdy się cofnęliśmy, znaleźliśmy oznaczone na mapie zejście. Pomimo pięknej pogody ścieżka nie zachęcała do marszu. Była błotnista, zarośnięta trawą
i krzewami. Wygląda na to, że czerwony szlak przebiegający przez Płaskowyż Suchedniowski zmienił swój przebieg i część prowadząca przez Osieczyńską Górę została zlikwidowana. Znalezienie szczytu nastręcza kolejne trudności, nie jest on oznaczony, a wzrokowo trudno określić najwyższe miejsce. Następnym miejscem do którego się udaliśmy był Michniów, miejscowość koło Suchedniowa.  Tam piękną drogą leśną dotarliśmy do rezerwatu przyrody -  Kamienia Michniowskiego 423m.n.p.m., który położony jest na terenie Sieradowskiego Parku Krajobrazowego. Na szczególną uwagę zasługuje położona tu Jaskinia Ponurego, w której ukrywali się partyzanci podczas II wojny światowej oraz powstańcy styczniowi.
Po około dwugodzinnym spacerze wśród pięknych widoków jesieni dotarliśmy do Michniowa i udaliśmy się do Mauzoleum Wsi Polskiej. Odwiedziliśmy muzeum historyczno-  martyrologiczne, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Odwiedziliśmy również, znajdujący się tutaj zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa w dniach 12-13 lipca 1943r. Muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej.

 

ETAP XVI

18 kwietnia ruszyliśmy na kolejny szlak. Tym razem naszym celem była góra Altana 408m.n.p.m. To najwyższe wzniesienie Wzgórz Niekłańsko – Bliżyńskich. Ciekawostką jest to, że leży już poza województwem świętokrzyskim. Jej wierzchołek znajduje się w granicach województwa mazowieckiego( powiat szydłowiecki), niecałe dwa kilometry od granicy obu województw.

Jako miejsce startowe do zdobycia szczytu wybraliśmy Rędocin k. Bliżyna. Wejście na szlak znajduje się przy przystanku . Po ok. 200m. Weszliśmy w las. Po ok. 30 minutach i zrobieniu spacerowym krokiem ponad kilomerbyliśmy na miejscu. Ze znalezieniem szczytu nie było problemu, gdyż znajduje się na nim przeciwpożarowa wieża obserwacyjna. Po odpoczynku wróciliśmy szlakiem do autokaru i z kolejnymi wrażeniami do szkoły.

 

Etap  XVII

12 maja wybraliśmy się na kolejny przedostatni etap zdobycia Korony Gór Świętokrzyskich. Tym razem do zdobycia mieliśmy dwa szczyty. Pierwszy z nich to góra Fajna Ryba. To wzniesienie leżące w województwie łódzkim w Paśmie Przedborsko – Małogowskim. Jego wysokość wynosi 347m.n.p.m. Oryginalna nazwa ma wiele historii. Jedna z nich mówi, że kiedyś u podnóża została złowiona niezwykle szlachetna ryba, inna, że góra swoim kształtem przypomina rybę.

Wejście rozpoczęliśmy zielonym szlakiem we wsi Góry Suche. Wieś leży u podnóża góry, więc do pokonania było samo podejście. Mimo, że góra nie jest wysoka, to podejście jest dość strome. Jednak po kilku minutach szczyt został zdobyty. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do autokaru i pojechaliśmy w stronę województwa świętokrzyskiego, aby zdobyć kolejny szczyt – górę Dobrzeszowską, leżącą w Paśmie Dobrzeszowskim z wysokością 368m.n.p.m.. Dojechaliśmy Jóźwikowa. Stamtąd niebieskim szlakiem po około pół godziny zdobyliśmy szczyt. Góra jest zalesiona, ale pośród drzew można dostrzec pozostałości kamiennychwałów. Po  krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły.

Zdjęcia w galerii – Korona gór Świętokrzyskich - XVII

Etap XVIII

12 czerwca odbył się ostatni etap rajdu Zdobywców Korony Gór Świętokrzyskich. Przed nami do zdobycia były dwa szczyty – góra Radostowa i Łysica. W Ameliówce rozpoczęliśmy zdobycie g. Radostowej 451m.n.p.m., która leży w Paśmie Łysogór (Grzbiet Kajeński). Do wejścia musieliśmy przejść poboczem głównej drogi i odbić w las, aby przejść przez kładkę na przełomie rzeki Lubrzanki i udać się na szczyt. Szlak nie był zbyt wymagający, ale zalesiony.

Po ok. 30 minutach natrafiliśmy na tabliczkę informującą, że jesteśmy w najwyższym punkcie wzniesienia. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w stronę drugiego szczytu góry Łysicy 612m.n. p.m. najwyższego wzniesienia w Koronie Gór Świętokrzyskich, znajdującego się w Paśmie Łysogór. Góra posiada dwa wierzchołki – Skała Agata lub Zamczysko – to skalna grań o długości około pół kilometra o wysokości ok. 614m.n.p.m. Drugi to Łysica. Po dojściu do Św. Katarzyny ruszyliśmy na szlak. Na początku trasy zatrzymaliśmy się przy Źródełku Św. Franciszka oraz Kapliczce Św. Franciszka . Szlak prowadzący na szczyt jest wyjątkowo dobrze przygotowany. Miejscami napotkaliśmy drewniane barierki oraz stopnie pokrywające kamieniste ścieżki. Po kilku krótkich przerwach dotarliśmy na ostatni już szczyt. Na górze ukazało się nam Gołoborze, które jest największe w górach świętokrzyskich jedno z największych w średniogórzu środkowej Europy. Na górze znajduje się też drewniany krzyż z 1930r. Po odpoczynku i relaksie w otoczeniu przyrody i pięknych widokach zeszliśmy do Św. Katarzyny odwiedzając również miejsce pamięci Polaków, którzy zostali pomordowani w Św. Katarzynie w 1943r. Rajd zakończyliśmy zasłużoną wyprawą na lody.

Na tym zakończyliśmy naszą przygodę Zdobywców Korony Gór Świętokrzyskich zdobywając 28 szczytów.

Zdjęcia w galerii Korona Gór Świętokrzyskich – etap XVIII.

 

Podsumowanie Korony Gór Świętokrzyskich

ODZNAKI „KORONY GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH” PRZYZNANE


26.09.2023r. uczniowie klas 8A i 8B uczestniczyli w podsumowaniu innowacji
pedagogicznej „Zdobywcy Korony Gór Świętokrzyskich” pod przewodnictwem pani
wicedyrektor Ewy Maciejewskiej i pani Katarzyny Szumańskiej. Od klasy IV uczniowie
zdobyli 28 szczytów wchodzących w skład korony. Dzięki rajdom odkryli i poznali piękno
regionu świętokrzyskiego, które na pewno pozostaną na długo w ich pamięci. 9 osób z
klasy 8A i 17 z klasy 8B oraz panie Ewa Maciejewska, Katarzyna Szumańska i Monika
Wika obebrali z rąk przedstawiciela PTTK w Kielcach odznaki „Zdobywców Korony Gór Świętokrzyskich” i tym sposobem znaleźli się wśród 700 osób, którzy tego dokonali. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, uczniowie spędzili czas na grach i zabawach przy ognisku.
Zdobywcom odznak gratulujemy, a pozostałych zachęcamy do odkrywania pięknych
miejsc w naszych Górach Świętokrzyskich.