Światowy Dzień Znaczka Pocztowego… spędzamy z Baczyńskim!

9 października od ponad 50 lat świętowany jest jako Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego oraz Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Mimo, że romantyczna i dostojna listowna forma porozumiewania się przegrywa współcześnie z smsami, mailami i postami, a znaczki pocztowe coraz częściej zostają zastępowane kodem kreskowym, stając się już tylko skarbami filatelistycznych kolekcji, w tym szczególnym dniu w ramach obchodów Jubileuszowego Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, chcieliśmy przybliżyć Wam znaczki pocztowe poświęcone Naszemu Patronowi oraz Powstaniu Warszawskiemu.

2 stycznia 1996 roku ukazał się znaczek z okazji 75. rocznicy urodzin K. K. Baczyńskiego, zaprojektowany przez profesora Macieja Buszewicza. Znajduje się na nim fragment wiersza poety na tle pożółkłych biało-czerwonych kokard powstańczych. Wiersz „Jeno wyjmij mi z tych oczu, szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi..." stał się częścią tekstu jednego z najpiękniejszych utworów poświęconych Powstaniu, „Wierszy wojennych” Ewy Demarczyk z muzyką Zygmunta Koniecznego w 1965 roku. Znaczek pocztowy miał typowy dla ówczesnych emisji okolicznościowych nakład –  1 miliona egzemplarzy. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu, na której widnieją rozrzucone stalówki i kleksy z granatowego atramentu.

22 stycznia 2021 roku, dokładnie w 100. rocznicę urodzin poety, Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający życie i twórczość K. K. Baczyńskiego. Autor projektu, Jarosław Ochendzan, przedstawił na znaczku podobiznę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na tle ściany z cegieł. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieje na niej fragment rękopisu dzieła Baczyńskiego pt. „Wesele poety”. Znaczek pocztowy z wizerunkiem Naszego Patrona ma format 25,50 mm x 31,25 mm, technika druku to rotograwiura na papierze fluorescencyjnym. Wartość znaczka wynosi 4,10 zł, a do obiegu trawił w nakładzie aż 5 milionów sztuk!!! A tak o znaczku upamiętniającym K. K. Baczyńskiego opowiada wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek – „Nasza najnowsza emisja filatelistyczna przypomina postać legendarną – poetę uznawanego za jednego z najwybitniejszych twórców pokolenia wojennego, który miał i ma ogromny wpływ na twórców następnych pokoleń. Krzysztof Kamil Baczyński dał przykład, że walczyć za ojczyznę można nie tylko z bronią w ręku, ale także mocą słowa. W 100. rocznicę urodzin poety, Poczta Polska, korzystając ze swojej edukacyjnej misji, wprowadza do obiegu znaczek emisji „Krzysztof Kamil Baczyński”. Ten wydany w wielomilionowym nakładzie walor trafi do placówek całej Polski. Mam nadzieję, że ten znaczek jest symbolem ukazywania wzorów do naśladowania, a także honorowania wyjątkowych osób i postaw ludzkich”.

Obydwa znaczki pocztowe oraz koperty Pierwszego Dnia Obiegu poświęcone postaci i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego możecie zobaczyć na ekspozycji, przygotowanej z okazji Jubileuszowego Roku K. K. Baczyńskiego przez Koordynatora szkolnych obchodów, w holu głównym Naszej Szkoły – w gablocie umiejscowionej w pobliżu Portretu Patrona Naszej Szkoły. Zapraszamy do zwiedzania! A tymczasem zachęcamy Was do obejrzenia wirtualnej wystawy znaczków pocztowych, upamiętniających Powstanie Warszawskie – „Znaczki mówią. Poczta o Powstaniu Warszawskim” - link do wystawy znaczków

Opracowała: P. Karykowska