Od 22 marca Szkole Koło Europejskie oraz Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” zachęcają Uczniów do wspólnych edukacyjnych podróży przez kraje Unii Europejskiej. W czasie zajęć języka angielskiego w tym tygodniu Uczniowie przedstawiają przygotowane przez siebie prezentacje wybranych krajów europejskich. Natomiast Sowa Poczytajka tradycyjnie przygotowała ranking najfajniejszych książek o Europie dla dzieci i młodzieży. Nie musicie pakować walizki. Wystarczy, że usiądziecie wygodnie i rozpoczniecie niezwykłą podróż po Europie. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Ranking Książek o Europie według Sowy Poczytajki:
- „Nasza Europa: ABC Unii Europejskiej”, Teresa Duralska-Macheta, Wydawnictwo Literatura. Opis: Leksykon przedstawiający w atrakcyjny sposób najważniejsze informacje o wszystkich państwach Unii. Czytelnicy poznają flagę kraju, sławne postaci (także literackie), wydarzenia, ciekawostki obyczajowe, państwowe przysmaki i podstawowe zwroty w danym języku. Informacje uzupełnione są ilustracjami i zdjęciami. Do książki dołączona jest płyta prezentująca melodie ludowe z każdego z przedstawionych krajów.
- „Ilustrowany atlas Europy dla dzieci”, Wydawnictwo Sfinks. Opis: Ilustrowany atlas Europy dla dzieci wydawnictwa Sfinks zaprasza w podróż, w trakcie której dzieci w przyjemny sposób będą mogły poznać poszczególne kraje kontynentu, zarówno te duże, jak i najmniejsze. Liczne ilustracje znajdujące się na mapach przedstawiają ukształtowanie terenu, główne rzeki, stolice państw oraz charakterystyczne dla danego kraju zabytki i postacie sławnych ludzi. Krótkie teksty zamieszczone przy mapach zawierają podstawowe informacje o przedstawianych krajach. Cennym uzupełnieniem są teksty o historii, geografii i przyrodzie Europy oraz o Unii Europejskiej.
- „Atlas Europy dla dzieci”, Tuma Guzicka, Wydawnictwo Kartograficzne, 42 strony. Opis: Mimo że Europa jest małym kontynentem, wciąż pozostaje niewyczerpanym źródłem inspiracji. Pięćdziesiąt krajów Europy zamieszkuje 700 milionów ludzi mówiących w dwustu językach. Jest zatem co odkrywać ... Wybierzcie się w podróż z zachodu na wschód, z północy na południe wraz z sześcioma rozkładanymi mapami ukazującymi niezwykłe miejsca Europy. Dowiecie się ciekawych rzeczy na temat krajów europejskich i spędzicie trochę czasu w każdym z nich. Poznacie znanych Europejczyków, tych z dawnych i obecnych czasów; dowiecie się nowych rzeczy na temat najciekawszych budowli w Europie oraz przeczytacie o faunie i florze z wszystkich zakątków kontynentu.
- „Atlas Europy dla dzieci”, Wydawnictwo Fenix, 32 strony. Opis: Ten wspaniały atlas pozwoli poznać dzieciom wszystkie zakątki naszego kontynentu. Najmłodsi znajdą w nim podstawowe informacje o europejskich krajach i ich mieszkańcach. Przystępne opisy, wzbogacone kolorowymi mapami i pięknymi zdjęciami, sprawią, że twoje dziecko z chęcią będzie przeglądać kolejne strony. Z pewnością jego uwagę przykują liczne ciekawostki, dotyczące tradycyjnych potraw, najciekawszych miejsc i wybitnych postaci pochodzących z poszczególnych państw Europy. Czas spędzony przy tej książce to idealne połączenie zabawy i nauki.
- „Atlas Europy dla dzieci”, Wydawnictwo Dragon, 32 strony. Opis: Jest to wyjątkowa książka edukacyjna prezentująca najważniejsze informacje o naszym kontynencie oraz liczne ciekawostki o europejskich zabytkach i przyrodzie. Wybrane kraje przedstawione są mapach, a towarzyszą im liczne ciekawostki i quizy.
- „Europa. Podróże małe i duże”, Guido Wandrey, Wydawnictwo Debit, 16 stron. Opis: Wraz z rodziną Zwiedzalskich zapraszamy dzieci i dorosłych na niezwykłą wycieczkę po miastach Europy. Przemierzając ulice Amsterdamu, Londynu, Wenecji, Wiednia, Paryża czy Barcelony, poznamy atrakcje miasta i będziemy mieli okazję poćwiczyć spostrzegawczość.
- „Historia Europy dla dzieci”, Le Goff Jacques, Wydawnictwo Świat Książki, 82 strony. Opis: Co znaczy: być Europejczykiem? Wybitny historyk francuski Jacques Le Goff stara się odpowiedzieć na to pytanie, ukazując historię Europy od jej początków aż do schyłku XX wieku. Opisuje dzieje świadomości europejskiej, konflikty zbrojne, kulturę i gospodarkę, zdobycze nauki i techniki. Jaka powinna być Europa? – pyta na koniec autor. Dowiedzcie się koniecznie, co Nam odpowiada.
- „Miasta Europy. Mapy dla dzieci”, Patrycja Zarańska, 96 stron. Opis: Książka zawiera opisy najbardziej malowniczych miast Europy. Opisane atrakcje i ciekawe miejsca zaznaczone są na mapach. Wybierzcie się na wycieczkę do Paryża, Barcelony czy Rzymu, warto!
- „Przygoda z Europą”. Opis: Jest to kreatywna książeczka, dzięki której najmłodsi bawiąc się przyswajają wiele ciekawych informacji o Starym Kontynencie. Różnorodne polecenia sprawiają, że każda kolejna strona książeczki staje się wielką przygodą. Wszystkie polecenia są przedstawione w języku polskim i angielskim. Książeczka rozwija zdolności manualne i doskonali precyzję ruchów, uczy liter i cyfr. Dzieci ćwiczą spostrzegawczość i analizę wzrokową, a także doskonalą koncentrację. Ksiązka zawiera m.in. 75 naklejek, 4 modele budynków z kartonu do samodzielnego złożenia, 8 plakatów do pokolorowania, itp.
- „Witaj, świecie! Podróż przez kultury wszystkich...”, Miralda Kolombo, Wydawnictwo Jedność, 104 strony. Opis: Jak witają się, co lubią jeść, jak świętują i czym wyróżniają się mieszkańcy różnych krajów na Ziemi? Strona po stronie czytelnicy w każdym wieku mogą odkrywać świat, przyglądając się ludziom z różnych kultur, poznając ich zwyczaje i święta, ulubione potrawy, najbardziej charakterystyczne cechy i najczęściej używane słowa: dziękuję, proszę, przepraszam. Piękne ilustracje i duży format sprawią, że podróż ta będzie niezwykłą przygodą.
- „Wielka podróż rodziny Wszędobylskich”, Veillon Beatrice, Wydawnictwo Olesiejuk Sp. z o.o., 106 stron. Opis: Państwo Wszędobylscy i ich dzieci, Flora i Nestor, podróżują z plecakami dookoła świata! Ich podróż będzie wiodła przez pięć kontynentów i blisko pięćdziesiąt krajów. Dołącz do nich, by przeżyć wielką przygodę! Baw się, szukając ich na wypełnionych szczegółami ilustracjach w dużym formacie. Otwórz szeroko oczy!
Wszyscy chcemy na siebie i kolejnych pokoleń Europy cywilizacji i kultury. Jest to jej najcenniejsze dziedzictwo. Nasz kontynent powinien być także Europą praw człowieka: sprawiedliwą, walczącą z nierównościami, wykluczeniem – złem, które Europejczycy mogą zwalczyć tylko wspólnym działaniem. Europa powinna także bardziej dbać o zachowanie równowagi między człowiekiem, zwierzęciem a przyrodą. Stworzenie pięknej i dobrej Europy jest wielkim dziełem dla Nas wszystkich. Zwłaszcza ludzie młodzi odczuwają potrzebę dążenia do ideału, chcą mieć jakąś pasję… Zatem czytajmy książki i pasjonujmy się budową idealnej Europy, bo na to wszyscy zasługujemy.
Opracowała: P. Karykowska