Sukces Drużyny Ka’Baczków - II MIEJSCE w POLSCE

Z ogromną radością oznajmiamy, że po 3,5 miesiąca rozgrywek Drużyna Ka’Baczków, reprezentująca Naszą Szkołę, zdobyła II MIEJSCE  w Polsce w kategorii szkół podstawowych w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Sprawiedliwości”, organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości!!! Cała Drużyna Ka’Baczków serdecznie dziękuje Wszystkim, którzy Nam kibicowali, trzymali kciuki i cieszyli się każdym sukcesem!!! To już Nasze drugie podium – w czerwcu 2021 roku w I edycji „Ligi Sprawiedliwości” Nasi Reprezentanci zdobyli I miejsce w kraju.

Na jesieni 2021 roku Nasza Szkoła przystąpiła do udziału w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Sprawiedliwości” o charakterze Projektu Edukacji Prawnej, którego organizatorem jest Wydział Edukacji Prawnej w Departamencie Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości. W roku szkolnym 2020/2021 Nasi reprezentanci zdobyli I miejsce w I edycji „Ligi Sprawiedliwości” w kategorii szkół podstawowych, dlatego w tym roku szkolnym mierzyliśmy wysoko – Nasza Drużyna chciała ponownie zwyciężyć.

Celem „Ligi Sprawiedliwości” jest zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie edukacji prawnej, kształtowanie postaw obywatelskich i zaangażowania młodych w życie społeczne, a także aktywizacja młodzieży w zakresie edukacji prawnej na poziomie lokalnym. Poza walorem typowo edukacyjnym konkurs daje również uczestnikom możliwość wzięcia udziału w świetnej rozgrywce polegającej na rywalizacji zgłoszonych przez szkoły drużyn.

Każda ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogła zgłosić maksymalnie dwie drużyny, liczące od 3 do 5 uczniów. W przypadku drużyn szkół podstawowych mogły się one składać jedynie z uczniów klas IV-VI. Wspomniane drużyny tworzą odpowiednio Ligę Szkół Podstawowych i Ligę Szkół Ponadpodstawowych, w ramach której co tydzień są rozwiązywane kolejne zadania opublikowane na stronie konkursu w formie i w czasie wskazanym przez organizatora. Każdorazowo w ramach rozgrywek zadaniem drużyn jest twórcze przedstawienie problematyki wskazanych przez organizatora tematów z zakresu prawa umieszczonych na stronie internetowej konkursu. Dopuszczalnymi formami przedstawienia rozwiązań są: forma literacka (np. wiersz, opowiadanie, reportaż, gazetka szkolna), forma plastyczna (np. plakat, grafika, malarstwo, kolaż), forma multimedialna (krótkiego filmu, relacji, zdjęć) w dowolnej technice. W ramach nagród przewidziano dyplomy pamiątkowe oraz nagrody pieniężne – nagroda I stopnia w wysokości 2000zł, nagroda II stopnia w wysokości 1500zł oraz nagroda III stopnia w wysokości 1000zł
– odpowiednio za uzyskanie I, II, III miejsca przez drużynę – do równego podziału między uczestników/uczniów.

Na przełomie września i października 2021 roku zebrano 5-osobową drużynę, składającą się głównie z uczniów klas VII i VIII, których zarekomendowali nauczyciele przedmiotów humanistycznych. Drużyna w składzie: Natalia Biel – VIIIe, Milena Jakubowska – VIIIb, Tatiana Kot – VIIIg, Patryk Kruk – VIId, Zuzanna Stochmal – VIIa (Zuzia reprezentowała Naszą Szkołę również I edycji Konkursu) została oficjalnie zarejestrowana na stronie organizatora, ponownie przyjęła nazwę Drużyny Ka’Baczków. Patronatem honorowym działania drużyny objęła Gazetka Szkolna „Ka’Baczek” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 27 im. K. K. Baczyńskiego w Kielcach „Nasza Szkoła Jest Wspaniała”.

Rozgrywki w ramach „Ligi Sprawiedliwości” rozpoczęły się 11 października 2021 roku,
a zakończyły 27 stycznia 2022 roku – trwały łącznie 3,5 miesiąca. Formalnie były podzielone na 10 tygodni, z czego pierwszych 6 tygodni było rozciągnięte w czasie – na realizację poszczególnych zadań drużyny miały 10 dni (publikacja zadań w poniedziałek o 9:00, zgłoszenie zadań za półtora tygodnia w środę do 23:59), natomiast ostatnie 4 tygodnie miały formułę play off i czas na wykonanie zadań skrócił się do 3,5 dnia (publikacja zadań w poniedziałek o 9:00, zgłoszenie zadań w czwartek do 23:59).

Terminarz i punkty uzyskane przez Drużynę Ka’Baczków układały się następująco:

  • Tydzień I (11-20.10.2021r.) – 10 pkt.
  • Tydzień II (25.10-3.11.2021r.) – 10 pkt.
  • Tydzień III (8-17.11.2021r.) – 10 pkt.
  • Tydzień IV (22.11 – 1.12.2021r.) – 10 pkt.
  • Tydzień V (6-15.12.2021r.) – 10 pkt.
  • Tydzień VI (20-29.12.2021r.) – 10 pkt.
  • Tydzień VII - 1/8 fazy play off (3-6.01.2022r.) – 10 pkt.
  • Tydzień VIII - 1/4 fazy play off (10-13.12.2022r.) – 10 pkt.
  • Tydzień IX - 1/2 fazy play off (17-20.01.2022r.) – 9,75 pkt.
  • Tydzień X - Finał fazy play off – pojedynek o 1 miejsce (24-27.01.2022r.) – 9,75 pkt.

Do II edycji „Ligi Sprawiedliwości” przystąpiło ponad 100 drużyn z całego kraju, po szóstym tygodniu rozgrywek do fazy play off dostało się tylko 16 drużyn z najwyższą punktacją, po siódmym tygodniu drużyn było już tylko 8, po ósmym tygodniu – 4, po dziewiątym tygodniu 2 drużyny z najwyższą punktacją za dziewiąty tydzień weszły do finału, pozostałe 2 walczyły o miejsce III.

W całości konkursu uzyskaliśmy w ciągu 10 tygodni aż 99,5 pkt. na 100 możliwych do zdobycia, dlatego Drużynę Ka’Baczków pod względem ilości punktów można uważać za mentalnego zwycięzcę rywalizacji – przez cały czas trwania rozgrywek pod względem punktacji Drużyna Ka’Baczków była niekwestionowanym faworytem. Jednak etap rozgrywek fazy play off rządzi się swoimi prawami – w pojedynkach jeden na jeden każda utrata choćby 0,25 punktu jest niebezpieczna. W pojedynku finałowym „Ligi Sprawiedliwości” Drużyna Ka’Baczków zajęła ostatecznie II miejsce w kraju, przegrywając o 0,25 pkt. z Drużyną „Osowa Góra” ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Bydgoszczy.

W czasie trwania konkursu i systematycznej pracy projektowej uczniowie m.in.: opisywali i charakteryzowali środki karne, uzasadniali stanowisko sądu w wybranych sprawach, poznawali niuanse dotyczące zawodów prawniczych, typowali zawody prawnicze najbardziej adekwatne do przedstawionych spraw sądowych, wyjaśniali czym jest dyskryminacja związana z zatrudnieniem, opisywali wady i zalety pracy zdalnej, tłumaczyli czym jest samorząd terytorialny i na czym polega jego istota funkcjonowania, poszukiwali odpowiedzi na pytanie ile trwa kadencja starosty i procedura jego odwołania, przeprowadzili także kilkanaście wywiadów z przedstawicielami Samorządu Terytorialnego. Ponadto  wyjaśniali dlaczego wokanda jest tak ważna w funkcjonowaniu sądów, na jakich podstawach można uczestniczyć w rozprawach sądowych, na czym polega wezwanie do sądu, jakie powinno zawierać elementy, wreszcie uczniowie przygotowywali swoje autorskie wezwanie do sądu.

Drużyna Ka’Baczków poznała również znaczenie kilkudziesięciu łacińskich sentencji i premii prawniczych, wyjaśniała znaczenie pojęć – zdolność prawna a  zdolność do czynności prawnych, zastanawiała się, co zrobiłaby na miejscu bohaterów ligowych historii. Uczniowie uzasadniali dlaczego komornik w swej pracy nie powinien kierować się osobistymi względami, zastanawiali się na czym polega praca komornika, czy jest łatwa, kiedy dochodzi do egzekucji komorniczych, odpowiadali na pytania o predyspozycje i kryteria zawodowe, jakie powinien spełnić dobry komornik, wreszcie pokazywali, jak może wyglądać dzień z życia komornika.

W fazie play off uczniowie mierzyli się z zawodem notariusza, uzasadniali dlaczego praca notariusza może być trudna i wymagająca, oceniali z jakimi klientami może się na co dzień stykać przedstawiciel tego zawodu, pokazywali jak wygląda dzień w pracy kancelarii notarialnej, argumentowali jakie cechy powinien posiadać dobry notariusz i czemu powinien tak bardzo troszczyć się o wizerunek. Młodzież poznawała zakres przestępstw internetowych oraz przeciwstawiała się tezie o aminowości i bezkarności w Internecie, oceniała czy krzywoprzysięstwo to przestępstwo, uzasadniała znaczenie premii prawniczych w prawie karnym.

W półfinale Drużyna Ka’Baczków zastanawiała się, jak kara może działać na małoletnich i czemu nie powinni być sądzeni jak dorośli, próbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego rośnie przestępczość w gronie młodych osób i jak można przeciwdziałać przestępczości nieletnich, tłumaczyli czym są prawa autorskie i dlaczego ich przestrzeganie jest takie ważne oraz wskazywali, w jaki alternatywny sposób można rozstrzygać spory w sposób pokojowy i ugodowy. Natomiast w finale uczniowie zastanawiali się dlaczego tak ważnym przedmiotem na studiach prawniczych jest prawoznawstwo, wymieniali źródła prawa z zachowaniem ich hierarchii, tłumaczyli czym jest prawo natury, moralne i zwyczajowe oraz prawo pozytywne.

Każde z ligowych zadań i wyzwań oprócz opanowania teorii wymagało od Drużyny Ka’Baczków również zastosowania wiedzy w praktyce, adekwatnego przytaczania skomplikowanych przepisów, ich zrozumienia oraz stosowania odpowiedniej argumentacji przy użyciu języka prawniczego.

A teraz na deser – „Liga Sprawiedliwości” w liczbach: w czasie 10 tygodni rozgrywek (rozłożonych w czasie na przestrzeni 3,5 miesiąca) Drużyna Ka’Baczków przygotowała łącznie: 34 zadania, łącznie 34 komiksy i wydania gazety, 57 rysunków komiksowych, 27 przestrzennych prac plastycznych i plakatów, 6 wierszy z nagraniami recytacji, 4 opowiadania, 3 wywiady dla Telewizji Ka’Baczek27, a także przeprowadziła 16 wywiadów z Przedstawicielami Samorządu Terytorialnego.

Wszystkie działania podejmowane przez Drużynę Ka’Baczków w II edycji „Ligi Sprawiedliwości” sprowadzały się do konstruktywnej, kreatywnej i harmonijnej współpracy metodą projektu, w czym wspierali i motywowali uczniów opiekunowie: pani Edyta Król w zakresie przygotowania prac literackich i filmowych, pani Patrycja Karykowska w zakresie przygotowania prac plastycznych i filmowych, pan Dawid Ślusarczyk odpowiedzialny za organizacyjną stronę funkcjonowania drużyny i terminowe zgłaszanie zadań oraz pani Marta Manecka odpowiedzialna za publikację licznych artykułów promujących Drużynę Ka’Baczków na stronie Naszej Szkoły.

Wszystkim Naszym Fanom oraz Osobom, które trzymały za Nas kciuki oraz gorąco Nam kibicowały i cieszyły się z każdego kolejnego sukcesu – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY i PRZESYŁAMY POZDROWIENIA!!!

Tekst opracowała Drużyna Ka’Baczków z Opiekunami