Lubicie czekoladę??? 12 kwietnia 2020 roku obchodzimy Światowy Dzień Czekolady. Ponieważ do tradycji Biblioteki Szkolnej „U Sowy Poczytajki” należy organizowanie czekoladowej wystawy oraz zajęć edukacyjnych, tym razem przygotowaliśmy dla Was zestaw 70 ciekawostek o czekoladzie. Polecamy także książkę Anny Onichimowskiej „Dzień Czekolady” oraz jej filmową ekranizację. Zatem usiądźcie wygodnie z kawałkiem gorzkiej (najzdrowszej!) czekolady i dowiedzcie się czegoś nowego…
Czekolada i zdrowie
1) Czekolada pobudza i dodaje energii, bo zawiera niewielkie ilości kofeiny.
2) Czekolada jest dobra na kaszel – zawarta w niej teobromina ma właściwości przeciwkaszlowe.
3) Czekolada nie podnosi cholesterolu, mimo, że ma wysoką zawartość tłuszczu.
4) Alergia na czekoladę zdarza się bardzo rzadko.
5) Czekolada poprawia nam humor na wiele sposobów, zawiera m.in. tryptofan – aminokwas białkowy, potrzebny do syntezy serotoniny – hormonu szczęścia.
6) Czekolada zapobiega próchnicy (niestety nie ta słodka, mleczna – tylko supergorzka) – ziarna kakao zawierają substancje zwalczające bakterie występujące w jamie ustnej.
7) Czekolada łagodzi uczucie głodu – dlatego jest składnikiem racji żywnościowych podróżników i żołnierzy.
8) Czekolada poprawia pamięć, aby jednak aminokwas fenyloalaniny uległ przemianie, trzeba zjeść też nieco witaminy C.
9) By się zrelaksować, wystarczy sam zapach czekolady. Aktywuje on fale theta w mózgu, które odpowiadają za stan relaksacji i medytacji.
10) Jeśli codziennie zjemy kawałek ciemnej, gorzkiej czekolady, to obniżymy ryzyko zawału o 1/3.
11) Czekolada jest zdrowa – ale tylko ta gorzka. Mleczna czy biała nie ma wpływu na nasze zdrowie lub samopoczucie.
12) Jedzenie czekolady potrafi przyspieszyć bicie serca bardziej niż pocałunek.
13) Osoby z depresją jedzą o 55% więcej czekolady niż ci, którzy są wolni od zaburzeń nastroju.
14) Czy człowiek może umrzeć od czekolady? Tak, ale musiałby zjeść 40 tabliczek jedna po drugiej.
15) Zwierzęta nie trawią czekolady – dla psa 2 tabliczki mogą być śmiertelne.
Czekolada matematycznie
16) Największa czekolada na świecie powstała w Melbourne (Australia) – było to wielkanocne czekoladowe jajo o wysokości 3 metów.
17) Największa tabliczka czekolady powstała w Splicie (Chorwacja) w 2015 roku – zajmowała powierzchnię 102,43 m2, do jej wykonania potrzebne było ponad 800 kg gorzkiej czekolady.
18) Najcięższa tabliczka czekolady powstała w Derbyshire (Wielka Brytania) w 2011 roku – ważyła 5792 kg, czyli tyle co dwa słonie, miała 29 milionów kalorii i można by było z niej wyprodukować 72045 tabliczek zwykłych rozmiarów.
19) W Belgii – stolicy czekolady – w fabrykach ją produkujących pracuje aż 20 000 osób.
20) Najwięcej czekolady na świecie zjadają Amerykanie – ponad 50% zasobów całego świata, Europa zjada 40%, a 10% – pozostałe kontynenty.
21) Ponad 20% światowej produkcji orzechów oraz 40% produkcji migdałów jest przekazywane producentom czekolady.
22) Aby wyprodukować 1 kilogram czekolady potrzebnych jest aż 800 ziaren kakaowca.
23) Za bogaty aromat czekolady może odpowiadać nawet 600 smaków zamkniętych w jednej tabliczce.
24) Najdroższa tabliczka czekolady na świecie została sprzedana w 2001 roku za 687 dolarów –100-letnia tabliczka należała do kapitana Roberta Scott’a z pierwszej ekspedycji na Antarktykę.
25) W 2016 roku światowy rynek czekolady był wart 98 miliardów dolarów.
26) W 2018 roku światowy rynek słodyczy był wart 329 miliardów Euro.
27) Drzewo kakaowca produkuje ziarna jedynie przez 25 lat, a żyje aż 200 lat.
28) W czasach Azteków za 100 ziaren kakaowca można było kupić niewolnika.
29) W ciągu roku cała produkcja kremu do nadziewanych czekoladowych jajek firmy Cadbury waży więcej niż 1500 słoni. Jedno nadziewane jajko ma 160 kcal.
30) Gdybyś jadł jednego batona Mars dziennie, ważącego 57 g, w ciągu roku pochłonąłbyś 12,7 kg tego smakołyku, a wraz z nim 99 645 kcal.
31) Największy sklep z czekoladą i słodyczami powstał w Dubaju – Candylicious liczy 900 metrów kwadratowych, jest tam czekoladowe drzewo z cukierkowymi liśćmi oraz kolejka i ciuchcia dowożąca słodycze do klientów.
Czekolada i sławne osoby
32) Montezuma II – aztecki cesarz podobno wypijał dziennie 50 kubeczków czekolady z chilli.
33) Na francuskim dworze zwyczaj picia czekolady wprowadziła hiszpańska księżniczka Anna Austriaczka z rodu Habsburgów, wielkim fanem czekolady był też Król Słońce – Ludwik XIV.
34) Wielkim miłośnikiem czekolady był polski król August II Sas – to prawdopodobnie on wprowadził modę na picie czekolady na Wisłą w pierwszym dziesięcioleciu XVIII wieku.
35) Jeszcze większym miłośnikiem czekolady był Napoleon Bonaparte, który zjadał kosteczkę, ilekroć potrzebował zastrzyku energii.
36) Właściciel jednej z najbardziej znanych amerykańskich fabryk czekolady – Hershey – uniknął tragicznej śmierci na Titanicu, ponieważ w ostatniej chwili odwołał rejs.
37) Podczas II wojny światowej naziści chcieli dokonać zamachu na Winstona Churchilla za pomocą wybuchającej tabliczki czekolady.
Czekolada i ludzkie dziwactwa
38) Apetyt na czekoladę nie może być zaspokojony żadnymi innymi słodyczami.
39) 76% osób, zjadając króliczka czekoladowego, najpierw obgryza mu uszy.
40) Nazwa czekolady w języku Azteków oznaczała „gorzką wodę” – Aztecy pili wywar z ziaren kakaowca z dodatkiem chili, kukurydzy i arnoty.
41) Starożytni mieszkańcy dżungli mezoamerykańskiej – Olmekowie, Aztekowie i Majowie – odkrywcy i pierwsi koneserzy czekolady – pili ją na zimno.
42) Czekolada była u Azteków i Majów traktowana jak waluta, do wymiany towarów i usług.
43) Kakao zazwyczaj uprawiane jest na małych rodzinnych farmach, a nie w wielkich korporacjach (choć później jest przez nie skupowane).
44) Biała czekolada tak naprawdę nie ma nic wspólnego z czekoladą (poza kształtem), ponieważ nie zawiera ani grama kakao.
45) Twórca ciasteczek z czekoladą nie sprzedał swojego projektu Nestle za pieniądze – zażądał dożywotniej dostawy czekolady.
46) Czekolada to jedyna substancja jadalna (poza masłem), która topi się poniżej temperatury ciała człowieka… i dzięki temu roztapia się w ustach.
47) Czekolada, która się nie topi, została wymyślona, aby żołnierze amerykańscy mogli ją nosić w kieszeni.
48) Tradycyjny sposób podawania Gingiji (portugalskiej nalewki z wiśni) wymaga małego kubeczka wykonanego z czekolady – po wypiciu napoju, kubeczek się zjada.
49) Francuska firma Valrhona twierdzi, że wymyśliła czwarty gatunek czekolady (po mlecznej, gorzkiej i białej) – czekoladę blond; została odkryta przez przypadek, ma kolor karmelu i jest bardzo droga – kosztuje około 14 euro za pół kilograma.
50) Zapach czekolady sprzyja kupowaniu… książek – rozpylony w sklepie zwiększa sprzedaż książek kulinarnych i powieści romantycznych o 40%, a innych książek o 20%.
51) Czekoladę można wykorzystać jako sposób na przekupstwo – podczas badań 70% londyńczyków przyznało się, że podałoby hasło do swojej poczty w zamian za tabliczkę czekolady.
52) 1 na 7 osób w wieku 15-24 lat twierdzi, że życie bez czekolady jest pozbawione sensu.
Czekolada i historia
53) Ziarna kakaowca dopiero w 1502 roku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw, niestety napój czekoladowy w wersji azteckiej wcale mu nie smakował.
54) Uroki czekolady docenił konkwistador Ferdynand Cortez, który w 1528 roku przywiózł ziarna do Hiszpanii – na początku gorzki napój bogów nie przypadł Hiszpanom do gustu.
55) W XVI wieku na dworze Filipa II w Hiszpanii przygotowano recepturę gorącej czekolady, która początkowo była stosowana jako lekarstwo.
56) W 1580 roku otworzono w Hiszpanii pierwszą fabrykę czekolady.
57) W Hiszpanii wynaleziona została także specjalna zastawa – mancerina, zwana tak od nazwiska wynalazcy porcelanowej zastawy do picia czekolady – markiza de Mancera.
58) W XVII wieku zaczęła się moda na otwieranie lokali serwujących gorącą czekoladę, jedna z takich czekoladziarni założona w 1693 roku w Anglii istnieje do dziś.
59) Czekoladę, jaką pijemy obecnie, rozpropagowali Anglicy, po tym jak w roku 1657 pewien Francuz otworzył w Londynie przy Bishopsgate Street pijalnię “znakomitego napoju zachodnioindyjskiego”.
60) Pierwsza oryginalna, polska czekolada pitna powstała około 1859 roku – twórcą jej receptury był protoplasta najsłynniejszych polskich cukierników, Ernest Karol Wedel.
61) W 1828 roku Konrad Jan van Houten wyprodukował kakao w proszku.
62) Joseph Fry w 1846 roku wyprodukował pierwszą współczesną tabliczkę gorzkiej czekolady (z kakao, cukru i masła kakaowego), przeznaczoną już do jedzenia.
63) Firma Fry & Sons stanowi obecnie część imperium Cadbury’s, w 1849 roku rozpoczęła masową produkcję tabliczek czekolady, a w 1873 roku jako pierwsza zaczęła wyrabiać również czekoladowe jajka wielkanocne.
64) Pierwsza tabliczka mlecznej czekolady to bardzo młody wynalazek – powstała w 1875 roku, dzięki współpracy Daniela Petera (czekolada) i Henriego Nestle (skondensowane mleko w proszku).
65) Przed rokiem 1879 czekolada była cierpka i szorstka w smaku; Rudolf Lindt dołożył do przepisu tłuszcz kakaowy, a wszystko wymieszał w specjalnej maszynie – od tego czasu czekolada jest delikatna jak jedwab.
66) W 1940 roku Forrest Mars stworzył pokryte glazurą cukierki – czekoladki M&M’s, które „rozpuszczają się w ustach, a nie w dłoni”.
67) Czekolada była powodem strajku – w 1947 roku strajkowały kanadyjskie dzieci, bo czekolada podrożała o 50%.
68) Prawdziwa rzeka czekolady powstała w 1971 roku, kiedy kręcono film „Willy Wonka i Fabryka Czekolady”.
69) Pierwszy przypadek czekoladowego szpiegostwa wyszedł na jaw w 1980 roku, kiedy pracownik jednego z koncernów czekoladowych próbował przemycić sekretne receptury do ZSRR, Chin i Arabii Saudyjskiej.
70) W 2001 roku polscy cukiernicy wykonali czekoladową figurę Adama Małysza naturalnych rozmiarów, chcieli w ten sposób podziękować polskiemu skoczkowi za jego sukcesy, do dziś figura jest prezentowana turystom w Wiśle.
.
Małym i dużym miłośnikom czekolady Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” poleca także do przeczytania wielokrotnie nagradzaną książkę Anny Onichimowskiej pt. „Dzień Czekolady” oraz film familijny z 2018 roku, będący jej ekranizacją, w reżyserii Jacka Piotra Bławuta. I książka i film są pełne magii, możemy poznać dwójkę niezwykłych bohaterów – Monikę i Dawida, których łączy nie tylko przyjaźń, ale też wspólny sekret. Odkrywają bowiem świat, w którym żyją zjadacze poniedziałków, wtorków i kolejnych dni tygodnia. Czy dzieciom uda się spełnić swoje marzenie i cofnąć czas? Razem z nimi mamy szansę poznać tajemnicę starego zegara i obudzić szalonego Skoczka Czasu oraz zmierzyć się ze złą wiedźmą wykradającą dzieciom ich drogocenne wspomnienia. „Dzień czekolady” to opowieść o tęsknocie, miłości i wyobraźni tak potężnej, że niemożliwe staje się możliwe zmieniając życie wszystkich bohaterów na zawsze…
Społeczności Szkolnej życzymy udanego Dnia Czekolady!!!
Opracowała: P. Karykowska