Przywróćmy Naszą Ziemię!!! Aplikacje mobilne i komiksy w służbie ekologii

Dzień Ziemi rokrocznie przypada 22 kwietnia, czyli na czas równonocy wiosennej. W 2021 roku hasło przewodnie 51-go Dnia Ziemi brzmi „Przywróć Naszą Ziemię” i odnosi się do działań, które możemy podjąć, aby zapobiec destrukcyjnym zmianom środowiska. Małe kroki podejmowane przez każdego z Nas, wróżą wielkie zmiany dla Matki Natury – od czego zatem zacząć? Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” proponuje zestaw prostych 12 kroków do zmiany codziennych nawyków na bardziej ekologiczne oraz zestawienie 8 ciekawych aplikacji mobilnych, które skutecznie pomagają być bardziej eko. A na deser przedstawiamy kilka darmowych komiksów ekologicznych, które można przeczytać w wersji on-line w Internecie. Szkolne obchody Dnia Ziemi 2021 zostały zgłoszone do międzynarodowego organizatora i zarejestrowane na specjalnym portalu – naszą inicjatywę będzie można zobaczyć na mapie: https://www.earthday.org/earth-day-2021/ .

 

EKOLOGIA NA CO DZIEŃ – 12 KROKÓW:

1. Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu rodzina powinna zostawiać auto w garażu, natomiast jak najczęściej korzystać z rowerów, komunikacji miejskiej albo pieszego spaceru.

2. Segregujmy śmieci – na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach, ograniczajmy plastik.

3. Kupujmy do własnego pojemnika – w wielu sklepach można bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę.

4. Na zakupy z własną torbą – zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, nośmy przy sobie wielorazowe woreczki (można uszyć je np. z firanki).

5. Kupujmy świadomie – przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego ciuszka; zamiast nowych ubrań, korzystajmy z tego, co już zostało wyprodukowane – second-handy i sklepy vintage to miejsca, w których można znaleźć prawdziwe perełki; jeśli kupujemy coś nowego, wybierajmy ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.

6. Naprawiajmy zamiast wyrzucać – starajmy się używać tego, co już mamy w domu, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystajmy z pomocy fachowców.

7. Zastępujmy chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami – do sprzątania wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.

8. Nie marnujmy i nie wyrzucajmy jedzenia – na zakupy ruszajmy z gotową listą i planujmy posiłki na cały tydzień, nauczmy się gotować z resztek.

9. Kupujmy produkty od lokalnych dostawców i jedzmy sezonowo, mniej przetworzonej żywności – więcej owoców i warzyw.

10. Ograniczajmy spożycie mięsa – według WHO Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy; jedzmy mięso dwa-trzy razy w tygodniu.

11. Pijmy przefiltrowaną wodę z kranu – plastikowe butelki zamieńmy na wielorazowe, w cenie półlitrowej butelki mamy około 360 litrów kranówki.

12. Szukajmy wielorazowych zamienników – możemy zamienić np. płatki kosmetyczne na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa, nie korzystać z jednorazowych sztućców i słomek, kupować papier toaletowy z recyklingu, zrezygnować z papierowych ręczników.

 

TOP 8 APLIKACJI MOBILNYCH, WSPIERAJĄCYCH BYCIE EKO:

Aplikacja ZDROWE ZAKUPY – to apka, która ułatwia codzienne wycieczki po supermarketach i drogeriach. Wystarczy zeskanować kod kreskowy produktu, by sprawdzić jego skład. W przypadku żywności można też zweryfikować wartości odżywcze i dowiedzieć się, jak wygląda sprawa z konserwantami, stabilizatorami i innymi E-dodatkami. Oprócz tego znaleźć tam można również informacje o tym, jak skład skanowanego produktu przekłada się na nasze zdrowie. Jeśli wyniki prezentują się nieciekawie, aplikacja zaproponuje zdrowszą alternatywę. To spore ułatwienie dla dociekliwych, którzy lubią wgłębiać się w etykiety i zwiększać swoją świadomość o tym, co potem trafia na ich talerz.

Aplikacja TO GOOD TO GO – to apka będąca krokiem milowym, w kierunku ograniczania problemu marnotrawstwa. Smaczne i pełnowartościowe posiłki możemy kupić za jej pośrednictwem nawet o połowę taniej. Dla restauracji, które przystąpiły do programu jest to rozwiązanie na to, aby pozbyć się dań, których nie udało się sprzedać. A dla użytkowników aplikacji sposób, by najeść się do syta i jeszcze zaoszczędzić. Wygrywają obie strony, a jedzenie wreszcie się nie marnuje.

Aplikacja LIMIT WASTE – to kolejna apka, przydająca się do zwiększenia swojej ekologicznej świadomości i poznania ciekawych miejsc, w których realizowane są praktyki less i zero waste. Jest tu dostęp do informacji o nowych restauracjach, kawiarniach i cukierniach, które są eko. Znaleźć można też wiadomości o najbliższych punktach wymiany roślin, targach ze zdrową żywnością, antykwariatach i dowiedzieć się, gdzie niedrogo kupić rzeczy z drugiej ręki. Aplikacja obsługuje miasta takie jak: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto i Warszawa (czekamy na więcej).

Aplikacja ECO LIFE HACKS – to jedna z tych aplikacji, z którą warto się zapoznać, jeśli jest się na początku przygody z less waste i człowiek chce się zagłębić się w temacie eko. Znaleźć można tutaj praktyczne wskazówki i sporą dawkę wiedzy na tematy związane z ekologią. Czytelny interfejs i podział na kategorie: konsumpcja, jedzenie, odpady, energia, dom oraz woda pomagają łatwiej przyswoić wiedzę. Obecnie aplikacja jest dostępna w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim i niemieckim (czekamy na więcej).

Aplikacja ECO HARMONOGRAM – ta apka to kompendium wiedzy na temat segregacji odpadów i nie tylko! Dzięki aplikacji zapoznać się można również z harmonogramem wywozu śmieci. Oczywiście, jeśli gmina, którą zamieszkuje użytkownik aplikacji przystąpiła do programu. Ciekawym dodatkiem jest też informator o tym, co zrobić z odpadami niebezpiecznymi oraz jak działa PSZOK – punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Aplikacja HAPPY RABBIT – w tej apce znaleźć można zestawienie kosmetyków dostępnych na polskim rynku. I to tych najlepszych, bo wegańskich oraz nietestowanych na zwierzętach. Z poziomu aplikacji można też sprawdzić asortyment wybranych drogerii, a nawet zamówić kosmetyki ze sklepów internetowych.

Aplikacja ECOSIA – to nie tyle aplikacja, co raczej przeglądarka internetowa. I to nie byle jaka, bo ekologiczna. A co to właściwie oznacza? Wszystkie zyski z reklam są przekazywane na szczytny cel, którym jest sadzenie drzew. Ecosia nie jest nowością, bo na rynku dostępna jest już od 2009 roku.

Aplikacja KANAREK – to apka, która pozwala na monitorowanie jakości powietrza. Można sprawdzić tutaj, jak aktualnie wygląda sprawa ze smogiem i zanieczyszczeniami w naszej okolicy. W tym celu z telefonu pobierana jest lokalizacja, aby wyszukać najbliższą stację pomiarową. Najlepiej działa w większych miastach, gdzie rozmieszczone są stacje.

 

KOMIKSY EKOLOGICZNE POLECANE PRZEZ SOWĘ POCZYTAJKĘ:

Cykl komiksów „Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania Ziemi"

Odcinek 1 – „Wielkie Odkrycie" – link: http://naszaziemia.pl/files/komiks-odc1.pdf lub http://naszaziemia.pl/programy/kampania-na-rzecz-rozwoju-zrownowazonego-2011-2014/komiks/odcinek-1/ .

Odcinek 2 – „Mokra robota – link: http://naszaziemia.pl/programy/kampania-na-rzecz-rozwoju-zrownowazonego-2011-2014/komiks/odcinek-2/ .

Odcinek 3 – „Gdzie drwa rąbią...” – link: http://naszaziemia.pl/programy/kampania-na-rzecz-rozwoju-zrownowazonego-2011-2014/komiks/odcinek-3/ .

Odcinek 4 – „Kamień Filozofów” – link: http://naszaziemia.pl/programy/kampania-na-rzecz-rozwoju-zrownowazonego-2011-2014/komiks/odcinek-4/ .

Odcinek 5 – „Smok” – link: http://naszaziemia.pl/programy/kampania-na-rzecz-rozwoju-zrownowazonego-2011-2014/komiks/odcinek-5/ .

Odcinek 6 – „Ciepło, gorąco, parzy!” – link: http://naszaziemia.pl/programy/kampania-na-rzecz-rozwoju-zrownowazonego-2011-2014/komiks/odcinek-6/ .

Komiks „Jarek, Beata i tajemnice zielonej energii” – link do komiksu: https://www.studiokomiks.pl/ekokomiks_energia_odnawialna.html .

Komiks „Zuzia Poznaje Motyle” – link do komiksu: https://www.studiokomiks.pl/komiks_edukacyjny_o_motylach.html .

„Komiks o przygodach Żubra Żorża” – link do komiksu: http://krainazubra.pl/files/zubr_zorz.pdf .

Życzymy całej Społeczności Szkolnej wielu pozytywnych komiksowych wrażeń, dobrej zabawy z aplikacjami mobilnymi oraz inspiracji do zmiany swoich codziennych nawyków na proekologiczne zachowania, które są tak ważne, aby „Przywrócić Naszą Ziemię”…

 

Opracowała: P. Karykowska