Zagadki Numizmatyki, czyli podróż do krainy ekonomii

1 grudnia obchodzimy Dzień Numizmatyków, z tej okazji Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” zaprasza Wszystkich do wspólnej edukacyjnej i rozrywkowej podróży w świat ekonomii, a zwłaszcza numizmatyki. W artykule znajdziecie mnóstwo interesujących informacji, a także ciekawe linki do prezentacji, gier, animowanych filmików i krzyżówek. Zapraszamy!

 

Numizmatycy, czyli miłośnicy kolekcjonowania monet nie przypadkowo świętują 1 grudnia – właśnie tego dnia w 660 roku zmarł w Noyonie św. Eligiusz, który jest patronem złotników.

Każdy człowiek na różnych etapach życia podejmuje decyzje finansowe: gospodarując swoim kieszonkowym, uczestnicząc w planowaniu budżetu rodzinnego, biorąc kredyt studencki, zaciągając kredyty, inwestując swoje środki finansowe. Wiele osób nie potrafi jednak racjonalnie gospodarować własnymi zasobami, planować i przewidywać konsekwencji podejmowanych decyzji, rozumieć zagrożenia i zobowiązania wynikające z korzystania z bardziej skomplikowanych produktów finansowych. Edukacja ekonomiczna umożliwia poznanie praw ekonomii oraz podstawowych mechanizmów gospodarki rynkowej, zaznajomienie się z podstawowymi terminami ekonomicznymi oraz rolą i działaniem różnych instytucji i instrumentów finansowych, dlatego jest tak ważna!

 

Jeśli chodzi o ekonomiczną działalność edukacyjną dla dzieci i dorosłych, zdecydowanym liderem jest Narodowy Bank Polski, który opracowuje i realizuje szereg działań, służących upowszechnieniu tematyki ekonomicznej, zrozumieniu zasad funkcjonowania gospodarki rynkowej, promocji przedsiębiorczości – działania te są w większości adresowane do Najmłodszych. Dlatego też teraz sięgniemy do zasobów wiedzy Narodowego Banku Polskiego.

 

NUMIZMATYKA – CO TO TAKIEGO?

Numizmatyka to nauka pomocnicza historii badająca monety i niemonetarne środki płatnicze jako źródła historyczne w aspektach gospodarczym, technicznym, politycznym, artystycznym i kulturowym. W rozumieniu potocznym numizmatyka to dziedzina kolekcjonerstwa, której obiektem zainteresowań są monety i banknoty – niekiedy nie mające charakteru obiegowego (np. monety kolekcjonerskie i próbne, a przypadku banknotów tzw. specimeny).

 

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA – HISTORIA PIENIĄDZA

Zapraszam Was teraz do obejrzenia świetnej prezentacji multimedialnej przedstawiającej Historię Pieniądza. Dzięki niej dowiecie się, jak kształtowała się droga pieniądza od czasów starożytnych do dnia dzisiejszego. Wspólnie przeanalizujemy, jak wraz z rozwojem cywilizacyjnym zmieniały się formy i cechy pieniądza, a także prześledzimy historię polskiej waluty – link do prezentacji: https://www.nbportal.pl/wiedza/prezentacje/nowe-prezentacje/historia-pieniadza .

 

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ???

W dziale NUMIZMATYKA pod linkiem: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka znajdziecie wiele ciekawych informacji i artykułów na temat dziejów i historii monet w Polsce i na świecie, walut obowiązujących na świecie oraz vademecum, czyli poradnik dla kolekcjonerów. Dostępne są następujące zakładki:

- HISTORIA MONET – dzięki niej możecie poznać historię monet od starożytności po czasy współczesne, dowiecie się także, czego używali Celtowie, co to denar i jakie monety dzisiaj znajdują się w obiegu; link: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/historia-monet ,

- HISTORIA BANKNOTÓW – tu znajdziecie artykuły i publikacje prezentujące historię pieniądza papierowego na Świecie i w Polsce; link: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/historia-banknotow ,

- WALUTY ŚWIATA – zakładka ta zawiera m.in. historię walut w skrócie i opowieść o walutach różnych krajów, od Argentyny po Wielką Brytanię; link: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/waluty-swiata ,

- VADEMECUM KOLEKCJONERA – znajdziecie tu porady i cenne informacje dotyczące monet i banknotów, zabezpieczeń i historie spektakularnych fałszerstw, dodatkowo można zapoznać się z mini słownikiem numizmatycznym; link: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera .

 

Ostatniej zakładce z Vademecum Kolekcjonera, a zwłaszcza MINI-ENCYKLOPEDII i warto przyjrzeć się nieco bliżej – link:

https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/mini-encyklopedia-i-slownik-numizmatyczny . Znajdziemy tu m.in.:

SŁOWNICZEK DRUKARSKI – dzięki, któremu poznacie i zrozumiecie w jaki sposób drukowane są banknoty, zawiera praktyczne wyjaśnienia wraz z opisami technik drukarskich, zabezpieczeń banknotów, zagadkowych terminów, itp.; link: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/mini-encyklopedia-i-slownik-numizmatyczny/slowniczek-drukarski ,

SKRÓTY NUMIZMATYCZNE – zakładka przedstawia skróty używane przy opisach monet, a także skróty nazw towarzystw, organizacji i domów aukcyjnych i spotykane w czasopismach numizmatycznych; link: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/mini-encyklopedia-i-slownik-numizmatyczny/skroty-numizmatyczne ,

GABINETY I MUZEA NUMIZMATYCZNE – większość muzeów w Polsce posiada mniejszy czy większy zbiór numizmatyczny, niektóre muzea posiadają nawet wydzielone osobne gabinety numizmatyczne – więcej o nich dowiecie się pod linkiem: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/mini-encyklopedia-i-slownik-numizmatyczny/gabinety-i-muzea-numizmatyczne ,

WYBITNI NUMIZMATYCY I KOLEKCJONERZY – w zakładce przedstawiono sylwetki wybranych wybitnych numizmatyków i kolekcjonerów, których działalność i wkład w rozwój nauki – numizmatyki, historii Polski i świata - jest nieoceniony; obok biogramów wymienione zostały niektóre z ważniejszych wydawnictw kolejnych numizmatyków i kolekcjonerów, głównie z myślą o początkujących kolekcjonerach; może ktoś Was zainspiruje??? link: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/mini-encyklopedia-i-slownik-numizmatyczny/wybitni-numizmatycy-i-kolekcjonerzy ,

SŁOWNICZEK POJĘĆ NUMIZMATYCZNYCH – pewnie wiesz co to „awers” i „rewers”, ale czy wiesz co to „brakteat”, „denar”, „halerz”? to właśnie w tej zakładce znajdziecie definicje pojęć i terminów używanych przez kolekcjonerów i numizmatyków naukowo zajmujących się monetami i banknotami, przygotowany specjalnie z myślą o początkujących kolekcjonerach; link: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/mini-encyklopedia-i-slownik-numizmatyczny/slowniczek-terminow-numizmatycznych ,

BIBLIOGRAFIA NUMIZMATYCZNA – przedstawiono tu wybór książek, opracowań, a także katalogów numizmatycznych oraz czasopism numizmatycznych; lektura tych wydawnictw pozwoli wzbogacić wiedzę, a także poznać aktualne, bieżące tematy, zainteresowania i problemy, którymi żyją kolekcjonerzy i numizmatycy w kraju i na świecie; link: https://www.nbportal.pl/wiedza/numizmatyka/vademecum-kolekcjonera/mini-encyklopedia-i-slownik-numizmatyczny/bibliografia-numizmatyczna .

 

Na koniec artykułu, wspólnie z działem edukacyjnym Narodowego Banku Polskiego, proponuję Wam podróż do KRAINY EKONOMICZNEJ ROZRYWKI, gdzie możesz zagrać w fantastyczne gry lub rozwiązać ciekawe multimedialne krzyżówki, przeczytać ciekawe komiksy lub obejrzeć animowane filmiki edukacyjne – link: https://www.nbportal.pl/rozrywka . Dziś proponuję Wam 3 aktywności:

 

FILMIK ANIMOWANY „Banknoty i monety Euro” – z filmu dowiesz się jak wyglądają banknoty i monety euro, co przedstawiają w warstwie ilustracyjnej i czy we wszystkich krajach obowiązują takie same banknoty i monety euro. Obejrzenie krótkich filmów omawiających zagadnienia ekonomiczne w humorystyczny i łatwy do zrozumienia sposób, to najprostsza i najlepsza metoda na przyswojenie tego rodzaju wiedzy. Bohaterami filmów są zabawne animowane postacie. Jest to rozrywka zarówno dla młodszych, jak i dla starszych odbiorców – link do filmiku: https://www.nbportal.pl/rozrywka/filmy/filmy-animowane/euro/banknoty-i-monety-euro .

 

GRA EDUKACYJNA „Poszukiwacz zaginionego pieniądza” – czy wiecie, czym płacono za towary, zanim wprowadzono złotówki? Chcecie dowiedzieć się, do czego naszym przodkom służyły sól i głowy wiewiórek? Wcielcie się w rolę Poszukiwacza zaginionego pieniądza i wyruszcie na misję! Waszym zadaniem będzie zgromadzenie historycznych środków płatniczych. Do dzieła! Link do gry: https://www.nbportal.pl/rozrywka/gry/poszukiwacz-zaginionego-pieniadza/poszukiwacz-zaginionego-pieniadza .

 

GRA EDUKACYJNA „Waluty świata” – jesteście ciekawi, jakie waluty obowiązują w Azerbejdżanie, Wenezueli czy Jordanii? A może jesteście walutowymi ekspertami i takie nazwy jak kip, bat, rial nie są Wam obce? Sprawdźcie się w grze „Waluty świata” i poznawajcie pieniądze z najróżniejszych zakątków globu. Po walutowej podróży dookoła świata już nic Was nie zaskoczy – link do gry: https://www.nbportal.pl/rozrywka/gry/waluty-swiata/waluty-swiata .

 

Nastolatkom i dorosłym polecam jeszcze krzyżówkę multimedialną „Świat pieniądza” i ostrzegam – wymaga ruszenia głową! – link: https://www.nbportal.pl/__data/krzyzowki/krzyzowka_globus_swiat_pieniadza/start.html .

 

Opracowała: P. Karykowska