![](/sites/default/files/styles/large/public/img/2022/21062022/14022022/nid2400/art08viiitydzienligisprawiedliwosci.jpg?itok=AsT6h1St)
II edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Sprawiedliwości” organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości dobiegła końca! Nasza Drużyna uplasowała się w tej edycji na II miejscu w kraju!!! Przypominamy kolejne etapy heroicznej walki Naszych reprezentantów – ÓSMY TYDZIEŃ (faza play-off) wyglądał tak…
13 stycznia 2022 roku reprezentująca Naszą Szkołę 5-osobowa Drużyna Ka’Baczków zgłosiła wykonanie 3 zadań przewidzianych ósmą turą Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Sprawiedliwości”. Faza play-off trwa w najlepsze, zostało tylko 8 szkół z całej Polski, o każdy etap walczymy teraz w parach, po wynikach VIII tygodnia zostanie już tylko 4 szkoły… Wincenty Poświadczony – Małoskromny to dla Nas nowa postać – jest notariuszem. W tym tygodniu przyglądaliśmy się jego pracy nieco bliżej – musieliśmy objaśnić czym zajmuje się notariusz, czy jego praca jest trudna, jakie cechy charakteru powinien mieć dobry notariusz, dlaczego musi dbać o swój wizerunek i profesjonalizm. Musieliśmy także zastanowić się, jakich rad mógłby udzielić starszy stażem notariusz swoim początkującym kolegom… Zadania były bardzo wymagające – zdecydowaliśmy się połączyć sprawdzoną formułę komiksu i prac plastycznych z opowiadaniem oraz wierszem, a także nagraliśmy dwa filmiki – jeden z recytacją wiersza, a drugi w formie wywiadu dla Telewizji KaBaczek27 – mieliśmy przy tym sporo dobrej zabawy!
Drużynę Ka’Baczków tworzą: Zuzanna Stochmal – uczennica klasy VIIa, Patryk Kruk – uczeń klasy VIId, Milena Jakubowska – uczennica klasy VIIIb, Natalia Biel – uczennica klasy VIIIe i Tatiana Kot – uczennica klasy VIIIg. Opiekunami drużyny są nauczyciele: pan Dawid Ślusarczyk, pani Patrycja Karykowska, pani Edyta Król i pani Marta Manecka.
A oto historia z ósmego tygodnia rozgrywek „Ligi Sprawiedliwości”:
„To był bardzo długi dzień dla notariusza Wincentego. Dziś do jego kancelarii przyszło wiele osób. Wincenty przez cały czas był bardzo skupiony na zadaniach i skrupulatnie wypełniał wszystkie dokumenty. Pan notariusz twierdzi, że jego praca jest nader trudna ze względu na konieczność zachowania dokładności i mawia, że - „Nie ma tu miejsca na błędy”, a także „Mylić się jest rzeczą ludzką, jednak nie w przypadku notariusza”.
1. Napiszcie, czym zajmuje się notariusz. Jak myślicie, czy praca notariusza jest rzeczywiście trudna? Napiszcie opowiadanie, w którym przedstawicie, jak waszym zdaniem wygląda dzień pracy Wincentego Małoskromnego i z jakimi klientami oraz sprawami może się na co dzień stykać.
Choć trudno w to uwierzyć, Wincenty był kiedyś szalonym człowiekiem. Marzył o tym, by podróżować i zwiedzać świat. Z czasem jednak ustatkował się. Zmiana nie była dla niego łatwa i długo zajęła mu przemiana w poważnego prawnika. Można powiedzieć, że tak naprawdę życie Wincentego zmieniło się o 180 stopni, gdy otworzył swoją kancelarię. Od tamtej pory wszystkie obowiązki spoczęły na jego barkach. Ludzie bardzo cenią go za profesjonalizm i dobrze wykonywaną pracę. Wincenty cieszy się ze swojej renomy, bowiem wie, że dzięki temu klienci wracają do jego kancelarii z kolejnymi sprawami.
2. Jakimi cechami charakteru powinien wyróżniać się dobry notariusz? Jak myślicie, dlaczego w swojej pracy Wincenty musi aż tak dbać o swój wizerunek?
Ostatnio Wincenty Małoskromny został zaproszony na obiad do swoich rodziców. Na miejscu okazało się, że posiłek zje nie tylko wspólnie ze swoją rodziną, ale także sąsiadami — Bożeną i Tadeuszem. Już od podania pierwszego dania pani Bożenka zaczęła dopytywać się, jak wygląda praca notariusza. Małoskromny z radością dzielił się wiedzą na ten temat. W końcu przy drugim daniu pan Tadeusz zdradził, że ich syn — Gerwazy, także chciałby zostać notariuszem. Bowiem ostatnio, jak zaczęła opowiadać pani Bożenka, Gerwazy zdał maturę i dostał się na swój wymarzony kierunek studiów — prawo.
3. Jakie rady dla Gerwazego może waszym zdaniem przekazać Wincenty? Swoje pomysły możecie przedstawić w formie graficznej lub w formie filmiku. Nie zapomnijcie wspomnieć także, czy zostanie notariuszem, jest skomplikowane i jakie wymagania należy spełnić.
Na pytania z punktu 2 odpowiedzcie w dowolnej formie, tj. w formie literackiej (np. wiersz, opowiadanie, reportaż, gazetka szkolna), plastycznej (np. plakat, grafika, malarstwo, kolaż), multimedialnej (np. krótkiego filmu, relacji, zdjęć), przy użyciu dowolnej techniki.”
Za zadania przygotowane w ramach rozgrywek VIII tygodnia „Ligi Sprawiedliwości” Nasza Drużyna otrzymała od Jury/Komisji Konkursowej ponownie maksimum punktów – 10 pkt (więcej niż sparowany z Nami przeciwnik)!!! Tym samym przechodzimy do IX tygodnia rozgrywek – zostały tylko 4 szkoły z całej Polski. Wyniki można zobaczyć w pliku PDF na dole artykułu.
Wszystkim Naszym Fanom oraz osobom, które trzymają za Nas kciuki oraz gorąco Nam kibicują i cieszą się z każdego sukcesu – serdecznie dziękujemy!!!
Tekst opracowała Drużyna Ka’Baczków