II edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Sprawiedliwości” organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości dobiegła końca! Nasza Drużyna uplasowała się w tej edycji na II miejscu w kraju!!! Przypominamy kolejne etapy heroicznej walki Naszych reprezentantów – DZIESIĄTY TYDZIEŃ (FINAŁ) wyglądał tak…
27 stycznia 2022 roku reprezentująca Naszą Szkołę 5-osobowa Drużyna Ka’Baczków zgłosiła wykonanie 3 zadań przewidzianych dziesiątą turą Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Sprawiedliwości”. Nadszedł tydzień Wielkiego Finału… Po tym tygodniu będzie już wszystko wiadomo – poznamy podium w kategorii szkół podstawowych – a zatem do dzieła! W Finale spotkaliśmy się po raz drugi z Panią Profesor Danutą Rembojarską oraz jej studentami. Wspólnie zastanawialiśmy się, dlaczego studenci realizują w toku studiów przedmiot „wstęp do prawoznawstwa” oraz dlaczego jest on tak ważny, wymienialiśmy źródła prawa w Polsce i podawaliśmy ich przykłady, a także wyjaśnialiśmy pojęcia i różnice między nimi: prawo naturalne, prawo moralne i prawo zwyczajowe, a także prawo pozytywne. Z czystym sumieniem i sercem możemy powiedzieć, że w Finale rozgrywek przeszliśmy samych siebie i przygotowaliśmy prawdziwą petardę prac – trzy wiersze i trzy ich filmowe nagrania z recytacjami, jedno opowiadanie, cztery przestrzenne prace plastyczne oraz filmik – wywiad dla Telewizji Ka’Baczek27. Daliśmy z siebie wszystko…
Drużynę Ka’Baczków tworzą: Zuzanna Stochmal – uczennica klasy VIIa, Patryk Kruk – uczeń klasy VIId, Milena Jakubowska – uczennica klasy VIIIb, Natalia Biel – uczennica klasy VIIIe i Tatiana Kot – uczennica klasy VIIIg. Opiekunami drużyny są nauczyciele: pan Dawid Ślusarczyk, pani Patrycja Karykowska, pani Edyta Król i pani Marta Manecka.
A oto historia z dziesiątego tygodnia rozgrywek „Ligi Sprawiedliwości”:
„Witajcie finale! Na dzisiejszy wykład do pani Profesor przyszły tłumy studentów, co na studiach nieczęsto się zdarza. Pierwsza lekcja ze wstępu do prawoznawstwa w nowym roku akademickim jest zawsze ogromnym przeżyciem, nie tylko dla nowych żaków, ale także dla pani Danuty. Mimo swojego wieloletniego doświadczenia na uczelni, pani Profesor zawsze przygotowuje się starannie do swojej pracy, czytając wybraną literaturę. Studenci bardzo cenią swojego wykładowcę za merytoryczną wiedzę z zakresu prawa, którą im przekazuje.
1. Zastanówcie się, dlaczego studenci w toku studiów realizują przedmiot wstęp do prawoznawstwa. Odpowiedzcie, czy waszym zdaniem wstęp do prawoznawstwa jest istotnym przedmiotem, a swoje stanowisko ciekawie uzasadnijcie.
Pani Profesor musi być przygotowana na różne pytania ze strony swoich studentów. Młodzi ludzie są zawsze bardzo ciekawi różnych instytucji. Na dzisiejszym wykładzie najbardziej aktywny był Eugeniusz Dopytliwy — student 1 roku prawa. Eugeniusz był bardzo ciekawy źródeł prawa polskiego. Pani Profesor, mimo że bardzo chciała odpowiedzieć na wszystkie jego pytania, to nie zdążyłaby wtedy przeprowadzić całego wykładu. Swojego studenta odesłała na ćwiczenia z prawa konstytucyjnego.
2. Wymieńcie źródła prawa obowiązujące w Polsce. Zachowajcie przy tym odpowiednią ich hierarchię. Dodatkowo do każdego ze źródeł podajcie przykład znanego wam aktu prawnego i rok jego powstania. Na koniec wskażcie, gdzie publikowane są akty powszechnie obowiązującego prawa.
Kontynuując swój wykład, Pani Profesor wyjaśniła, iż najłatwiej będzie studentom zrozumieć istotę prawa, gdy rozpoczną naukę od zapoznania się z pojęciami prawa natury, prawa moralnego i prawa zwyczajowego, które niegdyś były jedynymi obowiązującymi prawami.
3. Postarajcie się wyjaśnić, co oznaczają te pojęcia. Informacji na ten temat możecie szukać we wszelkich dostępnych dla was źródłach. Postarajcie się również dowiedzieć, jak nazywamy prawo tworzone przez człowieka.
Zadania z punktów 1, 2 i 3 rozwiążcie w dowolnej formie, tj. w formie literackiej (np. wiersz, opowiadanie, reportaż, gazetka szkolna), plastycznej (np. plakat, grafika, malarstwo, kolaż), multimedialnej (np. krótkiego filmu, relacji, zdjęć), przy użyciu dowolnej techniki.”
I wszystko stało się jasne… Za zadania przygotowane w ramach rozgrywek X tygodnia „Ligi Sprawiedliwości” Nasza Drużyna otrzymała od Jury/Komisji Konkursowej 9,75 pkt (to drugi wynik). Tym samym zajęliśmy II MIEJSCE w Polsce w kategorii szkół podstawowych!!! Mamy podium!!! Plan został wykonany, cieszymy się ogromnie, bo to wielki sukces, ale też czujemy leciutki niedosyt – tak niewiele zabrakło… Już myślimy o wiosennych rozgrywkach III edycji „Ligi Sprawiedliwości, a tymczasem wyniki FINAŁU można zobaczyć w pliku PDF na dole artykułu.
Wszystkim Naszym Fanom oraz osobom, które trzymały za Nas kciuki oraz gorąco Nam kibicowały i cieszyły się z każdego Naszego sukcesu – serdecznie dziękujemy!!!
Tekst opracowała Drużyna Ka’Baczków