22 listopada uczniowie klas V b, V c i V g uczestniczyli w wycieczce po swojej "małej ojczyźnie". Najpierw udali się do Pałacu Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Majątek ten został ofiarowany pisarzowi przez społeczeństwo polskie w 1900 r., z okazji jubileuszu 25–lecia jego pracy literackiej. Uczniowie na parterze budynku obejrzeli gabinet, salon, jadalnię, palarnię oraz sypialnię twórcy. Podziwiali galerię portretów rodzinnych, kolekcję broni bliskowschodniej i afrykańskiej, trofea myśliwskie oraz dary jubileuszowe.
Na pierwszym piętrze muzeum uczniowie obejrzeli wystawę biograficzno-literacką, przedstawiającą największe dzieła Sienkiewicza.
Kolejnym punktem wycieczki była lekcja muzealna „Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza a powieść W pustyni i w puszczy”. Uczniowie poznali pisarza jako wielkiego podróżnika. W przygotowanej przez pracowników muzeum prezentacji multimedialnej obejrzeli zdjęcia Sienkiewicza z niebezpiecznej wyprawy do Afryki. Ponadto dowiedzieli się, w jakim stopniu wyprawa na Czarny Ląd przyczyniła się do powstania powieści W pustyni i w puszczy.
Po zwiedzeniu muzeum uczniowie udali się w „podróż po małej ojczyźnie”. Na dłuższą chwilę zatrzymali się przy jednym z najstarszych w Polsce dębów – Dębie Bartku w Zagnańsku. Jeszcze w autokarze wysłuchali informacji na temat tego zabytku przyrody, a potem pod konarami drzewa, odpowiadali na pytania dotyczące jego historii, wielkości, wysokości itd.
Wycieczka przebiegała w miłej atmosferze. Uczniowie poznali wiele ważnych punktów na mapie województwa świętokrzyskiego. Pogłębili wiedzę i zadowoleni wrócili do domu.
Uczestnicy wycieczki