W miniony czwartek świat Naszych Dzieci i Nas samych zmienił się bezpowrotnie... W każdym domu ogląda się wiadomości, czyta newsy, na bieżąco sprawdza, jak przebiega wojna na Ukrainie. Jest w nas pełno smutku, żalu i lęku. I chociaż My, Dorośli, staramy się nie panikować, to Nasze Dzieci odbierają wszystko w całkiem inny sposób… Redakcje czasopism pedagogicznych oraz Rzecznik Praw Dziecka zapraszają Rodziców i Nauczycieli na bezpłatne szkolenia on-line, które odbędą się odpowiednio: 27 lutego (niedziela) o godz. 19:00 oraz 2 marca (środa) o godz. 10:00. Szczegóły w dalszej części artykułu, zapraszamy!
WEBINAR REDAKCJI „CHARAKTERY” – 27 LUTEGO (NIEDZIELA) – GODZ. 19:00
Nerwowa atmosfera związana z wybuchem wojny na Ukrainie udziela się wszystkim – dorosłym, młodzieży, dzieciom... Chyba każdy z nas - dorosłych zastanawia się teraz, jak wytłumaczyć dziecku, co się właściwie dzieje? Jak nie przestraszyć dziecka, choć przecież sami naprawdę się lękamy o przyszłość? Portal Zaufany Terapeuta wraz z redakcjami czasopism Psychologia w Praktyce, Głos Pedagogiczny, Charaktery i Małe Charaktery połączyli siły, aby wesprzeć Rodziców, Opiekunów, Wychowawców i Nauczycieli w tych trudnych chwilach. Serdecznie zapraszają na webinar, w którym podpowiedzą, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w dobie aktualnych wydarzeń na świecie. Gośćmi spotkania będą pedagożka i edukatorka Małgorzata Swędrowska oraz terapeutka dr Magdalena Śniegulska. Podczas webinaru na żywo goście odpowiedzą na najczęstsze pytania i wątpliwości rodziców oraz wszystkich osób, które pracują na co dzień z dziećmi, m.in.: jak odpowiadać na trudne pytania dzieci o wojnie na Ukrainie? co mówić dzieciom, gdy sami nie znamy przyszłości i jej się obawiamy? jak wspierać swoje zdrowie psychiczne i nie przekładać własnych lęków na dzieci? czy oglądać przy dzieciach wiadomości, czy lepiej nie? jak walczyć z poczuciem bezradności? Temat jest niezwykle trudny, dlatego organizatorzy chcą podzielić się doświadczeniem i pomóc przygotować się do rozmowy. Transmisja webinaru odbędzie się w niedzielę 27 lutego 2022 roku o godzinie 19:00 na Facebooku – link .
SZKOLENIE RZECZNIKA PRAW DZIECKA – 2 MARCA (ŚRODA) – GODZ. 10:00
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak organizuje w środę 2 marca 2022 roku otwartą dla nauczycieli, pedagogów, opiekunów i rodziców dzieci internetową Konferencję szkoleniową „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?”. Rzecznik wystąpił do Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka o pomoc w dotarciu z tą informacją do wszystkich placówek szkolnych i wychowawczych. - Wojenny dramat, który rozgrywa się na Ukrainie, niesie ze sobą śmierć, zniszczenie i strach. Polskie dzieci i młodzież szczęśliwie nie zaznały dotąd okrucieństwa wojny. Dla nich to była tylko historia. Krwawa i okrutna, ale jednak tylko historia. Czwartkowy poranek zmienił ich świat bezpowrotnie – wojna zapukała do naszych drzwi. Giną ludzie, być może bliscy ich ukraińskich przyjaciół, którzy chodzą do tej samej szkoły. Rodzice, opiekunowie i nauczyciele stanęli przed niezwykle trudnym i poważnym wyzwaniem – wytłumaczenia młodemu pokoleniu, co się stało. Dlaczego ich beztroskie dzieciństwo jest zagrożone. Dlaczego w telewizji, internecie wszyscy pokazują straszne zdjęcia, filmy, mówią ze strachem o przyszłości. Nie możemy zostawić ich z tym problemem samych – podkreślił Mikołaj Pawlak w wystąpieniu do MEiN. Dlatego razem z ekspertami z Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 zorganizowane zostanie specjalne internetowe szkolenie „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie”. Skierowane będzie do rodziców, opiekunów i nauczycieli, aby pomóc wytłumaczyć dzieciom i młodzieży obecną sytuację - pomóc razem przez to przejść, w sposób odpowiedzialny, ale też szczery. IV Konferencja szkoleniowa Rzecznika Praw Dziecka „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie” odbędzie się w środę 2 marca 2022 roku w godzinach 10.00-12.00. Połączenie on-line będzie otwarte dla wszystkich chętnych na stronie internetowej – link .
INTERESUJĄCY ARTYKUŁ DLA RODZICÓW, WYCHOWAWCÓW I NAUCZYCIELI
24 lutego 2022 roku na portalu Dziecięca Psychologia, prowadzonym przez panią Paulinę Jarecką – psychologa dziecięcego i psychoterapeutę - ukazał się interesujący artykuł pod tytułem „jak wspierać i (czy) rozmawiać z dziećmi o wojnie na Ukrainie?” – link . Można w nim znaleźć wiele cennych wskazówek w jaki sposób prowadzić rozmowę na ten trudny temat z dziećmi, dotyczących podejścia, akceptacji i nazywania emocji, unikania katastrofizacji, uważnej obserwacji dziecka, tworzenia poczucia bezpieczeństwa czy wprowadzenia ćwiczeń relaksacyjnych i oddechowych. Serdecznie polecamy ten ważny i mądry tekst wszystkim Dorosłym Członkom Naszej Społeczności Szkolnej!
PoczytajKa