![](/sites/default/files/styles/large/public/img/2022/21062022/05122020/nid1642/miedzynarodowydzienwolonatriusza.jpg?itok=MsAQlt9x)
Praca, którą wykonuje się z potrzeby serca, społecznie, bezinteresownie, jest istotnie bezcenna... Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składamy serdeczne życzenia wytrwałości, satysfakcji i radości z czynionego dobra Wszystkim Wolontariuszom, działającym w Naszym Szkolnym Kole Wolontariatu. Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” zaprasza do przeczytania artykułu o wolontariacie i zachęca do bezinteresownego czynienia dobra wszędzie wokół. To bardzo proste!
Czym właściwie jest wolontariat i kto może zostać wolontariuszem?
WOLONTARIAT (łac. Volontarius) to bezpłatna, dobrowolna i świadoma praca na rzecz innych, wykraczająca poza związki rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie.
WOLONTARIUSZEM może zostać niemal każdy – nie musimy mieć jakichś szczególnych zdolności i umiejętności. Najważniejsze są chęci i zaangażowanie, choć czasem odpowiednia wiedza oraz doświadczenie są również potrzebne. Zasadniczo nie ma też ograniczeń wiekowych. Osoby niepełnoletnie powinny jednak uzyskać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Wolontariusz nie pobiera wynagrodzenia za to, co robi. Dobrowolnie angażuje się na rzecz organizacji i innych osób, oferuje im swój wolny czas i umiejętności. Nie każdy wie, że działalność na rzecz organizacji non-profit uregulowana jest w Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Wolontariuszom przysługuje wiele praw, wśród których znajdują się, np.: prawo do wykonywania pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach, prawo do opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych, prawo do zawarcia porozumienia o współpracy z organizacją lub instytucją, itp. Wolontariusz ma również swoje obowiązki, wśród których znajdują się, m.in. wykonywanie zadań z należytą starannością, kwalifikacje niezbędne do wykonania danych zadań czy odpowiedzialność materialna za wyrządzone szkody.
ŚWIETO WOLONTARIATU – jest obchodzone od 1986 celu z inicjatywy ONZ i ma na celu wyrażenie uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają wolontariusze w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.
CECHY DOBREGO WOLONTARIUSZA:
1. WYSOKI STOPIEŃ WRAŻLIWOŚCI – który pozwala na wnikliwą obserwację świata, naszego otoczenia, pomaga dostrzegać wokół siebie ludzi potrzebujących, samotnych, bezradnych, cierpiących i chorych. Samo dostrzeżenie ich – to oczywiście nie wszystko! Wielu ludzi bowiem dostrzega wokół siebie potrzebujących, ale przechodzi obok obojętnie, nie reaguje.
2. EMPATIA – czyli umiejętność wczuwania się w sytuację i doznania drugiego człowieka, rozumienia i przeżywania jego cierpienia. Takie osobiste odbieranie drugiego człowieka skłania nas do zatrzymania się nad jego niedolą, wyzwala w nas potrzebę ochraniania go, udzielania mu pomocy. Wtedy pomagamy najbardziej skutecznie. Dajmy z siebie jak najwięcej, a o z kolei daje nam ogromną satysfakcję i zadowolenie z dobrze wypełnionego moralnego obowiązku.
3. CIERPLIWOŚĆ – której należy się uczyć codziennie, wypełniając swe zobowiązania. Wymaga to dużego panowania nad swoimi emocjami, m.in. nad złością, zniecierpliwieniem, popędliwością, często nad lenistwem czy zniechęceniem.
4. ODPOWIEDZIALNOŚĆ – za siebie, swoje działania i za swojego podopiecznego. Poczucie odpowiedzialności jest dowodem naszej dojrzałości do podejmowania różnych ról społecznych, należy je w sobie pobudzać i wzmacniać. Musimy pamiętać, że jeśli zobowiązujemy się do czegoś, powinniśmy wcześniej oceni nasze siły i umiejętności, aby nie podejmować zadań przerastających nasze możliwości. Nigdy nie należy obiecywać zbyt wiele, a potem nie wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Lepiej wziąć na siebie mniej obowiązków, ale wywiązać się z nich sumiennie.
5. WSPÓŁDZIAŁANIE – znacznie więcej można osiągnąć działając wspólnie niż indywidualnie. Takiego współdziałania również należy uczyć się codziennie, aby nie przekształciło się w zażartą rywalizację i zaspakajanie własnych ambicji.
6. PUNKTUALNOŚĆ – poszanowanie własnego czasu i czasu innych, to kolejna cecha, którą należy w sobie wypracować.
7. GOSPODAROWANIE CZASEM – to bardzo cenna umiejętność, tym bardziej, że wolontariusze swoją działalność społeczną godzą z nauką szkolną i obowiązkami domowymi. Nie można bowiem być „dobrym” wolontariuszem dla wszystkich podopiecznych, zaniedbując własną rodzinę albo nawet sąsiadów.
8. TOLERANCJA i AKCEPTACJA – tak bardzo potrzebna zwłaszcza w kontaktach z osobami chorymi, czy niepełnosprawnymi. To bardzo trudne zadanie, aby zaakceptować tę „inność” fizyczną czy psychiczną, umieć zobaczyć w osobie niepełnosprawnej pełnowartościowego człowieka. Nie każdy umie sobie z tym poradzić, wymaga to pewnego treningu i przygotowania psychologicznego.
9. WSTYD ZA „ZŁO” – poczucie wstydu za popełnione błędy czy wyrządzone krzywdy powinno współistnieć z konstruktywną krytyką, służyć rozwojowi wewnętrznemu, pracy nad sobą w celu podnoszenia własnej wrażliwości, umiejętności i kwalifikacji.
10. PRAWO DO SŁABOŚCI, do błędu czy porażki – trzeba pamiętać, że nie jesteśmy nieomylni, zdarza się, że zrobimy cos źle, nie tak, jak planowaliśmy. Musimy sobie dać to prawo, nie załamywać się porażkami, ale wyciągać z nich konstruktywne wnioski na przyszłość – uczyć się na błędach. Zdobywamy w ten sposób nowe doświadczenia, które nas rozwijają, wzbogacają. Tak uczymy się nowych rzeczy, aby potem służyć radą i pomocą innym.
11. DĄŻENIE DO SAMODOSKONALENIA SIĘ – wolontariusz powinien ustawicznie podnosić swoje umiejętności i doskonalić się wewnętrznie, aby pełniej i skuteczniej pomagać potrzebującym.
JAKIE KORZYŚCI MOŻE PRZYNIEŚĆ ZAANGAŻOWANIE SIĘ W WOLONTARIAT?
- bezpieczne i pożyteczne spędzanie wolnego czasu;
- wykorzystanie energii w mądry i wartościowy sposób;
- możliwość nauki, rozwoju, poszerzenia horyzontów, nabrania doświadczenia;
- rozwinięcie zainteresowań i pasji, sprawdzenie talentów w praktyce;
- ukształtowanie wartościowych, prawych cech charakteru i osobowości;
- zdobycie nowych, przydatnych w przyszłym życiu umiejętności;
- nabranie wprawy w nawiązywaniu dobrych relacji z innymi;
- nauka współpracy i współdziałania w grupie;
- rozwój wrażliwości i empatii oraz odpowiedzialności;
- zapoznanie się z autorytetami, nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni;
- wzmocnienie poczucia własnej wartości i samooceny;
- poznanie tajników myślenia strategicznego, planowania i zarządzania czasem;
- zyskanie poczucie spełnienia, ważności, tego że jesteś potrzebny;
- odczuwanie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy;
- przeżywanie radości wynikającej z okazywania i otrzymywania dobra;
- możliwość sprawdzenia się w działaniu;
- ćwiczenie umiejętności organizacyjnych i logistycznych;
- lepsze poznanie siebie i własnych możliwości;
- możliwość odnalezienia swojej drogi zawodowej;
- zdobycie ważnych doświadczeń społecznych, nauka postępowania w różnorodnych sytuacjach;
- nauka doceniania swojego życia;
- zaświadczenie o tym, że jesteś wolontariuszem (może przydać się w szkole, a w przyszłości na studiach i w pracy zawodowej);
- i wiele, wiele innych….
JAK ZOSTAĆ WOLONATRIUSZEM?
1 KROK: zastanów się ile czasu możesz poświęcić na wolontariat;
2 KROK: zastanów się, co chciałbyś robić jako wolontariusz;
3 KROK: porozmawiaj z rodzicami/opiekunami i poproś o zgodę;
4 KROK: poszukaj odpowiedniej organizacji – pamiętaj, że również w Naszej Szkole działa Szkolne Koło Wolontariatu oraz oparty o ideę wolontariatu Aktyw Biblioteczny „Sówki”;
5 KROK: umów się na spotkanie w organizacji, której chcesz zostać wolontariuszem oraz przygotuj się do swoistej rozmowy kwalifikacyjnej;
6 KROK: działaj!!!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o idei wolontariatu, zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem dla Wolontariuszy” – publikacją, która powstała w ramach projektu „Rozwijamy skrzydła – stawiamy na wolontariat!” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – link: https://www.dobrywolontariat.pl/uploads/PoradnikDlaWolontariuszy.pdf .
Pamiętaj, zanim zgłosisz się jako wolontariusz, zastanów się czym chciałbyś się zajmować, co sprawia ci najwięcej radości i satysfakcji. Pomyśl, komu najbardziej mógłbyś pomóc i gdzie czułbyś się naprawdę dobrze. Jeśli już znasz odpowiedź, to po prostu… ZACZNIJ DZIAŁAĆ!
Opracowała: P. Karykowska