Korona Gór Świętokrzyskich IX etap - Góra Siniewska

14 czerwca 2021 r. klasy piąte zdobyły kolejny szczyt – Górę Siniewską (449 m n.p.m.), która znajduje się na terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego i jest najwyższym szczytem Pasma Oblęgorskiego.

Wędrówkę rozpoczęliśmy w Oblęgorku, gdzie idąc aleją lipową dotarliśmy do Muzeum Henryka Sienkiewicza. Następnie udaliśmy się w kierunku Baraniej Góry, którą zdobyliśmy niejako „przy okazji”, gdyż nie znajduje się ona na liście Korony Gór Świętokrzyskich. Szlak czarny na Baranią Górę ciągnie się w dużej mierze  przez tajemnicze wąwozy lessowe oraz jodłowo-bukowe zbiorowiska leśne. Z Baraniej Góry (427 m m.p.m.) zeszliśmy do wsi Widowa, a stamtąd ruszyliśmy szlakiem czerwonym, który jest częścią Głównego Szlaku Świętokrzyskiego im. Edmunda Massalskiego, w kierunku Góry Siniewskiej. Pierwsze kilkaset metrów szliśmy otwartą przestrzenią podziwiając rozległe widoki na okolicę rozciągające się wokół nas. Po pewnym czasie weszliśmy w las, więc oddaliśmy się przyjemności związanej ze spacerem wśród zieleni. Po zdobyciu szczytu dalej szlakiem czerwonym zeszliśmy do wsi Sieniów, gdzie odpoczywaliśmy na tarasie widokowym, z którego rozciąga się wspaniały widok m.in. na Kielce, czy Małogoszcz. W oddali pięknie wznosiły się pasma górskie, wśród których staraliśmy się odnaleźć i nazwać szczyty przez nas już zdobyte, m.in. Telegraf, Biesak czy Patrol. Przy tarasie widokowym znajduje się edukacyjny plac zabaw, na którym mogliśmy pobawić się z powietrzem. Na zamontowanych urządzeniach eksperymentowaliśmy z wiatrem i dźwiękiem bawiąc się w głuchy telefon, grając na panelu muzycznym, czy szumiących rurach. Po aktywnym wypoczynku udaliśmy się w kierunku wsi Hucisko, skąd autokarem wróciliśmy do Kielc.

Góra Siniewska jest 14 górą przez nas zdobytą, dlatego możemy się cieszyć, że dotarliśmy już do półmetka, a suma wysokości zdobytych szczytów wynosi 5343 m, możemy więc pokusić się na stwierdzenie, że zdobywamy już pięciotysięczniki :)