![](/sites/default/files/styles/large/public/img/2022/21062022/29062020/nid1487/08wakacjezsieciakamiigigantami.jpg?itok=iKTMoR7_)
Wakacje już tuż tuż…, a Wy wciąż zastanawiacie się jak zorganizować sobie wolny czas? Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” zachęca Uczniów i Rodziców do spędzenia wakacji razem z Sieciakami i Gigantami Programowania!
Na początek proponujemy Uczniom wakacyjną przygodę z bezpłatnymi e-learningowymi kursami na temat bezpiecznego Internetu, oferowanymi przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę na dwóch platformach edukacyjnych. Każdy z kursów wymaga zalogowania się na platformie, dzięki czemu po ukończeniu kursu uczestnik może wygenerować sobie pamiątkowy dyplom do indywidualnego wydruku.
KURS „MISJA: BEZPIECZNY INTERNET” – uczniowie w wieku 6 – 12 lat mogą podjąć wyzwanie Sieciomisji „Misja: Bezpieczny Internet” i po wykonaniu 15 misji zostać prawdziwym Sieciakiem. Link do „Misji: Bezpieczny Internet”: https://sieciaki.pl/kurs .
KURS „3…2…1…INTERNET” – uczniowie klas IV – VI mogą wziąć udział w 7-modułowym kursie e-learningowym „3…2…1…Internet” i pod kierunkiem kierowcy rajdowego Krzysztofa Hołowczyca w ciągu 45 minut poszerzyć wiedzę na temat własnego bezpieczeństwa w Inetrencie. Link do kursu: https://www.edukacja.fdds.pl/?option=com_szkolenia&optrs=0&fnd=&grupa=0&offset=1&sort=1&szkolenie=1007#opisszkolenia .
KURS „NIE DAJ SIĘ” – uczniowie klas IV – VI mogą wziąć udział w 10-modułowym kursie e-learningowym „Nie daj się” i w ciągu zaledwie 25 minut zyskać wiedzę na temat rozpoznawania i radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych, m.in. w Internecie. Link do kursu: https://www.edukacja.fdds.pl/?option=com_szkolenia&optrs=0&fnd=&grupa=0&offset=2&sort=1&szkolenie=15153#opisszkolenia .
KURS „GDZIE JEST MIMI?” – uczniowie klas V – VIII mogą wziąć udział w 25-minutowym kursie e-learningowym „Gdzie jest Mimi?” i zyskać wiedzę na temat radzenia sobie z cyberprzemocą. Link do kursu: https://www.edukacja.fdds.pl/?option=com_szkolenia&optrs=0&fnd=&grupa=0&offset=2&sort=1&szkolenie=8149#opisszkolenia .
KURS „LEKCJA BEZPIECZEŃSTWA” – uczniowie klas V – VIII mogą wziąć udział w 25-minutowym kursie e-learningowym „Lekcja bezpieczeństwa” zapoznać się z problemami prywatności w Sieci i sposobami radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Link do kursu: https://www.edukacja.fdds.pl/?option=com_szkolenia&optrs=0&fnd=&grupa=0&offset=2&sort=1&szkolenie=9149#opisszkolenia .
KURS „DBAJ O FEJS” – uczniowie klas VII – VIII mogą wziąć udział w 20-minutowym kursie e-learningowym „Dbaj o Fejs” i pod kierunkiem Fejsmena poznać zasady bezpiecznego korzystania mediów społecznościowych. Link do kursu: https://www.edukacja.fdds.pl/?option=com_szkolenia&optrs=0&fnd=&grupa=0&offset=2&sort=1&szkolenie=1142#opisszkolenia .
KURS „NIE DLA HEJTU” – uczniowie klas VII – VIII mogą wziąć udział w 35-minutowym szkoleniu na temat hejtu i mowy nienawiści w Internecie oraz sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Link do kursu: https://www.edukacja.fdds.pl/?option=com_szkolenia&optrs=0&fnd=&grupa=0&offset=2&sort=1&szkolenie=15588#opisszkolenia .
W trakcie wakacji Giganci Programowania (organizatorzy lubianych przez dzieci edukacyjnych warsztatów „Koduj z Gigantami”, którym patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej) organizują odpłatne kursy z kodowania i programowania w formie on-line oraz stacjonarnej, a także letnie obozy z programowania. Zapraszamy Uczniów i Rodziców do zapoznania się z bogatą ofertą Gigantów Programowania (zwłaszcza w wersji on-line) i udziału w wakacyjnej przygodzie z programowaniem, podczas której dzieci i nastolatki mogą nauczyć się, m.in.:
- programowania w Minecraft,
- tworzenia stron internetowych,
- projektowania grafik,
- programowania gier w Roblox i Unity,
- tworzenia baz danych,
- tajników druku 3D.
Link do kursów wakacyjnych w wersji on-line: https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/WakacjeOnline :
- należy wpisać kod pocztowy zamieszkania,
- formularz rejestracyjny wymaga podania imienia i nazwiska oraz roku urodzenia ucznia, imienia, nazwiska oraz telefonu kontaktowego/adresu e-mail rodzica, zaznaczenia skąd dowiedziano się o ofercie (nauczyciel/reklama na innej stronie internetowej), wyboru terminu i tematyki kursu,
- do realizacji kursów on-line potrzebne są komputer stacjonarny/laptop z dostępem do Internetu oraz z mikrofonem,
- dla uczniów w wieku 7 – 9 lat dostępny jest 1 kurs on-line: „Odkrywca Minecrafta” składający się z 4 zajęć – łącznie 8 godzin (cena kursu: 220 zł),
- dla uczniów w wieku 10 – 12 lat dostępne są 4 kursy on-line: „Młody twórca stron internetowych”, „Młody twórca gier w ROBLOX”, „Młody grafik komputerowy – grafika rastrowa”, „Młody grafik komputerowy – grafika wektorowa”, składające się z 4 lub 5 zajęć – łącznie 8 lub 10 godzin (cena kursów: od 220 do 300 zł),
- dla uczniów w wieku 13 – 15 lat dostępnych jest 7 kursów on-line: „Twórca stron internetowych”, „Twórca gier w ROBLOX”, „Grafik komputerowy – grafika rastrowa”, „Grafik komputerowy – grafika wektorowa”, „Podstawy baz danych i języka SQL”, „Twórca gier w Unity”, „Grafik 3D – Bender”, składające się z 4 lub 5 zajęć – łącznie 8 lub 10 godzin (cena kursów: od 220 do 300 zł),
- dla uczniów w wieku 16 – 18 lat dostępne są 4 kursy on-line: „Twórca stron internetowych”, „Podstawy baz danych i języka SQL”, „Twórca gier w Unity”, „Grafik 3D – Bender”, składające się z 4 lub 5 zajęć – łącznie 8 lub 10 godzin (cena kursów: od 220 do 275 zł).
Link do kursów wakacyjnych w wersji stacjonarnej: https://giganciprogramowaniaformularz.edu.pl/app/WakacjeStacjonarne . Kursy stacjonarne odbywają się m.in. w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Ostrołęce, Ożarowie Mazowieckim, Piasecznie, Poznaniu, Pruszkowie, Skawinie, Warszawie, Wrocławiu i Żyrardowie.
Link do letnich obozów z programowaniem: https://www.gigancitravel.pl/ . W tym roku Mali Giganci Programowania zwiedzą 6 miejsc w całej Polsce, m.in.: Zakopane, Bukowina, Bęsia, Lidzbark, Władysławowo i Łeba. A zatem: morze, góry czy jeziora? W czasie obozów dzieci będą miały zapewnioną dużą dawkę sportu, ale też będą mogły rozwijać swoje umiejętności w kodowaniu i programowaniu.
Artykuł opracowano na podstawie maila reklamowego oraz strony https://giganciprogramowania.edu.pl oraz platform edukacyjnych https://sieciaki.pl oraz https://www.edukacja.fdds.pl/ .
Opracowała: P. Karykowska