![](/sites/default/files/styles/large/public/img/2022/21062022/14122020/nid1670/zajrzyjdoksiegarni.jpg?itok=9pmq8rCB)
„Ten, kto umie znaleźć książce czytelnika, a czytelnikowi książkę – nie jest zwykłym księgarzem. Jest CZARODZIEJEM…”. 13 grudnia Księgarze obchodzą swoje święto. Zawód, który kiedyś odegrał ogromną rolę w rozwoju czytelnictwa, dziś uznawany jest za ginący. Z okazji tegorocznego Dnia Księgarza Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” zaprasza do zwiedzania internetowej wystawy historycznej fotografii „Zajrzyj do Księgarni” oraz obejrzenia krótkiej prezentacji i edukacyjnego filmiku z animacji poklatkowej o tym, jak powstaje książka.
DZIEŃ KSIĘGARZA – CO TO ZA ŚWIĘTO?
Dzień Księgarza jest świętowany w Polsce od 88 lat. W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców. Przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty. Stąd wzięła się też tradycja, aby święto księgarzy i księgarek obchodzić właśnie trzynastego dnia dwunastego miesiąca. Z okazji święta księgarzy i księgarek OSDW Azymut zorganizował specjalny cykl spotkań, rozmów i szkoleń on-line, który trwa aż przez tydzień – od 10 do 17 grudnia – tzw. (Ty)Dzień Księgarza. W programie zaplanowano wirtualne świętowanie Dnia Księgarza, w tym m.in.: internetową wystawę „Zajrzyj do Księgarni” organizowaną wspólnie z Narodowym Archiwum Cyfrowym, rozmowy z księgarzami i księgarkami o prowadzeniu księgarni w czasie pandemii, debatę „O co chodzi z tymi księgarniami?” na temat roli i znaczenia księgarń stacjonarnych dla polskiego rynku książki, kampanię promującą księgarnie stacjonarne i akcję #KsiążkaNaTelefon – link: www.ksiazkanatelefon.pl.
WYSTAWA ON-LINE „ZAJRZYJ DO KSIĘGARNI”
Z okazji Dnia Księgarza dystrybutor książek OSDW Azymut wspólnie z Narodowym Archiwum Cyfrowym przygotował wirtualną wystawę fotografii księgarń stacjonarnych działających w Polsce w ciągu ostatnich 120 lat!!! Internetowa ekspozycja „Zajrzyj do Księgarni” – link: https://nocksiegarn.pl/wystawa/ – to wybór kilkudziesięciu najciekawszych fotografii znajdujących się w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na wirtualnej wystawie zobaczyć można m.in. witryny legendarnej warszawskiej księgarni Gebethner i Wolff, wnętrza książnicy prowadzonej w dwudziestoleciu międzywojennym przez czasopismo „Wiadomości Literackie” czy domy książki i uliczne kiermasze książki z epoki PRL-u. Wystawa jest częścią wirtualnego programu Nocy Księgarń – ogólnopolskiego festiwalu księgarń i czytelników organizowanego przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Ogólnopolska Noc Księgarń została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Aby zajrzeć do księgarni wystarczy zjechać kursorem na dół i kliknąć w wybraną fotografię, aby ją powiększyć i wyświetlić opis – link: https://nocksiegarn.pl/wystawa/ .
KSIĘGARZ – CO TO ZA PROFESJA?
Z roku na rok miejsc, w których księgarze mogą wykonywać swój zawód jest coraz mniej.
Wszystko wskazuje na to, że niebawem zastąpią ich kurierzy lub drony. Dlaczego? Ponieważ Polacy coraz mniej czytają, a coraz silniej rozwija się (zwłaszcza w dobie pandemii) internetowa sprzedaż książek. A tymczasem księgarstwo to nie tylko sprzedaż, ale też doradzanie klientowi, monitorowanie dostaw czy pilnowanie, by księgarnia wyglądała, jak należy. Tak w skrócie można by opisać zawód księgarza. Zawód, który kiedyś stał na równi z aptekarzem czy szewcem, dziś uchodzi za mało istotny. Jeśli ktoś uważa, że księgarzem jest każda osoba, która sprzedaje nam książki, jest w błędzie. By móc się tak tytułować adept zawodu księgarza musiał skończyć szkołę zawodową, technikum księgarskie, studium policealne bądź też wyższe studia. Księgarz to zatem nowoczesna profesja z długoletnią tradycją – w technikum księgarstwa w ciągu czteroletniego cyklu nauczania uczniowie zdobywają wiedzę ogólną i zawodową. Nauka wiąże się ze zdobywaniem wiedzy z ekonomii, technologii IT, organizowania i prowadzenia działalności handlowej i księgarskiej, marketingu i reklamy czy źródeł informacji księgarskiej. Nadzieją dla tego zawodu ma być zmiana, jaką właśnie przechodzą księgarnie. Powoli stają się miejscami spotkań, w których organizuje się różnego rodzaju wydarzenia czy przychodzi porozmawiać. Tylko w 2019 roku księgarnie zorganizowały co najmniej 1000 bezpłatnych wydarzeń literackich dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Niestety, z roku na rok z mapy Polski znikają kolejne księgarnie stacjonarne. Według danych Ogólnopolskiej Bazy Księgarń od początku 2020 roku swoją działalność zakończyło co najmniej 120 księgarń. Lokalne księgarnie stacjonarne to najczęściej małe firmy rodzinne, które mają znacznie mniejszą siłę przebicia niż wielkie internetowe sieciówki. Zamiast sprzedażą książek, obecnie księgarze często zajmują się doradzaniem czytelnikom oraz organizowaniem wydarzeń. Jednak czy to pomoże, by ten wyjątkowy zawód nie został zapomniany?
JAK POWSTAJE KSIĄŻKA? – FILM EDUKACYJNY
Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” zachęca Małych i Dużych Czytelników do obejrzenia filmiku, który jest efektem pracy uczestników warsztatów animacji poklatkowej w Księgarni Dwie Siostry – link: https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q – na temat „Jak powstaje książka?”. Polecamy również dwie prezentacje przedstawiające drogę książki – linki: https://www.youtube.com/watch?v=PQIUum3zDfY oraz https://www.youtube.com/watch?v=t6t-UsDrqB8 .
Książka mimo, że jest wytworem sztuki typograficzno-drukarskiej, to zawsze odbierana była wśród jej miłośników jako sprawdzalne źródło wiedzy. Szkoda, że powoli ubywa księgarni, które są prowadzone przez prawdziwych pasjonatów, uwielbiających niezwykłą oprawę i cudowny zapach książek... Jeśli znacie jakiegoś Księgarza z prawdziwego zdarzenia, postarajcie się odwiedzić go w jego miejscu pracy i doceńcie jego trud!!!
Opracowała: P. Karykowska