Wycieczka do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

13 listopada 2018r.  klasa 6C pod opieka pani Jolanty Brodzińskiej i pana Andrzeja  Jończyka wybrała się na wycieczkę do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. O godzinie 8:00 zebraliśmy się pod szkołą i po kilku minutach wyruszyliśmy w stronę uczelni. Tam mieliśmy uczestniczyć w warsztatach realizowanych w ramach projektu ,,Pracownia ekologiczna w szkole podstawowej- czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii”
Na miejscu przywitał nas pan profesor  Marek Jóźwiak i pan doktor Mirosław Szwed. Podzieliliśmy się na dwie grupy z których pierwsza ruszyła w stronę laboratoriów, a pozostali udali się na spotkanie z rafą koralową. Razem z Profesorem zdefiniowaliśmy parę ważnych pojęć dotyczących ekologii a potem obejrzeliśmy urządzenia, które umożliwiają  badanie środowiska. Niektóre z nich były bardzo drogie ale i precyzyjne.  Rozmawialiśmy o porostach, organizmach niezwykle wrażliwych na zanieczyszczenia powietrza, po czym oglądaliśmy je przez profesjonalny mikroskop. Dowiedzieliśmy się, że dzięki takim zwierzętom jak chrabąszcze także można zbadać stan środowiska. Na Uniwersytecie założona jest hodowla dżdżownic kalifornijskich, które potrafią unieszkodliwiać zanieczyszczenia gleby. Profesor zadał nam pytanie – jak pozbyć się ciężkich metali z żołądków drobnych zwierzątek tak , aby nie robić im krzywdy. Nad tym pytaniem do dziś się zastanawiamy. Na koniec oglądaliśmy zdjęcia z mikroskopu elektronowego, przedstawiające pył z Pustyni Gobi i Sahary, przyniesiony do naszego miasta z masami powietrza atmosferycznego, co było dla nas dość niewiarygodne.
Następnie zamieniliśmy się grupami i przenieśliśmy się do sali z rafą koralową.  W pomieszczeniu znajdowało się wielkie akwarium wypełnione słoną wodą. W zbiorniku pływały kolorowe rybki, które chowały się w różnobarwnej rafie.  Pan doktor Szwed opowiadał nam o tym, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na zmiany klimatu. Jest to dużym zagrożeniem dla wielu ekosystemów m.in. raf koralowych. Dlatego musimy w większym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł energii. Na zakończenie zajęć zaprezentowano nam samochód badający stan zanieczyszczenia powietrza. Jest to takie mobilne profesjonalne laboratorium, które może sprawdzić także jakość powietrza wokół naszej szkoły, na co liczymy.
Wycieczka nam się bardzo podobała. Nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy. Z chęcią odwiedzimy to miejsce jeszcze raz. 
 
- Uczniowie klasy 6C.