Od 16 do 20 listopada 2015 roku cała społeczność szkolna uroczyście i zarazem radośnie obchodziła Szkolny Tydzień Tolerancji. Inicjatorem obchodów, zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Tolerancji, była Biblioteka szkolna „U Sowy Poczytajki”. Partnerami akcji zostali: filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Pedagog szkolny oraz Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Młodego Europejczyka. W ramach obchodów na uczniów, rodziców i nauczycieli czekały liczne atrakcje.
W holu głównym szkoły zorganizowano wystawę tematyczną poświęconą Światowemu Dniu Tolerancji pod tytułem „Różnorodność w równości, czyli porozmawiajmy o tolerancji” oraz wystawę promującą wielokulturowość i różnorodność językową świata pod hasłem „Tolerancja na językach, czyli Sowa Językowa poleca…”. Obie wystawy były zwiedzane przez dzieci, rodziców, pracowników szkoły i gości, a także wykorzystywane w czasie zajęć edukacyjnych prowadzonych w klasach przez wychowawców oraz w czasie zajęć języka angielskiego.
Przez cały tydzień społeczność szkolna integrowała się poprzez kolory ubioru w ramach akcji „Tolerancja jest modna!”: 16.11 – Dzień Tolerancji – w modzie był kolor zielony, 17.11 – Dzień Serdeczności – kolor czerwony, 18.11 – Dzień Różnorodności – kolor niebieski, 19.11 – Dzień Szacunku – kolor biały, 20.11 – Dzień Uśmiechu – kolor żółty. Najbardziej zaangażowane kolorystycznie klasy (wg oceny Samorządu Uczniowskiego prowadzonej przez cały tydzień) otrzymały dyplomy i pamiątkowe zakładki. Nagrodzono łącznie 14 zespołów klasowych I – VI.
W ramach akcji „Alfabet Tolerancji” każda klasa przygotowywała pod kierunkiem wychowawcy plakat – format A2 z jedną dużą, widoczną literą. Z przygotowanych liter delegacje klas złożyły 20 listopada hasła: równość, empatia, otwartość, tolerancja, szacunek, a cała akcja została uwieczniona na fotografiach.
Ponadto klasy I – VI zaangażowały się w projekt „Stonoga tolerancji”. W holu głównym szkoły nauczyciel – bibliotekarz przygotował kolorową, wesołą stonogę – na każdym z jej członów delegacje klas przyklejały „łapki” z odpowiedziami na różnorodne pytania, m.in.: lubię świat i ludzi – dlaczego?, optymizm i uśmiech – czemu są ważne?, ciekawość świata – to…?, tolerancja – co to jest?, równość, równe traktowanie – dlaczego jest potrzebne?, integracja – do czego się przydaje?, empatia – co to takiego?, akceptacja – czemu jest ważna?, niezależność – w jaki sposób łączy się z tolerancją?, szacunek – dlaczego jest ważny?, itd.
Aktyw biblioteczny „Sówki” przygotował w czasie zajęć edukacyjno – plastycznych w bibliotece tzw. „Mapę tolerancji” – plakat ze skojarzeniami, natomiast wszystkie klasy I – VI przygotowały „Łańcuchy życzliwości” z imionami wszystkich uczniów – po połączeniu wszystkich fragmentów i zmierzeniu przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego okazało się, że nasz „Szkolny Łańcuch Życzliwości” mierzy aż 47 metrów.
Tygodniowi tolerancji towarzyszyły również: liczne plakaty, kolportaż zakładek do książek oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Klasy I – III pod opieką wychowawców uczestniczyły w ciekawych zajęciach „Kolorowe dzieci” prowadzonych w filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, natomiast w klasach IV – VI wychowawcy przeprowadzili zajęcia wg scenariusza opracowanego przez Pedagoga szkolnego pod tytułem „Być tolerancyjnym – czy to jest trudne?”. Ponadto pracownik filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej przeprowadził w bibliotece szkolnej zajęcia edukacyjne „Kolorowe dzieci, kolorowy świat” dla klasy IV b.
Szkolny Tydzień Tolerancji znacząco wpłynął na stopień integracji społeczności szkolnej, przyczynił się do podniesienia wiedzy na temat tolerancji wśród dzieci, a także dzięki współpracy z osiedlową filią Miejskiej Biblioteki Publicznej pozwolił na promowanie szkoły w środowisku lokalnym.