Wspominamy IX Tydzień Rozgrywek „Ligi Sprawiedliwości”

II edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Sprawiedliwości” organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości dobiegła końca! Nasza Drużyna uplasowała się w tej edycji na II miejscu w kraju!!! Przypominamy kolejne etapy heroicznej walki Naszych reprezentantów – DZIEWIĄTY TYDZIEŃ (faza play-off) wyglądał tak…

20 stycznia 2022 roku reprezentująca Naszą Szkołę 5-osobowa Drużyna Ka’Baczków zgłosiła wykonanie 4 zadań przewidzianych dziewiątą turą Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Sprawiedliwości”. Faza play-off trwa w najlepsze, zostało tylko 4 szkoły z całej Polski, po wynikach IX tygodnia okaże się, kto awansował do Finału, a kto powalczy o III miejsce, emocje rosną… Znów spotkaliśmy się z Sędzią Stanisławą Temidzką! Temat przewodni tego tygodnia rozgrywek był bardzo ciekawy, bo dotyczył bezpośrednio Nas samych – nieletnich i małoletnich. Wspólnie z Sędzią Temidzką zastanawialiśmy się, jak kara wpływa na małoletniego, dlaczego młode osoby powinny ponosić mniej dotkliwe kary niż ich dorośli odpowiednicy. Próbowaliśmy także ustalić, z jakiego powodu rośnie przestępczość nieletnich i jak można temu przeciwdziałać, a także czym są prawa autorskie i dlaczego tak ważna jest ich ochrona. I oczywiście musieliśmy także zgłębić alternatywne metody rozwiązywania sporów, m.in. mediacji i metody kręgów naprawczych. Walczymy o finał, dlatego zintensyfikowaliśmy Nasze działania – oprócz komiksowej formuły z pracami plastycznymi, przygotowaliśmy wiersz oraz jego recytację formie nagrania, opowiadanie, a także nagraliśmy kolejny wywiad dla Telewizji KaBaczek27. Co najciekawsze, na potrzeby ostatniego zadania powołaliśmy do życia nową postać, która – po cichutku mamy nadzieję, że wejdzie do kanonu Bohaterów Ligi Sprawiedliwości – Panią Mediator Konstancję Arbitrażowską – Kaduceusz!!!
Drużynę Ka’Baczków tworzą: Zuzanna Stochmal – uczennica klasy VIIa, Patryk Kruk – uczeń klasy VIId, Milena Jakubowska – uczennica klasy VIIIb, Natalia Biel – uczennica klasy VIIIe i Tatiana Kot – uczennica klasy VIIIg. Opiekunami drużyny są nauczyciele: pan Dawid Ślusarczyk, pani Patrycja Karykowska, pani Edyta Król i pani Marta Manecka.

A oto historia z dziewiątego tygodnia rozgrywek „Ligi Sprawiedliwości”:
„Rozpoczynał się piękny jesienny dzień... Sędzia Stanisława Temidzka postanowiła spacerkiem udać się do sądu, aby po drodze móc jeszcze podziwiać kolorowe liście na drzewach. Idąc, Stanisława dużo rozmyślała na temat ostatnio rozstrzyganych przez nią spraw. Nagle z wielkim niepokojem, zdała sobie sprawę, że coraz częściej do sądów przychodzą małoletni, którzy posądzeni zostają o dokonanie przeróżnych czynów zabronionych. Sędzia stara się być zawsze bardzo sprawiedliwa, ale wie, że surowa kara może wpłynąć na nieletniego deprawująco. Sądzenie młodzieży to bardzo trudne zadanie dla każdego sędziego.
1.  Zastanówcie się, jak kara może wpłynąć na małoletniego. Odpowiedzcie, dlaczego powinni oni ponosić mniej dolegliwą karę niż dorośli, gdy dopuszczą się dokonania tego samego czynu zabronionego?
2. Następnie spróbujcie ustalić, jaki może być powód zwiększającej się liczby młodych przestępców oraz jak można temu przeciwdziałać. Swoje pomysły na działania, które mogą zostać podjęte w walce z przestępczością, możecie przedstawić na plakacie lub w formie grafiki.
Sędzia Temidzka zbliżała się już do sądu. Mimo to myślami była jeszcze zupełnie gdzie indziej. Przypomniała sobie pewną historię, którą opowiedziała jej sąsiadka, o swoim wnuku Anastazym. Chłopiec był pasjonatem podróży i w wolnych chwilach z ogromną chęcią czytał blogi o różnych krajach świata. Z jego zainteresowania wyłonił się pomysł na utworzenie własnej strony internetowej — poradnika podróżnika. Anastazy bez problemu skopiował kilka zdjęć z innych portali oraz ładnie wykonany szkic mapy, który zaproponowała mu wyszukiwarka. Niczego nieświadomy chłopak kontynuował prace nad swoim blogiem.
3. Czy Anastazy naruszył prawa innych osób? Czym są prawa autorskie i dlaczego ważna jest ich ochrona. Wskażcie, jakie konsekwencję mogą wiązać się z działaniami podjętymi przez Anastazego.
Po chwili rozmyślań sędzia powróciła do rzeczywistości. Stanisława Temidzka stała właśnie pod ogromnymi drzwiami sądu, mając zaraz przemierzyć swój ulubiony korytarz, gdy nagle jej uwagę przykuł wielki plakat. Napis, który na nim widniał: „Nie każdy spór musi kończyć się w sądzie” zrobił na pani Temidzkiej duże wrażenie. „To by znacznie ułatwiło moją pracę”, pomyślała, uśmiechając się przy tym sędzia.
4.  Wskażcie, w jaki alternatywny sposób można rozstrzygnąć spór, zamiast skierować sprawę do sądu. Czym są mediacje i jakie korzyści mogą z nich wynikać? Nagrajcie filmik, w którym odpowiecie na te pytania i zachęcicie młodych ludzi do ugodowego rozwiązywania konfliktów.
Na pytania z punktów 1 i 3 odpowiedzcie w dowolnej formie, tj. w formie literackiej (np. wiersz, opowiadanie, reportaż, gazetka szkolna), plastycznej (np. plakat, grafika, malarstwo, kolaż), multimedialnej (np. krótkiego filmu, relacji, zdjęć), przy użyciu dowolnej techniki.”

Za zadania przygotowane w ramach rozgrywek IX tygodnia „Ligi Sprawiedliwości” Nasza Drużyna otrzymała od Jury/Komisji Konkursowej 9,75 pkt (to drugi wynik z czterech szkół). Tym samym awansujemy do Finału rozgrywek – o I miejsce walczą już tylko 2 szkoły z Polski. Wyniki można zobaczyć w pliku PDF na dole artykułu.

Wszystkim Naszym Fanom oraz osobom, które trzymają za Nas kciuki oraz gorąco Nam kibicują i cieszą się z każdego sukcesu – serdecznie dziękujemy!!!

Tekst opracowała Drużyna Ka’Baczków