Uczniowie Uczniom – warsztaty Młodzież kontra fake news – jak weryfikować informacje?

Na początku marca delegacja Uczniów z klas VII i VIII wzięła udział  w warsztatach on-line ,,Młodzież kontra fake news – jak weryfikować informacje", przeprowadzonych przez trenerki z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach w ramach umowy z TechSoup Europe. Następnie Uczestnicy warsztatów zostali zobowiązani, aby do końca marca, przeprowadzili warsztaty dotyczące problemu fake newsów w swoich klasach, np. w czasie godziny wychowawczej. Świetnie spisały się m.in. Pola Grzywna i Aleksandra Hejduk z klasy VIII b, które dla swoich kolegów przygotowały świetną prezentację multimedialną dotyczącą fake newsów, widoczną na zdjęciu głównym.

Warsztaty organizowane przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach w ramach umowy z TechSoup Europe trwały 3 dni: od 1 do 3 marca 2021 roku, na platformie Zoom, od godz. 16.00. Udział w warsztatach był bezpłatny, a uczestnictwo w warsztatach zostało potwierdzone certyfikatami. Warsztaty były adresowane do Uczniów i Uczennic od 12 do 19 roku życia, którzy uczą się w szkołach województwa świętokrzyskiego. Z każdej klasy w warsztatach mogły wziąć udział maksymalnie dwie osoby. Decydowała kolejność zgłoszeń oraz balans wiekowy. Warsztaty zostały przeprowadzone w oparciu o diagnozę młodzieży w wieku od 12 do 19 lat, która jest grupą podatną na dezinformację i fałszywe informacje. Młodzież swoją wiedzę o świecie otrzymuje głównie z portali społecznościowych, tj. Facebook, Instagram, Twitter, na których pojawia się wiele fałszywych informacji i błędnych zawartości. Dzięki warsztatom, Uczniowie mieli szansę zweryfikować swoje podejście, a poprzez pracę w grupach mieli okazję wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Celem głównym warsztatów było zwiększenie wiedzy Uczniów na temat fake newsów oraz wskazanie im niezbędnych narzędzi do walki z dezinformacją. Każdy z uczestników warsztatów Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach był zobowiązany do przeprowadzenia warsztatu dotyczącego fake newsów w swojej klasie, np. na godzinie wychowawczej/ wiedzy o społeczeństwie czy informatyki. Dzięki temu, więcej osób dowiedziało się, jak walczyć z fałszywymi informacjami.

Dzięki udziałowi w warsztatach, prowadzonych przez trenerki oraz swoich kolegów z klasy, Uczniowie, m.in.:

- otrzymali dużą dawkę wiedzy na temat tego, czym jest dezinformacja,

- wskazano im wpływ fake newsów na kształtowanie opinii o świecie,

- uświadomiono im konsekwencje rozprzestrzeniania fałszywych informacji,

- nauczyli się korzystania z narzędzi weryfikacyjnych.

Inicjatywę z ramienia Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach koordynowała pani Magdalena Buczyńska (Koordynator ds. Wolontariatu Lokalnego), szkolnym koordynatorem przedsięwzięcia była pani Patrycja Karykowska (nauczyciel – bibliotekarz), natomiast w ramach poszczególnych klas motywowaniem uczniów i koordynowaniem realizacji tego nietypowego projektu zarządzali Wychowawcy klas VII i VIII. Serdecznie dziękujemy Naszym ambitnym Uczennicom i Uczniom oraz Wychowawcom za udział w warsztatach!

 

Opracowała: P. Karykowska