„PamiętaMY – CzytaMY” o Powstaniu Warszawskim

pamiętamy

Serdecznie zapraszamy całą Społeczność Szkolną do obejrzenia unikalnej fotografii, która powstała w ramach akcji „PamiętaMY - CzytaMY” – upamiętnia 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i zachęca do sięgania po książki historyczne, biografie i wspomnienia bohaterów powstańczych walk w 1944 roku. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba… Przykro Nam, że możemy opublikować tylko jedno zdjęcie, ale pozostałe przepiękne kadry zostały zgłoszone do Konkursu „Pamięć „W” kadrze”, organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Regulamin Konkursu nie pozwala na publikowanie zgłoszonych fotograficznych prac konkursowych, dlatego potraktujcie dzisiaj zamieszczone zdjęcie, jako zapowiedź wspaniałej wystawy fotograficznej, która zostanie zorganizowana w Naszej Szkole po ogłoszeniu wyników Konkursu – w październiku. A tymczasem możecie co nieco przeczytać o tym, jak i gdzie Nasze zdjęcie (i wiele, wiele innych) powstało…

Fotografie zostały wykonane w ramach akcji społeczno-kulturalnej „PamiętaMY – CzytaMY”, zorganizowanej przez Bibliotekę Szkolną „U Sowy Poczytajki”. Akcja „PamiętaMY – CzytaMY” ma na celu upamiętnienie bohaterstwa, heroizmu i ogromnej odwagi Powstańców Warszawskich, ukazanie ich życia codziennego w czasie 63 dni walki, przy jednoczesnym promowaniu kultury czytelniczej i samego czytelnictwa jako sposobu na poznawanie żywnej historii oraz kultywowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim poprzez czytanie książek poświęconych temu wydarzeniu – dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Akcja jest skierowana głównie do społeczności lokalnej, zwłaszcza młodzieży szkolnej, ale i dorosłych.

Fotografie zostały wykonane 5 sierpnia 2022 roku podczas happeningu „Przyłapani na czytaniu… Pamięć „W” książce”, stanowiącego część akcji „PamiętaMY – CzytaMY”, na terenie nieukończonego kompleksu elektrowni, budowanej w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stykowie Iłżeckim. Budowę wyżej wymienionego obiektu przerwały działania wojenne w 1939 roku. W czasie zdjęć wykorzystano m.in. oryginalne wyposażenie wojskowe, będące na wyposażeniu Wojska Polskiego do 1939 roku, w tym np. hełm wz. 31, magazynki od RKM wz. 28, skrzynka amunicyjna od CKM wz. 30, bagnety od karabinu Mauser wz. 29, itp., zasoby książkowe poświęcone Powstaniu Warszawskiemu i tomiki poezji K. K. Baczyńskiego pochodzące ze zbiorów Biblioteki Szkolnej „U Sowy Poczytajki” i księgozbioru prywatnego oraz repliki elementów ubioru powstańczego, czy też ubrania stylizowane na modę przełomu lat 30-tych i 40-tych XX wieku. W roli modelek - łączniczki i sanitariuszki - wystąpiły pani Edyta Król (nauczyciel języka polskiego) i Patrycja Karykowska (nauczyciel – bibliotekarz).

Inspiracją dla całości przedsięwzięcia była dość znana fotografia Powstańca Warszawskiego czytającego książkę na barykadzie, wykonana w 1944 roku – ulubione zdjęcie pani Patrycji Karykowskiej, inicjatorki akcji. W czasie realizacji happeningu chodziło Nam o unikalne pokazanie związku między kultywowaniem i poznawaniem historii, a czytaniem wartościowych, opartych na faktach historycznych i wspomnieniach uczestników walk Powstania Warszawskiego, książek. Wykonane fotografie nie tylko zachęcają do sięgnięcia po książki historyczne, biografie, wspomnienia, ale też dzięki wykorzystaniu elementów cosplayu i rekonstrukcji historycznej przenoszą „widza” w tamten czas, pozwalają poczuć klimat historii. Mamy nadzieję, że podczas październikowej wystawy trafimy do serc dzieci i młodzieży, zaciekawimy, rozbudzimy zainteresowania historyczne i czytelnicze, wzbudzimy emocje, wzruszymy – i młodych i dorosłych.

PoczytajKa