Jak nastolatki mogą sobie radzić w czasie pandemii? Jak tworzyć świat bez hejtu? Jak nie dać się oszukać fake newsom? To zaledwie kilka pytań, na które szukali odpowiedzi tegoroczni uczestnicy Digital Youth Forum. Uczniowie klas VII i VIII wspólnie z Wychowawcami i Nauczycielami uczestniczyli w transmisji on-line Digital Youth Forum, która odbyła się na portalu DYF w piątek – 11 grudnia, między godziną 9:00 a 14:00. Nasza Szkoła uczestniczyła w wydarzeniu po raz trzeci, a do aktywnego udziału w DYF zachęcała Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” oraz Pedagog Szkolny.
DYF 2020 – coś znanego, coś nowego?
Digital Youth Forum zostało zorganizowane już po raz piąty przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w tym roku adresowane było do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas I-III szkół ponadpodstawowych. DYF to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, w ramach którego młodzi ludzie opowiadają innym młodym, jak wykorzystują Internet do realizacji swoich pasji i często szalonych, ale i pozytywnych pomysłów na zmianę świata na lepsze. Dotychczas DYF odbywało się w maju w gościnnych murach Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, skąd było transmitowane do szkół w całej Polsce, jednak w tym roku w reakcji na pandemię zostało przeniesione na grudzień i było nadawane on-line z wirtualnego studia. Forum zostało dostosowane do nauki zdalnej z wykorzystaniem platformy edukacyjnej teams (oraz innych platform), a także było na bieżąco tłumaczone na język migowy. Organizatorzy żałują, że w tym roku nie mogli spotkać się z młodzieżą na żywo, jednak postarali się, aby zdalna wersja wydarzenia była równie atrakcyjna, jak te w minionych latach. Uczestnicy Forum mieli szansę zobaczyć dziewięć ciekawych prezentacji dorosłych ekspertów i młodych entuzjastów Internetu. W scenariuszu przewidziano także spotkania z ekspertami w wirtualnym Studio DYF, prowadzonym przez dziennikarkę Justynę Suchecką, dyskusje uczniów z wykorzystaniem platformy edukacyjnej i liczne konkursy. Do udziału w wydarzeniu zapisało się kilkaset klas i szkół z całej Polski, w transmisji DYF uczestniczyło ponad 20 000 osób. Partnerami DYF 2020 byli: Fundacja Orange, Facebook, Enxoo oraz Librus. Wydarzenie było współfinansowane przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.
Znakomici i zacni goście!
W tym roku zaproszenie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę do udziału w DYF przyjęli między innymi: Jarek Brodecki – przyrodnik i popularyzator wiedzy o ochronie środowiska, młody badacz o imponującym dorobku naukowym, tegoroczny maturzysta; Emilia Kaczmarek – aktywistka, prezeska Fundacji Akcja Menstruacja; Jan Modrzyński – znawca tematyki baniek informacyjnych i demaskator fake newsów oraz Przemysław Staroń – zakręcony nauczyciel filozofii, zdobywca tytułu Nauczyciela Roku 2018 i „nauczycielskiego Nobla” – Global Teacher Prize 2020. Zdecydowanie najlepszym i najbardziej inspirującym wystąpieniem tegorocznego DYF okazała się prezentacja Maćka Budzicha „Jak opowiadać dobre historie w mediach społecznościowych” – tym, którzy nie widzieli, polecamy kanał You Tube, gdzie będą dostępne wszystkie dzisiejsze wystąpienia. Z niesamowitą pasją i pozytywną energią wystąpili Emilia Kaczmarek – „Akcja Menstruacja – jak dzięki sile społeczności można pomagać przez Internet” i Jarek Brodecki – „Sucho wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie?”. Bardzo sympatyczne prezentacje należały do Nastoletniego Azylu – „Nastolatek w kryzysie vs. pandemia” oraz polsko-nigeryjskiej Rodziny z Fundacji Porta „Nie śmieć w Internecie – czyli jak tworzyć świat bez hejtu?”. Wiele pozytywnych emocji dostarczył również wywiad z wokalistką Aniką Dąbrowską i jej późniejszy wzruszający koncert. „Czas pandemii pokazał, jak ważne jest, żeby ludzie potrafili nie tylko sprawnie używać aplikacji, ale i korzystać z technologii w sposób odpowiedzialny i wartościowy. Digital Youth Forum zapowiada solidną dawkę tego typu inspiracji. Zarówno dla młodych, jak i dla dorosłych, bo wierzę, że wiele możemy nauczyć się od siebie nawzajem” – powiedział Krzysztof Kosiński z Fundacji Orange. „Nieustannie pracujemy nad rozwiązaniami wspierającymi bezpieczeństwo na naszych platformach, ale wiemy też, jak ważna jest świadomość zagrożeń wśród samych użytkowników Internetu. Dlatego od lat aktywnie wspieramy inicjatywę Digital Youth Forum, która uczy młodych ludzi, jak być bezpiecznym w świecie on-line, ale też inspiruje ich do rozwoju na gruncie technologii i Internetu. Bardzo się cieszę, że wydarzenia takie jak DYF stwarzają taką możliwość. Ich misja staje się szczególnie ważna dziś, gdy codzienność wielu osób przeniosła się właśnie do sieci” – powiedział z kolei Jakub Turowski, który odpowiada w Facebooku za politykę publiczną w Polsce, krajach bałtyckich, Rumunii i Bułgarii.
Słuchać młodych…
Fakt, że DYF oddaje głos przede wszystkim młodym i bardzo młodym ludziom, trafnie obrazuje jedną z kluczowych wartości Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, a mianowicie podmiotowe i uważne traktowanie dzieci i nastolatków. Forum jak zwykle stworzyło im czasoprzestrzeń do ekspresji i wymiany myśli. Tematy tegorocznych wystąpień były bardzo wymowne: jak tworzyć świat bez hejtu, jak pomagać, wykorzystując Internet, jak okiełznać ocean informacji, wreszcie: jak opowiadać dobre historie w mediach społecznościowych. „Myślę, że również my dorośli powinniśmy uważnie słuchać tego, co mają do powiedzenia uczestnicy Forum, a dzięki temu móc lepiej zrozumieć ich perspektywę i potrafić z nimi rozmawiać także o rzeczywistości on-line, która jest dla nich równoprawną przestrzenią aktywności” – powiedział Łukasz Wojtasik, koordynator programu Dziecko w Sieci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Czekamy na Wasze wrażenia!
Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” wraz z koordynatorem wydarzenia – panią Patrycją Karykowską oraz Pedagogiem Szkolnym – panią Martą Więckowską serdecznie dziękują Wszystkim Nastolatkom i Dorosłym z Naszej Szkolnej Społeczności, którzy uczestniczyli w transmisji Digital Youth Forum 2020, ucząc się w ten niecodzienny sposób i wzmacniając swoją wiedzę o kreatywnym, konstruktywnym i bezpiecznym zastosowaniu nowych technologii i Internetu w wielu sferach życia. Czekamy teraz na Wasze krótkie recenzje z najciekawszych Waszym zdaniem wystąpień prelegentów (4-7 zdań), jesteśmy bardzo ciekawi Waszych wrażeń! Każdy Siódmo- i Ósmoklasista może napisać taką recenzję i przesłać ją na adres e-mail sowa[kropka]poczytajka[malpka]interia[kropka]pl (sowa[dot]poczytajka[at]interia[dot]pl) , pamiętając o tym, aby podać imię, nazwisko, klasę. Dzięki temu w II semestrze szkolny koordynator DYF będzie mógł wystawić Wam pochwały z dodatkowymi punktami.
Zajrzyj na bloga lub przeczytaj magazyn…
Zapraszamy również do zapoznania się z blogiem oraz relacjami i wystąpieniami z obecnej oraz poprzednich edycji Digital Youth Forum, które są dostępne na kanale You Tube. Każdy może znaleźć coś inspirującego! Zachęcamy także do kreatywnej lektury Magazynu o Fenomenach Internetu „Digital Youth”, którego papierowe wersje znajdziecie w dziale czasopism w Bibliotece Szkolnej „U Sowy Poczytajki”, a poniżej zamieszczamy linki do elektronicznych wersji magazynu:
Magazyn „Digital Youth” Nr 1 – link: https://www.edukacja.fdds.pl/7ea15588-5b0c-4980-8dd8-9a25defa6217/Extras/Digital_Youth.pdf ,
Magazyn „Digital Youth” Nr 2 – link: https://www.edukacja.fdds.pl/7e1a07cd-8e06-4c41-9a1a-7b38a7e7d6ad/Extras/Digital_Youth_nr2-042017.pdf ,
Magazyn „Digital Youth” Nr 3 – link: https://www.edukacja.fdds.pl/de4062e0-62db-4daf-b7ce-be4bfb32c2bd/Extras/broszura-digital-youth_3-2017.pdf ,
Magazyn „Digital Youth” Nr 6 – link: https://www.edukacja.fdds.pl/da132447-5082-4967-8e80-0528a11cf619/Extras/DY092020.pdf .
Każdy z powyższych numerów Magazynu „Digital Youth” wart jest przeczytania!!!
Opracowała: P. Karykowska