![](/sites/default/files/styles/large/public/img/2022/21062022/22052021/nid1963/przechwytywanie.png?itok=ppeNHr74)
18 maja (wtorek) o godzinie 12:00 odbyło się niezwykłe spotkanie w formie online w ramach ogólnopolskiego projektu „Postaw na Słońce”. Jego gospodarzami były dwie szkoły: V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego oraz Szkoła Podstawowa nr 27 im. K. K. Baczyńskiego w Kielcach. W spotkaniu uczestniczyło ponad 60 osób, m.in. uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, dyrekcje szkół, przedstawiciele Urzędu Miasta.
Debata dotyczyła zagadnień związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Uczniowie wyżej wymienionych szkół poruszyli wiele ciekawych tematów z zakresu ochrony środowiska. Zaznaczyli konieczność likwidacji konwencjonalnych źródeł energii na rzecz tych odnawialnych. Wskazali problem zanieczyszczenia powietrza, globalnego ocieplenia, kurczących się zasobów źródeł paliw kopalnych. Podczas dyskusji pojawiły się wątki związane z negatywnym wpływem zanieczyszczeń środowiska naturalnego na zdrowie i życie człowieka.
Bardzo ciekawym elementem spotkania była prezentacja dotycząca uczniowskich projektów mikroinstalacji fotowoltaicznych dla faktycznie istniejących gospodarstw domowych oraz dla szkół – V LO oraz SP 27. Uczniowie poprzez wywiad, analizę i wyniki kalkulatora energii fundacji BOŚ, wykonali profesjonalne projekty modułów paneli fotowoltaicznych wraz z ich wizualizacją na konkretnym budynku. Wnioski, do których dotarli zaskoczyły wszystkich uczestników spotkania. Według analiz uczniów SP 27, masa wyemitowanego CO2 do atmosfery przez szkołę w skali roku to 62 000kg, a ilość 30-letnich dębów, które mogłyby zrekompensować wyemitowany dwutlenek węgla wynosi aż 1175!
Na zakończenie przedstawiono podsumowanie, w którym uczniowie podkreślili potrzebę ochrony środowiska naturalnego.
Uczniowie zauważyli, iż korzyści wypływające z Odnawialnych Źródeł Energii dla człowieka i środowiska naturalnego są coraz bardziej zauważalne. Społeczeństwo, a szczególnie młodzi, zaczynają rozumieć, że wraz z upływem lat korzystając z konwencjonalnych źródeł energii, pogarszamy stan środowiska, ale przede wszystkim uszczuplamy ich, i tak już bardzo skromny zasób. „ Nie możemy odkładać na później zadbanie o bezpieczeństwo energetyczne przyszłych pokoleń. Musimy to zrobić - tu i teraz. Nasze życie w coraz większym stopniu uzależnione jest od urządzeń elektrycznych. Gdy doznamy deficytów energii elektrycznej, świat wstrzyma oddech, będziemy w stanie zagrożenia…Zatem szukajmy, badajmy, obserwujmy i uczmy się! Moc płynąca ze słońca jest potężna. Nauczmy się z niej mądrze korzystać.”
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Urzędu Miasta Kielce.
Koordynatorami spotkania były: Małgorzata Drdzeń i Magdalena Słoma – nauczycielki fizyki w V LO i SP 27.
„Postaw na Słońce” – ogólnopolski projekt fundacji Banku Ochrony Środowiska, pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Szczegóły projektu: www.postawnaslonce.pl