22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych.
W naszej szkole bardzo aktywnie działa zespół Fotony , uczestniczący w innowacji pedagogicznej Fizyka kluczem do sukcesu, którego uwaga nakierowana jest na podnoszeniu świadomości ekologicznej. Uczniowie tego zespołu wzięli udział w ogólnopolskim projekcie on-line „Postaw na Słońce pod opieką nauczyciela fizyki p. Małgorzaty Drdzeń. Celem projektu jest rozpowszechnienie w społeczności szkolnej wiedzy o mikroinstalacjach OZE (Odnawialne Źródła Energii). Szczególny nacisk położony jest na fotowoltaikę, czyli technologie przetwarzania energii słonecznej na elektryczną. Zespół w ramach projektu wykonał prezentację na Dzień Ziemi na temat Odnawialnych Źródeł Energii i technologii pozyskiwania taniej energii słonecznej.
Prezentacja "Postaw na słońce" - w załaczniku na końcu artykułu
Innym zadaniem do jakiego zobligowani są członkowie zespołu Fotony jest udział w warsztatach on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”, które odbędą się 22 kwietnia . Organizator projektu Fundacja BOŚ zaprasza też innych uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
Motywem przewodnim tegorocznej 50. edycji Earth Day są „Działania na rzecz klimatu”.
Uczniowie klas 7-8 mają szansę wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach on-line – wystarczy 22 kwietnia o godz. 11:40 kliknąć w link www.dzienziemiwmk.pl – w planie są dwa interesujące wykłady, warsztaty filmowe oraz czat z Ministrem Klimatu.
Mimo, że tegoroczne obchody Dnia Ziemi odbywają się głównie w cyfrowym świecie, według organizatorów „Dzień Ziemi 2020 musi stać się historycznym momentem, w którym obywatele całego świata stawią czoła klimatycznemu kryzysowi i wspólnie zaczną działać na rzecz poprawy klimatu."
Ministerstwo Klimatu przygotowało dla uczniów atrakcyjne warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydarzenie to zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Do udziału w warsztatach on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” organizatorzy zapraszają uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Warsztaty odbędą się w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Postaw na Słońce”, promującego odnawialne źródła energii (więcej informacji znajdziecie na stronie www.postawnaslonce.pl ). Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl .
Jak wziąć udział w warsztatach?
22 kwietnia o godz. 11:40 wystarczy kliknąć w link www.dzienziemiwmk.pl . Na tej stronie znajdzie się też instrukcja, jak zalogować się do czatu, aby móc zadawać pytania. Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie Ministrowi Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów: „Zrozumieć globalne ocieplenie – mechanizm i konsekwencje” (dr Mariusz Gogól) i „OZE. Skąd mamy prąd?” (dr Tomasz Rożek). Wydarzenie zakończą warsztaty filmowe „Jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film?” z Szymonem Chałupką (vlog „Filmujemy!”). Serdecznie zapraszamy wszystkich siódmo- i ośmioklasistów!
Opracowały: M. Drdzeń, P. Karykowska,