![](/sites/default/files/styles/large/public/img/2022/21062022/14022022/nid2396/art04ivtydzienligisprawiedliwosci.jpg?itok=WQse5TNk)
II edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Sprawiedliwości” organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości dobiegła końca! Nasza Drużyna uplasowała się w tej edycji na II miejscu w kraju!!! Przypominamy kolejne etapy heroicznej walki Naszych reprezentantów – CZWARTY TYDZIEŃ wyglądał tak…
1 grudnia 2021 roku reprezentująca Naszą Szkołę 5-osobowa Drużyna Ka’Baczków zgłosiła wykonanie 5 zadań przewidzianych czwartą turą Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Sprawiedliwości”. W tym tygodniu wykonywaliśmy aż pięć zadań, pomagając w pracy Sędzi Stanisławie Temidzkiej. Odpowiadaliśmy m.in. na pytania, czym jest wokanda i dlaczego jest niezbędna w funkcjonowaniu sądu, kto może być obecny na sali sądowej w czasie rozprawy, na czym polega wezwanie do sądu i co musi się w nim znaleźć. Przygotowywaliśmy także przykładowe wezwanie do sądu oraz opisywaliśmy dzień z życia Sędzi Temidzkiej – w naszej ulubionej komiksowej formie. Poza tym oczywiście przygotowaliśmy kilka wspaniałych prac plastycznych.
Drużynę Ka’Baczków tworzą: Zuzanna Stochmal – uczennica klasy VIIa, Patryk Kruk – uczeń klasy VIId, Milena Jakubowska – uczennica klasy VIIIb, Natalia Biel – uczennica klasy VIIIe i Tatiana Kot – uczennica klasy VIIIg. Opiekunami drużyny są nauczyciele: pan Dawid Ślusarczyk, pani Patrycja Karykowska, pani Edyta Król i pani Marta Manecka.
A oto historia z czwartego tygodnia rozgrywek „Ligi Sprawiedliwości”:
„Tego dnia Sędzia Temidzka zaczęła dzień od nie lada wyzwania. Sprawy zaczynały się jedna po drugiej. Nie miała nawet czasu na poranną kawę. „No tak, w końcu dziś jest poniedziałek” - pomyślała sędzia - „To by tłumaczyło zamieszanie”. Na korytarzu wyczytywano kolejne sprawy: „Sprawa cywilna, sala 112”, „Sprawa karna, sala 111”, „Sprawa gospodarcza, sala 130”. Głos w megafonie rozbrzmiewał, tworząc echo w budynku sądu.
Waszym zadaniem jest odpowiedzenie na pytania:
1. Jak można sprawdzić termin rozprawy? Co można znaleźć na rozpisce spraw i czy jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania sądu ? Co, gdyby taki terminarz nie istniał?
Godzina 13 - sędzia Temidzka zerknęła na zegarek. W tym momencie rozpoczynała się kolejna sprawa i do sali weszli: znany biznesmen — Zbigniew Bogaty, Karolina Prawda — dziennikarka oraz Józef Ciekawski, który zawsze musiał być na bieżąco z miejskimi nowinami. Zbigniewa bardzo rozzłościła obecność Józefa na sali. Wiedział bowiem, że jest on strasznie ciekawski i nie chciał, aby całe miasto nazajutrz dowiedziało się o problemach finansowych jego firmy.
2. Czy Zbigniew Bogaty może sprzeciwić się obecności Józefa Ciekawskiego na sali rozpraw? Na jakiej podstawie Józef w ogóle mógłby uczestniczyć w takim posiedzeniu sądowym?
Dzień się już kończył, a sędzia Temidzka rozstrzygała ostatnią sprawę. Była całkiem zadowolona. Wszystko szło tak, jak należy i nie musiała odraczać żadnej rozprawy. Ku jej zdziwieniu przyszli również wszyscy wezwani, co nie zdarza się zbyt często. „Całe szczęście” - pomyślała sędzia - „Udało mi się zamknąć wiele spraw, które prowadziłam już od długiego czasu”.
3. Na czym polega wezwanie do sądu i co musi się na nim znaleźć?
Następnie:
4. Napiszcie przykładowe wezwanie dla świadka.
5. Przedstawcie w formie komiksu historyjkę z dnia pracy Stanisławy Temidzkiej.
Na pytania od 1 do 3 odpowiedzcie w dowolnej formie, tj. w formie literackiej (np. wiersz, opowiadanie, reportaż, gazetka szkolna), plastycznej (np. plakat, grafika, malarstwo, kolaż), multimedialnej (np. krótkiego filmu, relacji, zdjęć), przy użyciu dowolnej techniki.”
Za zadania przygotowane w ramach rozgrywek IV tygodnia „Ligi Sprawiedliwości” Nasza Drużyna otrzymała od Jury/Komisji Konkursowej ponownie maksimum punktów – 10 pkt!!! Wyniki można zobaczyć w pliku PDF na dole artykułu.
Wszystkim Naszym Fanom oraz osobom, które trzymają za Nas kciuki oraz gorąco Nam kibicują i cieszą się z każdego sukcesu – serdecznie dziękujemy!!!
Tekst opracowała Drużyna Ka’Baczków