Jak rozwiązywać problemy i aktywizować ludzi korzystając z nowych technologii? Jak nie dać się zwieść fake newsom? Jak tworzyć świat bez hejtu? To tylko kilka z długiej listy pytań, na które wspólnie będą szukać odpowiedzi uczestnicy Digital Youth Forum. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce: młodzi opowiadają młodym, jak wykorzystują Internet do realizacji swoich pasji i zuchwałych pomysłów na zmianę świata. Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” serdecznie zaprasza Uczniów klas VII i VIII oraz Nauczycieli do udziału w zdalnej transmisji DYF, która odbędzie się już 11 grudnia (piątek) w godzinach 9:00 – 14:00.
Digital Youth Forum jest organizowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę już po raz piąty, w tym roku z myślą o uczniach klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas I-III szkół ponadpodstawowych. Nasza Szkoła będzie uczestniczyła w DYF po raz trzeci. Dotychczas DYF odbywało się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, skąd było transmitowane do szkół całej Polsce, w tym roku będzie nadawane on-line z wirtualnego studia. Forum będzie dostosowane do nauki zdalnej z wykorzystaniem platformy edukacyjnej teams oraz tłumaczone na język migowy. Organizatorzy żałują, że tym razem nie mogą spotkać się z młodzieżą na żywo. Postarali się jednak, aby zdalna wersja wydarzenia była nie mniej atrakcyjna niż te wcześniejsze. Uczestnicy Forum zobaczą dziewięć ciekawych prezentacji dorosłych ekspertów i młodych entuzjastów Internetu. W scenariuszu przewidziano też spotkania z ekspertami w wirtualnym Studio DYF, dyskusje uczniów z wykorzystaniem platformy edukacyjnej i konkursy. Do udziału w wydarzeniu zapisało się kilkaset klas i szkół z całej Polski. Partnerzy Forum to Fundacja Orange, Facebook, Enxoo oraz Librus. Wydarzenie jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.
Wiadomości organizacyjne:
- Transmisja odbędzie się na stronie wydarzenia – link: digitalyouth.pl . Transmisja jest ogólnie dostępna, nie jest wymagane logowanie lub korzystanie ze specjalnego linku. Każdy Uczeń i Nauczyciel indywidualnie śledzi wydarzenie na swoim urządzeniu za pośrednictwem strony digitalyouth.pl .
- Transmisja odbędzie się w godzinach 9:00-14:00.
- Na wydarzenie składa się 9 wystąpień prelegentów (każde zajmuje 20 minut). Wystąpienia są poprzecinane przerwami i transmisją studyjną (której można nie oglądać).
- Pomiędzy poszczególnymi wystąpieniami uczniowie mają obowiązek uczestniczyć w normalnej komunikacji z nauczycielami za pośrednictwem platformy teams, zgodnie ze swoim planem lekcji (tak, aby nauczyciele mogli sprawdzić obecność, itd.).
- W sytuacji, jeśli klasa ma zapowiedziany sprawdzian, poprawy, itp. oczywiście zalecamy, aby klasa uczestniczyła w lekcji na platformie teams, a nie w transmisji DYF.
- Bardzo mocno zachęcamy Uczniów i Nauczycieli do obecności na całym wydarzeniu, ale obejrzenie części wystąpień też ma bardzo dużą wartość! Warto obejrzeć wszystkie, jeśli nauczyciele uczący w klasach VII-VIII wyrażą zgodę na udział klas w DYF podczas poszczególnych lekcji, natomiast zalecamy, aby klasy uczestniczyły w co najmniej 2-4 wystąpieniach, które oznaczono słowem „zalecane” w harmonogramie wydarzenia (wyboru wystąpień zalecanych do obejrzenia dokonano w oparciu o obserwację zachowań Naszych Uczniów w ostatnim czasie nauki zdalnej oraz wiedzę o ich problemach i kłopotach).
- Uczniowie klas VII i VIII mogą zdobyć dodatkowe punkty z zachowania z wpisem na drugi semestr – wystarczy, że napiszą krótką recenzję na temat jednego oglądanego wystąpienia – dlaczego się im podobało (4-7 zdań) i prześlą ją z informacją – imię, nazwisko, klasa – na adres mailowy sowa[kropka]poczytajka[malpka]interia[kropka]pl (sowa[dot]poczytajka[at]interia[dot]pl) .
Wystąpienia prelegentów:
9:00 – 9:10 Otwarcie DYF 2020
9:15 – 9:35 Maciek Budzich – Jak opowiadać dobre historie w mediach społecznościowych
9:45 – 10:10 Paweł Panawa – Instagram Stories School
10:10 – 10:30 Jan Modrzyński – Czarna magia w czasach baniek informacyjnych, czyli jak okiełznać ocean informacji (ZALECANE)
10:40 – 11:00 Nastoletni Azyl – Nastolatek w kryzysie vs. Pandemia (ZALECANE)
11:40 – 12:00 Przemysław Staroń – Akcja akceptacja czyli o tym jak zaakceptować drugiego człowiek, takim jakim jest (ZALECANE)
12:00 – 12:20 Fundacja Porta – Nie śmieć w necie – czyli jak tworzyć świat bez hejtu (ZALECANE)
12:35 – 12:55 Emilia Kaczmarek – Akcja Menstruacja – jak dzięki sile społeczności można pomagać przez Internet
12:55 – 13:15 Jarek Brodecki – Sucho wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie?
13:30 – 13:50 Wywiad z Aniką Dąbrowską i krótki koncert
13:50 – 14:00 Zakończenie DYF
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wydarzenia, prelegentów, itd., wszystkie informacje są dostępne na stronie digitalyouth.pl . Odliczanie do transmisji trwa! Jeszcze raz serdecznie zapraszam do udziału w Digital Youth Forum, Naszych Nastolatków i Dorosłych!!!
Opracowała: P. Karykowska