Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” z przyjemnością informuje społeczność szkolną, że w dniu 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka oficjalnie rozpoczął działalność profesjonalny, interesujący i przebogaty internetowy portal JP2online – innowacyjna wyszukiwarka materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II. Projekt realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II jest niezwykle cenną pomocą edukacyjną – dzięki bogatym zasobom fotograficznym, filmowym, dźwiękowym i dokumentalnym, wielowymiarowo przybliża postać Papieża Polaka młodemu pokoleniu. Link: https://jp2online.pl/intro.html .
Czym jest portal JP2online?
Na portalu JP2online.pl znajdą się fotografie, filmy, materiały dźwiękowe, dokumenty, teksty papieskie, artykuły na temat życia i nauczania Jana Pawła II, a także Multimedialny Biogram Karola Wojtyły. Wszystkie materiały o papieżu zostały zebrane w jednym miejscu w Internecie – taki był nadrzędny cel projektu, nad którym przez ostatnie 4 lata (od 2016 roku) pracował zespół Centrum Myśli Jana Pawła II. Portal jest dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej, ale trwają prace także nad wersją hiszpańską i ukraińską. Celem projektu jest zachowanie i rozpowszechnianie spuścizny po Janie Pawle II, będącej częścią światowego dziedzictwa kultury. Hasłem przewodnim portalu jest cytat „Szukajcie, a znajdziecie…”.
Co można znaleźć na portalu?
- nowoczesną wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich;
- zbiory częściowo dostępne do pobrania (bezpłatnie) i wykorzystania w projektach niekomercyjnych;
- publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania Papieża;
- katalog archiwaliów związanych z Janem Pawłem II znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych;
- Multimedialny Biogram Karola Wojtyły.
Na skróty, czyli zbiory w liczbach
Na portalu JP2online znaleźć można wiele ciekawych, dotychczas niepublikowanych lub mało znanych materiałów źródłowych dotyczących Jana Pawła II. Można je wyszukiwać, wpisując wybrane hasło w pole wyszukiwarki lub przeglądając kolekcje poszczególnych organizacji, które mają swoje profile w zakładce Zbiory. Szukajcie, a znajdziecie! Aby nie pogubić się w gąszczu tysięcy plików, proponuję mały przegląd zasobów, który szereguje je według formy archiwaliów:
AUDIO – blisko 1000 audycji (reportaży, transmisji radiowych, magazynów informacyjnych) Polskiego Radia związanych z papieżem Janem Pawłem II; 286 homilii i przemówień papieskich wygłoszonych w czasie wszystkich ośmiu podróży do Ojczyzny; nigdy wcześniej nie publikowane wybrane wypowiedzi Karola Wojtyły; audycje wyprodukowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach projektu „Radio Wolność”;
WIDEO – 154 wywiady ze świadkami życia Karola Wojtyły / pontyfikatu Jana Pawła II nagranych w latach 2006-2018. Każdy z wywiadów trwa około pół godziny i jest montażem najciekawszych fragmentów z kilkugodzinnych notacji. Rozmówcami są: naukowcy, duchowni, przyjaciele i współpracownicy, członkowie „Środowiska” – czyli turystycznego duszpasterstwa ks. Karola Wojtyły, ludzie kultury, dziennikarze i organizatorzy pielgrzymek; filmy dokumentalne o Janie Pawle II i nagrania Sercańskiej Kroniki Filmowej – historyczne nagrania video ze zbiorów Zgromadzenia Księży Sercanów;
FOTO – 1000 fotografii z zasobów brata Cypriana Grodzkiego, franciszkanina, który dokumentował życie Kościoła w Polsce w latach 60., 70. i 80. Wiele z tych zdjęć miało swoją premierę dopiero na portalu JP2online;
DOKUMENTY – kilka tysięcy dokumentów archiwalnych dotyczących Karola Wojtyły i jego przodków, datowanych od początku wieku aż do czasów współczesnych, m.in. informacje o rodzinie Wojtyłów, karty pracy Karola Wojtyły z czasów II wojny światowej, unikalna korespondencja listowna papieża, indeks i materiały z czasów studiów doktorskich Jana Pawła II, itd.
Więcej informacji: https://jp2online.pl/publikacja/na-skroty;UHVibGljYXRpb246NDc= .
Dlaczego portal powstał?
Kilkanaście lat po śmierci najbardziej znanego na świecie Polaka, materiały archiwalne dotyczące jego życia i posługi nadal były w dużej części rozproszone, często niedostępne. Dlatego Centrum Myśli Jana Pawła II podjęło się zadania zlokalizowania, zabezpieczenia, opracowania merytorycznego i technicznego zbiorów związanych z Karolem Wojtyłą, by udostępnić je wszystkim zainteresowanym internautom do celów edukacyjnych, popularyzatorskich i badawczych.
Dla kogo portal jest przeznaczony?
Portal jest przeznaczony dla osób zajmujących się szeroko rozumianą popularyzacją myśli Jana Pawła II i edukacją (katecheci i uczniowie, edukatorzy, artyści, producenci filmowi, dziennikarze, animatorzy kultury) oraz pracowników naukowych zajmujących się spuścizną po Karolu Wojtyle jako materiałem badawczym. Portal będzie również przydatnym narzędziem dla wszystkich osób zainteresowanych postacią i pontyfikatem Papieża Polaka.
Jak z niego korzystać?
Link do tutorialu, jak korzystać z portalu JP2online: https://www.youtube.com/watch?time_continue=14&v=0nCEYBu3bmU&feature=emb_logo
MULTIMEDIALNY BIOGRAM KAROLA WOJTYŁY – każdy rozdział życia podzielony na 6 podrozdziałów, dzięki osi czasu widać, w którym miejscu historii aktualnie jesteśmy. Zawiera bardzo dużo materiałów wzbogacających – tekstów, zdjęć, istnieje możliwość odtworzenia plików audio z głosem papieża, itp.
WYSZUKIWARKA – wpisuje się wybraną frazę w wyszukiwarkę, np. „rodzina”. W wynikach wyszukiwania wyświetlą się wszelkie materiały powiązane z tym hasłem: słowa Jana Pawła II w wersji audio, teksty przemówień, fotografie, wywiady ze świadkami pontyfikatu oraz publikacje stanowiące opracowanie tematu lub komentarz. W lewym panelu wyświetlą się filtry, dzięki którym można zmieniać lub doprecyzować wyniki wyszukiwania, np. według rodzaju mediów, daty rocznej, kolekcji.
ZBIORY – w zakładce znaleźć można zbiory należące do organizacji partnerskich. Ich zasoby, opracowane i udostępnione w ramach projektu JP2online, są podzielone na kolekcje materiałów według zakresu tematycznego, rocznika, rodzaju archiwaliów: audio, wideo, fotografii, dokumentów.
REJESTRACJA UŻYTKOWNIKA – aby w pełni skorzystać z portalu, trzeba się zarejestrować. Po zalogowaniu będzie można pobierać niektóre materiały, tworzyć notatki, oznaczać ulubione obiekty, a system zapamięta historię wyszukiwania.
Kto odpowiada za portal?
Projekt realizuje Centrum Myśli Jana Pawła II, samorządowa instytucja kultury miasta Warszawy – miejsce spotkań i dialogu oraz ośrodek, który przybliża nauczanie Papieża. Link do strony internetowej – www.centrumjp2.pl .
Partnerzy projektu
Portal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie z licznymi instytucjami państwowymi i kościelnymi, które przekazały tysiące archiwaliów z własnych zasobów do prezentacji w JP2online.pl. Należą do nich: Archidiecezja Warszawska, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowe w Krakowie, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Instytut Tertio Millennio, Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Niepokalanowie, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Polskie Radio S.A., Zgromadzenie Księży Sercanów.
Więcej informacji: https://jp2online.pl/publikacja/o-stronie;UHVibGljYXRpb246MQ== .
Razem z twórcami portalu serdecznie zapraszamy do poszerzania wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Szukajcie a znajdziecie…
Opracowała: P. Karykowska