Powiedz STOP hejtowi w Sieci!!! Poradnik Pomarańczowej Sznurówki

Hejt zalewa Sieć, ale i nasz świat realny... Widzisz go w formie komentarza pod zdjęciem/tekstem/artykułem koleżanki, jako mem na polajkowanym fanpage’u, pod postacią obraźliwego filmu, czy w formie dokuczania znajomym ze szkoły. Niestety widzisz go na co dzień… Czy wiesz co zrobić z hejtem???

Hejt jest ostatnio bardzo modnym zwrotem, ale jak działa w praktyce? Przede wszystkim
przejawia się jako obraźliwy komentarz wystosowany w stronę drugiej osoby lub całej grupy
społecznej. Może być napisany, ale przybiera też formę grafiki, filmu czy nawet utworu
muzycznego. Najłatwiej spotkać go na popularnych portalach społecznościowych i w
komentarzach pod artykułami. Według badań ponad 32% nastolatków doświadczyło wyzywania w Internecie, 20% nastolatków doświadczyło hejtu lub cyberprzemocy, a blisko 60% deklaruje, że było w sieci świadkami wyzywania, poniżania i ośmieszania ich znajomych. Najczęstszą reakcją na hejt jest niestety BRAK reakcji. A mowa nienawiści i hejt w Sieci prowadzi do przykrych konsekwencji w życiu realnym: zaniżonego poczucia własnej wartości, autoagresji, a w najgorszym przypadku do myśli samobójczych. Powszechność hejtu i mowy nienawiści w Sieci niesie za sobą konsekwencje nie tylko dla osób bezpośrednio nimi dotkniętych, ale także dla innych ich odbiorców, którzy oswajają się z przemocą w Internecie i funkcjonują w atmosferze przyzwolenia na nią. W Sieci niestety głośniejsi są hejterzy, ale #jestnaswiecej – Nas, czyli osób, które zachowują się w Internecie w porządku.

 

CO ZROBIĆ Z HEJTEM?

1. Nie daj się sprowokować. Często złośliwe komentarze powstają z nudów - dlatego nie dawaj pożywki trollom i nie odpowiadaj im w ich stylu.

2. Sam nie atakuj innych. Jeżeli masz coś skrytykować, to krytykuj konstruktywnie i kulturalnie. Jak? Przeczytasz o tym dalej.

3. Korzystaj z narzędzi do walki z internetową agresją. Ktoś Cię obraża? Zgłoś jego komentarz do administratora portalu. Ktoś Cię prowokuje? Zablokuj go. 

4. Sprzeciwiaj się. Ktoś Cię obraża? Nazwij hejtera hejterem!

5. Pogadaj z kimś szczerze. Pamiętaj, że przyjaciele i rodzice zawsze Cię wysłuchają, okażą wsparcie, a może podrzucą Ci cenne rady albo sposób na rozwiązanie sytuacji.

6. Pogadaj ze specjalistami. Nie wiesz co robić, a sprawa Cię przerasta? Pod numerem 116 111 codziennie czeka ktoś, kto podpowie Ci co robić.

7. Nie rezygnuj z tego, co robisz,, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.

8. Pamiętaj! Kiedy widzisz hejt, wpisz w komentarzu pod nim #jestnaswiecej. Swoje wsparcie możesz też pokazać pomarańczową sznurówką w bucie.

 

CO ZROBIĆ KIEDY JESTEŚ ŚWIADKIEM HEJTU?

1. Okaż wsparcie innym. Widzisz, że komuś innemu się obrywa? Zareaguj, podpowiedz ofierze, co może zrobić. 

2. Nie wspieraj hejtu. Nie udostępniaj wulgarnych, brzydkich i obraźliwych komentarzy,

nie lajkuj takich treści.

3. Napisz w komentarzu #jestnaswiecej, pokaż, że przeciwstawiasz się takim zachowaniom.

 

A CO JEŚLI I TOBIE ZDARZA SIĘ HEJTOWAĆ?

1. Pomyśl, że po drugiej stronie również siedzi żywa osoba. Też przeżywa, też reaguje, też może nie radzić sobie z raniącymi słowami. 

2. Czy gdybyś spotkał/a tę osobę twarzą w twarz, czy też zdobyłbyś/abyś się na taki komentarz jak w sieci?  Naucz się konstruktywnie krytykować. 

3. Może przytrafia Ci się ostro odpowiadać w emocjach? W takiej sytuacji najlepiej odłożyć telefon albo odejść od komputera i ochłonąć. 

4. Jeżeli zabrniesz za daleko, nie bój się przeprosić i skasować obraźliwy komentarz.

5. Zastanów się, czy obrażając kogoś, kogo wcale nie znasz, nie tracisz szansy na spotkanie Prawdziwego Przyjaciela? Obejrzyj spot Kampanii „Dodaj znajomego – Nie hejtuj!” autorstwa Disney Polska i FDDS – link: https://youtu.be/oWxrFF8EvQQ .

 

NA CZYM POLEGA KONSTRUKTYWNA KRYTYKA?

1. Jeżeli krytykujesz czyjeś zachowanie, poradź mu jak je zmienić.

2. Nigdy nie upokarzaj drugiej strony. 

3. Nie krytykuj w złości – musisz znać motywację do wyrażania swojej opinii.

4. Trzymaj się faktów, nie kieruj się osobistymi uprzedzeniami.

 

Wszystkie powyższe zasady znajdziesz w formie super grafiki na stronie Kampanii Społecznej #jestnaswiecej Fundacji Orange, której ambasadorami są m.in. Thomson i Baron z zespołu Afromental – link: https://jestnaswiecej.pl/ .

Warto zajrzeć również na stronę http://www.przytulhejtera.pl/ - jest to strona akcji „Przytul Hejtera”, której organizatorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Facebook. Akcja ma na celu propagowanie sprzeciwu wobec hejtu w Sieci, ale bez agresji i eskalowania przemocy. Strona zawiera m.in. porady i zabawny teledysk.

Problemowi hejtu, a zwłaszcza ważnej roli świadków dokuczania, hejtu i cyberprzemocy, którzy mają ogromnie ważne, ale i oczywiste, zadanie do wykonania – w postaci zareagowania na obserwowane zło – została poświęcona ubiegłoroczna kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Nie hejtuję – reaguję”. Kampanii towarzyszy świetne hasło – gra  słów, będąca jednocześnie wezwaniem do refleksji i działania: „HEJTY widzisz! HEJ, Ty pomyśl! HEJ, Ty zrób coś!”.

A zatem zróbmy coś razem, powiedzmy stop hejtowi i mowie nienawiści! Hejterzy w Internecie są bardzo głośni, ale wcale nie jest ich najwięcej. Załóż pomarańczowe sznurówki i dołącz do Nas – pokaż, że #jestnaswiecej przeciwko hejtowi i za lepszym Internetem!!!

 

Opracowała: P. Karykowska