DIGITAL YOUTH FORUM 2022 – już za Nami!!!

DIGITAL YOUTH FORUM 2022

3 czerwca 2022 roku Siódmo- i Ósmoklasiści wraz z Wychowawcami i Nauczycielami uczestniczyli w młodzieżowej konferencji Digital Youth Forum 2022, która dotyczyła m.in. edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z Internetu i nowych technologii. Nasza Społeczność uczestniczyła w transmisji on-line wydarzenia, które stacjonarnie zorganizowano w gościnnych progach Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tradycyjnie do udziału w DYF 2022 zachęcała Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki”.

Digital Youth Forum jest to jednodniowe forum na temat kreatywnego wykorzystania nowych technologii i bezpieczeństwa on-line, na które zapraszana jest młodzież w wieku 13-17 lat, młodzież szkolna, młodzi twórcy, eksperci, influencerzy i aktywiści. DYF miało swoją premierę w maju 2016 roku, czyli odbywa się już od sześciu lat. W trakcie tej młodzieżowej konferencji młodzi ludzie  pokazują, jak pozytywnie wykorzystują Internet w swoim życiu, na przykład zmieniając swoje słabości w siłę. Młodzież rozszyfrowuje nowe pojęcia z obszaru nowych technologii, uczy się razem, jak zadbać o siebie w Sieci i być bezpiecznym on-line. Organizatorzy – Polskie Centrum Programu Safer Internet wraz z licznymi partnerami, m.in. Fundacją Orange, Facebookiem, Google – towarzyszą w ważnych rewolucyjnych wydarzeniach technologicznych, dzielą się tym, co ciekawego odkryto w Internecie. Konferencja jest tworzona dla młodych i z nimi współtworzona, gdyż połowa prelegentów to przedstawiciele młodego pokolenia. Poruszają oni tematy ważne i aktualne dla dzisiejszej młodzieży i świata, w którym żyją. Konferencja jest prowadzona w języku polskim, od kilku lat jest tłumaczona na język migowy, a w tym roku była również tłumaczona na język ukraiński. Relacja z wydarzenia i wystąpienia wszystkich prelegentów są zawsze nagrywane i dostępne na platformie YouTube oraz na stronie - link  oraz częściowo prezentowane na fanpage’ach facebookowych: facebook.com/digital.youth.forum/; facebook.com/bezpiecznyinternet/.

Transmisja DYF 2022 w tym roku odbyła się w godzinach 9:00-14:40. Na wydarzenie składało się 10 wystąpień prelegentów, m.in.:

„Jeżeli każdy ma kamerę, to czy każdy jest operatorem?” – Szymon Jarząbek (Szymon to autor zdjęć do filmów krótkometrażowych, teledysków oraz filmów dokumentalnych. Twórca zdjęć między innymi do filmów „Syzyfy” (Grand Prix na festiwalu Opolskie Lamy i na festiwalu Solanin). Pracuje jako autor zdjęć, operator i asystent kamery na planach filmowych w całej Polsce. Student 2 roku realizacji obrazu filmowego Warszawskiej Szkoły Filmowej).

„Ukrainka z latającym plecakiem” – Kira Sukhoboichenko (czyt. Kira Suhobojczenko to 16-letnia założycielka Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków, pomysłodawca Święta – Międzynarodowego Dnia Plecaka i koordynatorka akcji „Nastolatki Nastolatkom”. Zwyciężczyni ogólnopolskiego konkursu „Dzieciaki Startupy”. Działa społecznie, dużo występuje i angażuje się w liczne akcje. Prywatnie lubi wspinać się po górach, pisać posty, opowiadania, artykuły).

  • „Bandura z Internetu” – występ Anny Lychogliad (Ania ma 12 lat i od 4 lat w szkole muzycznej numer 2 w Winnicy (centralna Ukraina) uczyła się grać na bandurze – tradycyjnym ukraińskim instrumencie, który pięknie uwypukla wokal osoby śpiewającej do jej akompaniamentu. Zwyciężczyni ogólnoukraińskiego konkursu muzycznego, uwielbia grać bardzo różną muzykę, a szczególnie ukraińskie tradycyjne pieśni).
  • „Rysunek zaangażowany” – Karolina Plewińska (Karolina to autorka komiksów internetowych publikująca pod pseudonimem „Szarosen“. W swojej twórczości porusza tematy społeczne i psychologiczne. Mówi o szkodliwych stereotypach, braku akceptacji, a także o przemocy wobec dzieci i błędach w systemie edukacji. Autorka między innymi billboardów „Kochajcie mnie, mamo i tato”, książeczki „Niejadek” czy komiksu „Grubas”, które uczą zrozumienia wobec dzieci i młodzieży).
  • „Youth empowerment” – Paweł Panawa (Paweł od 7 lat pracuje w warszawskim biurze Facebooka, gdzie odpowiada za wspieranie agencji reklamowych z regionu w efektywnym wykorzystywaniu Facebooka i Instagrama w celach reklamowych. Jednocześnie lubi skupiać się na kreatywnym wykorzystywaniu tych platform, na czym skupi się w swojej sesji. Prywatnie zapalony sportowiec i kucharz).
  • „Jak można zaoszczędzić na odpadach i rozwijać ekologiczne ogrodnictwo?” – Zespół Solve for Tomorrow z I Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Omieczyńskiego w Gryfinie.
  • „Dbanie o planetę zaczyna się od swojego podwórka” – Zespół Solve for Tomorrow z Liceum Ogónokształcącego nr 5 im. J. Jasińskiego we Wrocławiu.
  • „Jak odróżnić fake od newsa?” – Aleksandra Wrona i Jakub Śliż, założyciele Stowarzyszenie Pravda (Ola koordynuje działania edukacyjne stowarzyszenia i odpowiada za ich warstwę merytoryczną. Na swoim koncie ma przeprowadzenie kampanii #zaszczepfakty we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia skierowanej do uczniów szkół podstawowych oraz Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Spojrzeć prawdzie w oczy”. Jakub odpowiada za organizację pracy, kontakty zewnętrzne oraz rozwój. Jego zainteresowanie problemem dezinformacji przerodziło się w prężnie działającą Pravdę, która jako trzecia organizacja fact-checkingowa w Polsce znalazła się w prestiżowym gronie Międzynarodowej Sieci Fact-Checkingowej (IFCN). Oprócz spraw organizacyjnych i współtworzenia treści zajmuje się prowadzeniem szkoleń na temat fake newsów i psychologii dezinformacji (m.in. dla kół naukowych) oraz rozwojem technologii).
  • „Jak zadbać o dobrostan młodych w cyfrowym świecie?” – Zespół Solve for Tomorrow z Liceum Mundurowego Spartakus w Kwidzynie.
  • „W poszukiwaniu szkół otwartych na różnorodność” – Dominik Kuc (Dominik jest członkiem Rady Fundacji GrowSPACE, laureatem konkursu 25 under 25 Forbes & McKinsey w kategorii „Wspieranie Różnorodności”, członkiem Rady Konsultacyjnej przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet, współautorem raportu „Warszawska Szkoła po Pandemii”).
  • Koncert Carli Fernandes (Carla zadebiutowała w roku 2020 singlem „Jungle”, który nakreślił kierunek artystyczny wokalistki – współczesny pop inspirowany muzyką latino. Pochodzi z wielokulturowej rodziny – ma hiszpańsko-portugalskie korzenie, a urodziła się w Anglii, nic więc dziwnego, że swoje utwory śpiewa w większości po angielsku z nutą języka hiszpańskiego. Jako pierwsza artystka w Polsce promowała swoją muzykę aż w 13 krajach całego świata i współpracowała z artystami z zagranicy. Nagrała singiel „Estera” z Mattem Hunterem oraz „Por Que” z Maikelem Delacalle).

Tegoroczne DYF było bardzo interesujące, a najbardziej fascynujące okazały się wystąpienia Szymona Jarząbka, Kiry Sukhoboichenko, Aleksandry Wrony i Jakuba Śliża oraz trzech Zespołów Solve for Toomorrow. W galerii na stronie internetowej Naszej Szkoły można obejrzeć galerię, prezentującą poszczególne wystąpienia. Śmiało możemy potwierdzić, że co roku DYF spotyka się z bardzo dobrym odbiorem ze strony młodzieży oraz nauczycieli. Dzięki wysłuchaniu dorosłych ekspertów i rówieśników, którzy kreatywnie wykorzystują Internet, uczniowie mają możliwość inspiracji i zdobycia konkretnej wiedzy. W 2021 roku DYF oglądało zdalnie ponad 14 000 uczniów!

Biblioteka Szkolna „U Sowy Poczytajki” oraz Koordynatorzy Autorskiego Programu kompleksowej profilaktyki bezpieczeństwa społeczności szkolnej w korzystaniu z nowych technologii „Dzieciaki – Sieciaki – Cyberneciaki: Nasze Cyfrowe Życie” dziękują Wszystkim Uczniom klas VII i VIII oraz Wychowawcom i Nauczycielom, którzy wspólnie wzięli udział w transmisji Digital Youth Forum 2022. Osoby, które z różnych powodów nie mogły wziąć udziału w tym interesującym wydarzeniu, zachęcamy do obejrzenia retransmisji DYF pod linkiem. Zapraszamy!!!

PoczytajKa