Dbamy o swoje zdrowie i innych

Witajcie. W tym tygodniu  zachęcamy Was do dbania o zdrowie swoje i bliskich. Chcielibyśmy w tym trudnym dla wszystkich czasie pokazać Wam jak dbać o zdrowie oraz jak unikać zagrożeń związanych
z koronawirusem. Przygotowaliśmy dla Was zajęcia i zabawy do wykonania w domu.

Poniedziałek 30.03.2020r.

1. Gimnastyka poranna.
 Zapraszamy was na gimnastykę poranną  ,,Najpierw skłon-wygibasy z naszej klasy", którą znajdziecie na stronie https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj...
2. Zasady zdrowego odżywiania się.
Przeczytaj informacje.
„Jedz owoce i warzywa, to na zdrowie dobrze wpływa”
Na temat zasad zdrowego odżywiania napisano już niejedną książkę, ale przedstawiamy najważniejsze założenia. Po pierwsze musimy jeść regularnie, najlepiej w równych odstępach czasu, minimum 3-5 posiłków dziennie .Nie możemy najadać się na noc, za to śniadanie jest absolutnie obowiązkowe. Powinniśmy zrezygnować z dań typu Fast Food, słodyczy, produktów wysoko przetworzonych, naszpikowanych dodatkami chemicznymi.  Zrezygnujmy z napojów gazowanych. A co jeść? Podstawą jest codzienna porcja świeżych warzyw i owoców, z których możemy też przygotować sałatki i soki. Jeśli jemy mięso sięgajmy po to chude-unikajmy smażenia na głębokim oleju i w zamian za to duśmy, grilujmy, gotujmy na parze lub w piekarniku bez dodatku tłuszczu.

3. ,,Kolorowe owoce i warzywa”- zabawa dydaktyczna.
- wymień jak najwięcej warzyw i owoców w kolorze pomarańczowym,
- wymień jak najwięcej warzyw i owoców w kolorze zielonym
- wymień jak najwięcej warzyw i owoców w kolorze czerwonym
- wymień jak najwięcej warzyw i owoców w kolorze żółtym
- wymień jak najwięcej warzyw i owoców w kolorze  fioletowym
- wymień jak najwięcej warzyw i owoców w kolorze białym
W którym kolorze było najwięcej warzyw i owoców?

Wtorek 31.03.2020

1.Poznajemy zdrowe i niezdrowe produkty. Piramida zdrowego żywienia-zwróć uwagę na produkty, które należy spożywać często (owoce, warzywa, produkty zbożowe, mleko, przetwory, mięso, woda).
Czy znacie Piramidę Żywienia? Co znajduje się w takim razie u podstawy tej piramidy?


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA Jedna z najważniejszym zmian jaka pojawiła się w najnowszej Piramidzie Żywienia jest aktywność fizyczna jako element zdrowego trybu życia. Co pociągnęło za sobą zmianę nazwy na Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Sport znalazł się na samym dole piramidy, co oznacza, że powinien być podstawowym elementem naszej codzienności. Dzięki właśnie aktywnemu życiu jest szansa na dłuższe życie w zdrowiu.
WARZYWA To niezbędny element prawidłowo zbilansowanej diety, dają uczucie sytości, regulują pracę układu pokarmowego oraz stanowią bombę witaminowa dla dobrej kondycji naszej skóry i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Warzywa powinny stanowić podstawę każdego posiłku, a nie tylko dodatek do innych produktów na naszym talerzu. Ze względu na odmienną zawartość witamin i składników mineralnych, w codziennym menu powinny znaleźć się zarówno warzywa zielone jak i czerwone, pomarańczowe i żółte. W przypadku ograniczonego dostępu do świeżych warzyw np. w porze zimowej warto korzystać z mrożonek, ponieważ jest to najlepszy sposób konserwowania żywności, oraz kiszonek. Warzywa powinny być spożywane codziennie do wszystkich posiłków i jako przekąski.
OWOCE Kolejna grupa produktów niezbędnych w odpowiednio zbilansowanej diecie. Owoców w przeciwieństwie do warzyw, nie możemy spożywać bezkarnie. Powodem tego jest wysoka zawartość w owocach naturalnego cukru - fruktozy, która szczególnie w porze wieczornej, nie jest już metabolizowana przez naszą wątrobę. Owoce powinny stanowić bazę każdego drugiego śniadania w postaci pysznej sałatki, koktajlu lub po prostu całej sztuki, jeśli to możliwe niepozbawionej najbardziej wartościowej skórki. W ciągu dnia powinniśmy spożywać 2 porcje owoców.
PRODUKTY ZBOŻOWE Co to są produkty zbożowe? Jakie produkty zbożowe powinniśmy spożywać? (np. pieczywo razowe, kasze, ryż, płatki, makarony) Są one głównym źródłem energii, dostarczają witamin z grupy B, składników mineralnych (głównie magnezu i cynku) oraz błonnika pokarmowego. Należy spożywać około 5 porcji produktów zbożowych w ciągu dnia.
PRODUKTY MLECZNE Mleko, kefiry, maślanki, jogurty, sery, twarogi to bardzo ważna grupa produktów, zwłaszcza w diecie dzieci i młodzieży. Nabiał dostarcza najlepiej przyswajalnego wapnia, wysokowartościowego białka oraz witamin (głównie A, D i B2). Najważniejszym składnikiem, jest wapń, ze względu na jego ważną rolę w budowie mocnych kości i zębów. W ciągu dnia powinniśmy spożywać 3 porcje nabiału.
MIĘSO, DRÓB, WĘDLINY, RYBY, JAJA, NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH Odpowiednio zbilansowana dieta zakłada spożycie 1 porcji tej grupy produktów, bez względu na wartość energetyczną całodziennego pożywienia. Produkty mięsne, ryby, jaja są w diecie źródłem pełnowartościowego białka, żelaza, cynku oraz witamin z grupy B. W owej grupie produktów znajdują się również suche nasiona roślin strączkowych (soja, soczewica, ciecierzyca, groch, fasola, bób) jako doskonały zamiennik mięsa i jego przetworów. Odpowiednio zbilansowana dieta zakłada spożycie przynajmniej dwa dni w tygodniu dań bezmięsnych na bazie tych cennych produktów.
 TŁUSZCZE Większość tłuszczu w diecie powinna pochodzić z ryb, orzechów, pestek, oliwek, awokado i tłuszczów roślinnych, jak np. olej rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek. Tłuszcze powinny stanowić jedynie dodatek do potraw. Do smażenia poleca się stosowanie oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego bogatego w zdrowe tłuszcze. W ciągu dnia powinniśmy spożywać nie więcej niż 2 porcje tłuszczu.
SŁODYCZE Nadmierny udział cukru w diecie, pochodzącego ze słodkich przekąsek oraz wysoko przetworzonych produktów zbożowych i mlecznych, prowadzi do rozwoju nadwagi, otyłości i innych chorób. Doskonałą alternatywą dla wysokokalorycznych słodyczy mogą być desery na bazie miedzy innymi naturalnych suszonych owoców, orzechów, płatków i czekolady o dużej zawartości kakao. Jak często możemy jeść słodycze? (odpowiedź: jedzmy je z umiarem, nie częściej niż raz w tygodniu). Jakie są skutki nadmiernego spożycia słodyczy? (bóle głowy, migreny, zaburzenia wzroku, problemy ze skórą, próchnica, cukrzyca, bóle stawów, osteoporoza, problemy z układem krążenia).

2. Wykonaj na kartce z bloku technicznego własną piramidę zdrowia. Możesz wykorzystać gotowe ilustracje z różnych gazet lub namalować produkty sam.
3. Wiedząc jak ważny jest ruch ,,Zatańcz z ZygZakiem”-https://www.youtube.com/watch?v=xm93W...

Środa.1.04.2020
1. „W zdrowym ciele zdrowy duch, ćwicz więc z nami będziesz zdrów” dziś mamy dla was Zumbe kids  - Electronic Song – Minions. Zapraszamy do wspólnej  zabawy https://youtu.be/FP0wgVhUC9w
2. Przeczytaj wiersz.
„Dla każdego coś zdrowego” S. Karczewski.
Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
I kapusta i sałata,
w witaminy jest bogata!
Mleko, jogurt, ser, maślanka-
to jest twoja wyliczanka!
Chude mięso, drób i ryba
to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy,
kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie.
Ten sam sobie skraca życie!

wyjaśnienie niezrozumiałych słów jarzyny = warzywa,
razowiec = chleb z mąki razowej, chleb ciemny, 

Przypomnijmy zasady zdrowego i racjonalnego odżywiania. Każde dziecko wie, że powinno jeść dużo warzyw, owoców,  produktów zbożowych, produktów mlecznych i mięsa,
a ograniczać słodycze.

3. Spróbujcie przeprowadzić wywiad z rodzeństwem, rodzicami i sprawdźcie czy oni również wiedzą  co to jest zdrowe odżywianie?
- co powinniśmy jeść, abyśmy byli zdrowi?
- co oznacza zdrowe jedzenie?
- dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw?
- o czym należy pamiętać spożywając owoce i warzywa?
- jakich produktów należy unikać?
- jak należy jeść posiłki szybko czy powoli?
- co najzdrowiej pić?
- czy wystarczy jak zjemy jeden raz dziennie?
- czy powinniśmy zdejmować z kanapek warzywa, sałatę wędlinę, sery i wędliny?
4. Narysujcie kosz z pięknymi warzywami i owocami. Podarujcie go osobie, która  lubi owoce i warzywa lub z plasteliny ulepcie różnorodne warzywa
i owoce.
Czwartek 2.03.2020
1.Wysłuchaj piosenki pt.”Witaminki”z repertuaru zespołu „Fasolki” https://www.youtube.com/watch?v=Qxgbsf79l4o
Zatańcz w  z bratem, siostrą lub do dowolnego układu tanecznego.
2. Pobaw się z siostrą lub bratem w zabawę „znasz ten owoc”. Polega na zawiązaniu oczu jednej osobie, zaś druga rozpoznaje po dotyku lub smaku podany owoc.
3. Wykonaj krzyżówkę o zdrowiu.

Piątek 3.04.2020

  1. Dziś zapraszamy na wf  online w domu. Zakręć ruletką i sprawdź jakie ćwiczenie należy wykonać. Ruletkę z ćwiczeniami znajdziesz na stronie  https://wordwall.net/pl/resource/925410/wf-online-w-domu

2. Informacje dotyczące  koronowirusa. Co oznacza COVID-19? ,,CO"- oznacza koronę, ,,VI"-oznacza wirusa, ,,D" -chorobę  ,,19" rok wykrycia choroby

Na świecie aż roi się od wirusów. Dzięki mikroskopowi udało się po raz pierwszy zobaczyć koronawirusa.
Nazwano go tak, ponieważ wygląda, jakby nosił koronę.
I kto wie, może koronawirus nawet czuje się królem,
 bo tak zuchwale panoszy się po świecie.
Wystarczy, że ktoś, kaszląc albo kichając, zasłoni buzię dłonią, a potem dotknie klamki, poręczy schodów czy przycisku w windzie.
Wirus najpierw wyląduje na jego dłoni, a potem przesiądzie się z niej na wszystkie dotykane przedmioty.

Jak czuje się człowiek, w którego organizmie zadomowił się wirus?
-Ma gorączkę, kaszle i skarży się na bóle mięśni.
-Oddycha mu się dużo trudniej niż przed zakażeniem.
-Czasami boli go też gardło lub głowa.
-Niektórzy chorzy czują się tak, jakby zjedli coś nieświeżego – dopadają ich biegunka i wymioty.

Warto pamiętać, że każdy ma wpływ na to, co dzieje się dookoła,  i może zmniejszyć czyhające na nas niebezpieczeństwo. Ty też!

Co więc możesz zrobić, by ochronić siebie i innych przed koronawirusem?
 Przede wszystkim często myć ręce. Nie tylko po powrocie do domu, ale też w innych sytuacjach, na przykład po wydmuchaniu nosa.
Koronawirusy boją się mydła.
Aby je przegonić, warto porządnie namydlać dłonie i szorować je nie krócej niż 20 sekund – to mniej więcej tyle, ile zajęłoby ci zaśpiewanie piosenki „Wlazł kotek na płotek”.
Nie oblizuj palców i nie wsadzaj rąk do buzi. Unikaj też dotykania oczu, nosa i buzi-koronawirus uwielbia te miejsca i to właśnie tędy najchętniej wnika do organizumu. Podczas kaszlu czy kichania nie zasłaniaj buzi dłonią- bo choćbyś się starał dłoń powędruje do innych przedmiotów i pozostawi na nich wirusy. Ot, na przykład do klamki i kranu, jeśli po kichnięciu chcesz pobiec do łazienki i umyć ręce. Lepiej kichnąć w zgięcie łokciowe. Nos wycieraj tylko chusteczkami jednorazowymi, które potem wyrzucisz do kosza na śmieci.

Informacje na temat koronowirusa zaczerpnięte z książki ,,Masz tę moc" wyd. Olesiejuk

Gdybyście  chciali dowiedzieć się więcej jaką ,,macie moc by zostać pogromcą koronowirusa" zapraszamy do książki ze wspaniałymi ilustracjami , którą napisali dla was artyści  https://bit.ly/artyscidladziecikoronawirus

3. Mycie rąk podobnie jak mycie zębów ma zwoje zasady.