Pierwszy tydzień rozgrywek – II edycja „Ligi Sprawiedliwości”

Ruszyła II edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Sprawiedliwości”!!! Nasza Szkoła oczywiście przystąpiła do nowych rozgrywek, zorganizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. 20 października 2021 roku  reprezentująca Naszą Szkołę 5-osobowa Drużyna Ka’Baczków (w składzie: Zuzanna Stochmal – VIIa, Patryk Kruk – VIId, Milena Jakubowska – VIIIb, Natalia Biel – VIIIe, Tatiana Kot – VIIIg) zgłosiła wykonanie 3 zadań przewidzianych pierwszą turą konkursu. Opisaliśmy jeden wybrany środek karny – pozbawienie praw publicznych, scharakteryzowaliśmy go i odnieśliśmy się do sprawy w której został orzeczony, przygotowaliśmy minigazetę z wywiadem z przedstawicielem zawodów prawniczych – adwokatem oraz stworzyliśmy wiersz prezentujący rolę adwokata w obronie oskarżonego przed sądem oraz filmik. Przygotowane przez Nas zadania można zobaczyć w formie plików PDF, zamieszczonych na dole artykułu.
Celem Konkursu „Liga Sprawiedliwości” jest zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie edukacji prawnej, kształtowanie ich postaw obywatelskich i zaangażowania w życie społeczne, a także aktywizacja młodzieży w zakresie edukacji prawnej na poziomie lokalnym. Poza walorem typowo edukacyjnym konkurs daje również uczestnikom możliwość świetnej rozgrywki polegającej na rywalizacji zgłoszonych przez szkoły drużyn, złożonych z 3-5 uczniów klas 4-8. Wspomniane drużyny tworzą odpowiednio Ligę Szkół Podstawowych i Ligę Szkół Ponadpodstawowych, w ramach której co tydzień będą rozwiązywać kolejne zadania opublikowane na stronie Konkursu w formie i w czasie wskazanym przez Organizatora. Każdorazowo w ramach rozgrywek zadaniem Drużyn będzie twórcze przedstawienie problematyki na wskazane przez organizatora tematy umieszczone na stronie internetowej Konkursu – http://ligasprawiedliwości.pl oraz we wskazanej formie, którymi będą mogły być: forma literacka (np. wiersz, opowiadanie, reportaż, gazetka szkolna), forma plastyczna (np. plakat, grafika, malarstwo, kolaż), forma multimedialna (np. krótki film, relacja, zdjęcia) w dowolnej technice. Za udział w konkursie przewidziano nagrody pieniężne - w kategorii szkół podstawowych odpowiednio: nagroda I stopnia – nagroda pieniężna w wysokości 2 000 złotych;  nagroda II stopnia – nagroda pieniężna w wysokości 1 500 złotych; nagroda III stopnia – nagroda pieniężna w wysokości 1 000 złotych.

Drużynę Ka’Baczków tworzą: Zuzanna Stochmal – uczennica klasy VIIa, Patryk Kruk – uczeń klasy VIId, Milena Jakubowska – uczennica klasy VIIIb, Natalia Biel – uczennica klasy VIIIe i Tatiana Kot – uczennica klasy VIIIg. Opiekunami drużyny są nauczyciele: pan Dawid Ślusarczyk, pani Patrycja Karykowska, pani Edyta Król i pani Marta Manecka.
W najbliższy poniedziałek poznamy wyniki za wykonane zadania oraz podejmiemy kolejne wyzwanie. Trzymajcie kciuki!

A oto historia z pierwszego tygodnia rozgrywek „Ligi Sprawiedliwości”:

„Niedzielny poranek zapowiadał się znakomicie. Widząc piękną pogodę, pani profesor postanowiła wyjść z mężem na spacer. Przechadzka po sopockim molo, ćwierkające ptaszki, ciepłe sierpniowe powietrze, to wszystko składało się na pozytywny początek dnia. Czego chcieć więcej? Wydawałoby się, że nic nie jest w stanie zepsuć tego urlopu, a jednak… Zadzwoniła córka pani profesor z szokującą wiadomością. Okazało się, że zięć pani profesor jest chuliganem! Długo to ukrywał. Wychodził z kolegami rzekomo na mecz, by tak naprawdę wziąć udział w tzw. ustawkach pod stadionem. Prawda w końcu wyszła na jaw! Przez wiele miesięcy toczyło się postępowanie w jego sprawie, aż w końcu sąd udowodnił mu winę. Ostatecznie sprawa zakończyła się zakazem wstępu na imprezę masową. Magda wychowywana była w duchu poszanowania dla prawa. Dlatego bardzo przeżyła wiadomość, że jej mąż dopuścił się takich czynów. Natomiast pani profesor była zatrwożona, martwiąc się o przyszłość córki i swoich wnuków.

Zadania:
1. Opiszcie jeden, wybrany środek karny, scharakteryzujcie go i znajdźcie przykładową sprawę, w której został orzeczony. Na podstawie okoliczności sprawy, oceńcie czy według Was zasadne było jego orzeczenie. Bądźcie jak sąd, uzasadnijcie swoje stanowisko.
2. Czy każdy przedstawiciel zawodu prawniczego mógłby bronić zięcia pani profesor przed sądem?
3. Przedstawcie krótko przedstawiciela zawodu prawniczego, który Waszym zdaniem najlepiej poradziłby sobie z zadaniem obrony oskarżonego o popełnienie występku o charakterze chuligańskim.

Na pytania od 2 i 3 odpowiedzcie w dowolnej formie, tj. w formie literackiej (np. wiersz, opowiadanie, reportaż, gazetka szkolna), plastycznej (np. plakat, grafika, malarstwo, kolaż), multimedialnej (np. krótkiego filmu, relacji, zdjęć), przy użyciu dowolnej techniki.”

Tekst opracowała Drużyna Ka’Baczków i opiekun: P. Karykowska