Lista Laureatów i poprawne odpowiedzi – Test „Zostań Damą i Dżentelmenem w Cyberświecie"

Dziś zamieszczamy poprawne odpowiedzi do Testu „Zostań Damą i Dżentelmenem w Cyberświecie”, przeprowadzonym w ramach obchodów Dni Nowych Technologii w Edukacji, Tygodnia z Internetem oraz Miesiąca Bezpiecznego Internetu. W teście wzięło udział 17 Dziewcząt i Chłopców z klas I – VIII. W poniższym artykule podajemy listę laureatów oraz poprawne odpowiedzi do testu. Wszyscy uczestnicy testu otrzymają przy najbliższej okazji dyplomy oraz nagrody książkowe w postaci komiksów.

I MIEJSCE oraz Tytuł Mistrza Kultury w Cyberświecie otrzymują Uczniowie, którzy uzyskali maksimum 21 punktów, czyli bezbłędnie rozwiązali test:

Karol Gonciarz – uczeń klasy Ic,

Julia Chaba – uczennica klasy IVb,

Tomasz Cichy – uczeń klasy IVb,

Klaudia Morgaś – uczennica klasy IVb,

Krystiana Trela – uczennica klasy Vb,

Gabriela Łagowska – uczennica klasy VIa,

Zuzanna Stochmal – uczennica klasy VIa,

Adam Kubik – uczeń klasy VIIa,

Natalia Biel – uczennica klasy VIIe.

II MIEJSCE oraz Tytuł Wicemistrza Kultury w Cyberświecie otrzymują Uczniowie, którzy uzyskali 20 punktów, czyli zdobyli świetny wynik:

Lena Skowrońska – uczennica klasy IIId,

Julia Czerwińska – uczennica klasy IVb,

Inka Pisana – uczennica klasy IVb,

Dominik Kobiec – uczeń klasy VIIIc,

III MIEJSCE oraz Tytuł Wicemistrza Kultury w Cyberświecie otrzymują Uczniowie, którzy uzyskali 19-18 punktów, czyli zdobyli bardzo dobry wynik:

Alan Mazurczak – uczeń klasy Id,

Adam Skowroński – uczeń klasy IIc,

Martyna Kocyłak – uczennica klasy IId,

Urszula Kobiec – uczennica klasy IVa.

 

POPRAWNE ODPOWIEDZI – TEST „Zostań Damą i Dżentelmenem w Cyberświecie”:

1. Na sprawdzianach i kartkówkach można ściągać, jeśli używa się do tego celu telefonu komórkowego – FAŁSZ. Ściąganie jest oszukiwaniem bez względu na metody.

2. Gdy zamieszcza się  w Sieci fotografie znajomych, nie trzeba pytać ich o zgodę – FAŁSZ. Zgodnie z prawem należy uzyskać zgodę fotografowanej osoby na zamieszczenie jej zdjęć w Sieci, chyba, że jest to zdjęcie grupowe i niepodpisane.

3. W kinie istnieje zakaz fotografowania i filmowania seansu – PRAWDA. Gdy nagrywasz film w kinie, nie respektujesz praw twórców.

4. W teatrze podczas przedstawienia można grać na telefonie – FAŁSZ. Używanie komórki w teatrze przeszkadza zarówno widzom, jak i aktorom. To brak szacunku wobec artystów.

5. Trollowanie polega na celowym ośmieszaniu lub obrażaniu użytkowników Internetu – PRAWDA. Nikt nie lubi trollów w Internecie.

6. Trollowanie jest złamaniem jednej z podstawowych zasad Netykiety – PRAWDA. W Sieci obowiązują zasady kulturalnej dyskusji.

7. Łańcuszki internetowe z prośbą o przesłanie ich do jak największej liczby osób, jest to rodzaj spamu, czyli niechcianych reklam – PRAWDA. Większość osób nie przepada za niechcianymi reklamami.

8. Duża ilość emotikonów w wiadomościach internetowych jest szczytem elegancji – FAŁSZ. Używajmy emotikonów z umiarem.

9. Naprzemienne używanie małych i wielkich liter w jednym wyrazie, czyli tzw. BełKOtaNie, utrudnia odczytanie komunikatu – PRAWDA. Takie stosowanie na przemian wielkich i małych liter nazywamy także poke-mową.

10. Pisanie wielkimi literami w Internecie oznacza KRZYK – PRAWDA. Nie używajmy wielkich liter w wiadomościach bez potrzeby, tak jak bez potrzeby nie krzyczymy, np. na lekcji czy w domu.

11. Nie wypada lajkować smutnych wiadomości – PRAWDA. Lepiej wyrazić swoje współczucie w komentarzu.

12. Na serwisach internetowych lepiej nie zamieszczać bardzo osobistych treści, jak informacja o ciężkiej chorobie lub odejściu bliskiej osoby – PRAWDA. Zwykle konto na serwisie społecznościowym jest dostępne dla wielu osób, z którymi nieraz nie wiążą nas zażyłe kontakty.

13. W Internecie można obrażać innych użytkowników, dlatego, że jest się anonimowym – FAŁSZ. To, że podpisujemy się Nickami, nie zwalnia nas z zasad dobrego wychowania.

14. Hejtowanie jest rodzajem niegroźnej zabawy – FAŁSZ. Słowo hejt pochodzi od angielskiego „Hale” – nienawidzić. Niektórzy Internauci schowani za nickami robią to, na co w realnym świecie nigdy by się odważyli: krytykują, obrażają i ośmieszają innych, hejtowanie może przyczynić się do tragedii.

15. W listach wysyłanych drogą elektroniczną obowiązują te same zasady pisowni i reguły, co w listach tradycyjnych – PRAWDA. Pamiętajmy, aby używając zaimków „Ciebie”, „Tobie” pisać je dużą litera.

16. Życzeń w żadnym razie nie można składać, korzystając z poczty elektronicznej – FAŁSZ. Życzenia zawsze lepiej składać osobiście, ale można je przesłać drogą elektroniczną lub korzystając z telefonu.

17. Na lekcjach nie wolno potajemnie słuchać muzyki korzystając ze słuchawek – PRAWDA. Jest to rodzaj oszustwa.

18. W autobusie nie wolno głośno rozmawiać przez komórkę – PRAWDA. Człowiek kulturalny nie zakłóca innym spokoju i nie zmusza współpasażerów do wysłuchiwania swoich historii.

19. W Sieci nie wolno zamieszczać filmów ośmieszających inne osoby lub propagujących nienawiść – PRAWDA. Przed zamieszczeniem filmów w Sieci, zawsze powinniśmy zapytać o pozwolenie osób, które w nich występują. Takie zachowanie świadczy nie tylko o dobrych manierach, ale też o znajomości prawa.

20. Podawanie przypadkowym osobom poznanym w Sieci swojego nazwiska, adresu, numeru telefonu może być niebezpieczne – PRAWDA. Jeśli chcemy się spotkać z kimś poznanym w Sieci, powinniśmy powiedzieć o tym rodzicom.

21. Profil w serwisach społecznościowym jest bezpieczniejszy dla użytkownika, gdy jest ogólnodostępny i widoczny dla wszystkich – FAŁSZ. Zdecydowanie bezpieczniejszy profil to profil zamknięty, widoczny wyłącznie dla grona bliskich znajomych.

Serdecznie dziękujemy za udział w Teście wszystkim Damom i Dżentelmenom Cyberświata!

 

Opracowała: P. Karykowska