22 kwietnia – szkolne obchody Dnia Ziemi 2020 Włącz się do akcji!!! Pomaluj dłonie na zielono (lub namaluj zielone serce) i podziel się zdjęciem – prześlij je na adres mailowy sowa[kropka]poczytajka[malpka]interia[kropka]pl (stworzymy galerię na stronie szkoły) lub opublikuj fotkę w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku. Co możemy zmienić na lepsze? Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” proponuje zestaw prostych 12 kroków do zmiany codziennych nawyków na bardziej ekologiczne oraz zestaw 16 interesujących nowości książkowych dotyczących ekologii.
Szkolne obchody Dnia Ziemi 2020 zostały zgłoszone do międzynarodowego organizatora i zarejestrowane na specjalnym portalu – naszą inicjatywę będzie można zobaczyć na mapie: https://www.earthday.org/earth-day-2020/ .
EKOLOGIA NA CO DZIEŃ – 12 KROKÓW:
1. Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu rodzina powinna zostawiać auto w garażu, natomiast jak najczęściej korzystać z rowerów, komunikacji miejskiej albo pieszego spaceru.
2. Segregujmy śmieci – na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach, ograniczajmy plastik.
3. Kupujmy do własnego pojemnika – w wielu sklepach można bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę.
4. Na zakupy z własną torbą – zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, nośmy przy sobie wielorazowe woreczki (można uszyć je np. z firanki).
5. Kupujmy świadomie – przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego ciuszka; zamiast nowych ubrań, korzystajmy z tego, co już zostało wyprodukowane – second-handy i sklepy vintage to miejsca, w których można znaleźć prawdziwe perełki; jeśli kupujemy coś nowego, wybierajmy ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
6. Naprawiajmy zamiast wyrzucać – starajmy się używać tego, co już mamy w domu, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystajmy z pomocy fachowców.
7. Zastępujmy chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami – do sprzątania wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
8. Nie marnujmy i nie wyrzucajmy jedzenia – na zakupy ruszajmy z gotową listą i planujmy posiłki na cały tydzień, nauczmy się gotować z resztek.
9. Kupujmy produkty od lokalnych dostawców i jedzmy sezonowo, mniej przetworzonej żywności – więcej owoców i warzyw.
10. Ograniczajmy spożycie mięsa – według WHO Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy; jedzmy mięso dwa-trzy razy w tygodniu.
11. Pijmy przefiltrowaną wodę z kranu – plastikowe butelki zamieńmy na wielorazowe, w cenie półlitrowej butelki mamy około 360 litrów kranówki.
12. Szukajmy wielorazowych zamienników – możemy zamienić np. płatki kosmetyczne na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa, nie korzystać z jednorazowych sztućców i słomek, kupować papier toaletowy z recyklingu, zrezygnować z papierowych ręczników.
NOWOSCI KSIĄŻKOWE O EKOLOGII polecane przez Bibliotekę Szkolną „U Sowy Poczytajki”:
- „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety”, Arleta Szpura, Wydawnictwo W.A.B. 2019,
- „Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw”, autor: Gaëlle Bouttier-Guérive, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2019,
- „Plastik fantastik?”, Eun-Ju Kim, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2019,
- „Draka Ekonieboraka”, Eliza Saroma-Stępniewska, Iwona Wierzba, Wydawnictwo Albus, Poznań 2012,
- „Dzień cukierka bez papierka, czyli Ekozosia sprząta świat”, Katarzyna Sowula, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2011,
- „Wytwórnik ekologiczny”, Edyta Bielańska i Agnieszka Pakalska, Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2015,
- „Śmieciogród”, Ola Woldańska-Płocińska, Wydawnictwo Papilon, Poznań 2019,
- „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie”, Gerda Raidt, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2019,
- „Miasto Złotej”, Daniel Chmielewski, Wydawnictwo Tadam, Warszawa 2018,
- „Skok na smog”, Dorota Majkowska-Szajer, Wydawnictwo Znak, Kraków 2017,
- „Jaś Wiadomy zmienia świat”, Marcin Pałasz, Wydawnictwo JUKA-91 (MAC Edukacja), Warszawa 2016,
- „Umarły las”, „Nieumarły las”, „Zew padliny” Tomasz Samojlik i Adam Wajrak, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2018,
- „Planeta Ziemia. Świat w infografikach”, praca zbiorowa, Wydawnictwo Olesiejuk 2017,
- „Sceny z życia rodzinnego. Strajk klimatyczny Grety”, Ernman Malena, Ernman Beata, Thunberg Greta, Thunberg Svante, Wydawnictwo Sonia Draga Post factum 2019.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tych i innych ciekawych książkach o ekologii, serdecznie polecamy rewelacyjny BLOG „Biblioteczka Apteczka”, prowadzony przez biblioterapeutę – panią Iwonę Czesiul-Budkowską – link: https://biblioteczka-apteczka.pl/2019/10/21/ekologia/ .
Opracowała: P. Karykowska