Podobnie jak zamykamy drzwi na klucz, aby zabezpieczyć Nasze domy przed włamywaczami, zabezpieczenie Naszych kont internetowych ma zasadnicze znaczenie dla ochrony przed cyberprzestępcami – a hasło to klucz do konta. Oto 4 najważniejsze rady Sowy Poczytajki dla Małych i Dużych na temat tego, jak zabezpieczyć konta internetowe, telefony czy komputery. Zasady zabezpieczania kont internetowych można również pobrać w formie kolorowej ikonografiki przygotowanej w ramach kampanii Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa 2021. Zapraszamy!
1. Wybieraj silne hasła – im silniejsze hasło, tym trudniej włamać się na konto. Twórz hasła, które mają długość co najmniej 15 znaków i zawierają kombinację wielkich i małych liter, liczb i symboli, o ile jest to dozwolone. Dobrym pomysłem jest stworzenie hasła, które jest zdaniem – może ono zawierać nietypowe słowa lub słowa z różnych języków. Ponadto zawsze używaj niepowtarzalnego hasła do każdego konta internetowego.
2. Korzystaj z menadżera haseł – menadżer haseł jest dogodnym sposobem na zadbanie o
swoje hasła. Istnieje kilka bardzo dobrych menadżerów haseł, które są darmowe i łatwe w obsłudze. Stworzą dla Ciebie silne hasła i zabezpieczą je. Jeśli wolisz nie korzystać z funkcji menedżera haseł, wpisz hasła do notatnika i przechowuj go w bezpiecznym miejscu z dala od komputera.
3. Aktywuj uwierzytelnianie wieloskładnikowe – uwierzytelnianie wieloskładnikowe (np. uwierzytelnienie dwuskładnikowe 2FA) zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczenia, aby pomóc chronić Twoje konta. Jest to metoda uwierzytelniania elektronicznego, w ramach której należy zastosować co najmniej dwie metody uwierzytelnienia, aby potwierdzić swoją tożsamość i uzyskać dostęp do konta, na przykład hasło i kod wysyłany na Twój telefon komórkowy. Nie można uzyskać dostępu do Twojego konta bez wprowadzenia tego kodu.
4. Zrób wszystko, o czym piszemy! – dla dodatkowego bezpieczeństwa.
Opracowała: PoczytajKa