Zdalne obchody Szkolnego Dnia Solidarności z Osobami z Zespołem Downa
Uczniów, Rodziców i Nauczycieli zachęcamy do wysłuchania radiowego słuchowiska „Bajkowa Kraina” (link do słuchowiska w dalszej części artykułu) oraz nadsyłanie zdjęć w kolorowych skarpetkach nie do pary na adres e-mail: sowa[kropka]poczytajka[malpka]interia[kropka]pl oraz udostępnianie zdjęć w mediach społecznościowych, m.in. Facebooku z dopiskiem #ZespolKolorowychSkarpetek.
31 marca 2020 roku zapraszamy do wspólnych, rodzinnych, zdalnych obchodów Szkolnego Dnia Solidarności z Osobami z Zespołem Downa. Tak naprawdę, Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, przypada 21 marca i ma na celu promowanie praw Osób z Zespołem Downa i każdą inną niepełnosprawnością do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki medycznej i rehabilitacji. Ponieważ tegoroczne święto upływa w cieniu epidemii koronawirusa, zorganizowanie uroczystych obchodów przewidzianych harmonogramem nie było możliwe. Ale przecież możemy być RAZEM, mimo, że każdy w swoim domu!!!
KOLOROWE SKARPETKI: tego dnia zachęcamy społeczność szkolną do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Jeśli skarpetki to dla Was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. W ramach ciekawostki – kolorami przewodnimi Światowego Dnia Zespołu Downa są zwyczajowo granatowy i czerwony.
SŁUCHOWISKO: zapraszamy również do wysłuchania słuchowiska „Bajkowa Kraina”, które powstało na podstawie książki Aleksandry Gładyś-Jakubczyk, prezes Fundacji Kochaj Mnie Po Prostu, przy udziale aktorów Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Jest to opowieść o Wiercipiętku i jego bracie Niesnasku, który urodził się z Zespołem Downa. Piękna, wzruszająca i przejmująca bajka pokazuje miłość między braćmi, ale również wiarę, że pomimo choroby można spełniać marzenia. To także pretekst do rodzinnej rozmowy o tym, że osoby z zespołem Downa są wśród nas, że są inne, ale kochają tak samo jak my, a może nawet i mocniej. Może nie posiadają takich samych możliwości, ale mają inne i możemy się od nich wiele nauczyć. Słuchowisko jest dostępne pod linkiem:
http://em.kielce.pl/audycje-radiowe/29161-sluchowisko-bajkowa-kraina .
ZDJĘCIA: Zatem słuchamy „Bajkowej Krainy”, zakładamy kolorowe skarpetki i robimy zdjęcia (może to być zdjęcie stóp lub dłoni w kolorowych skarpetkach, zdjęcie całej postaci lub rodziny w kolorowych skarpetkach, to zależy od Was), a fotografie nadsyłamy na adres e-mail sowa[kropka]poczytajka[malpka]interia[kropka]pl oraz udostępniamy zdjęcia w mediach społecznościowych, m.in. Facebooku z dopiskiem #ZespolKolorowychSkarpetek. Z nadesłanych na e-mail zdjęć stworzymy na stronie szkoły galerię – Skarpetkowy Łańcuch Tolerancji, a po powrocie do szkoły przygotujemy wystawę fotograficzną.
W przypadku pytań prosimy o e-mailowy kontakt z koordynatorami akcji: Patrycją Karykowską, Aleksandrą Grudzień i Agatą Cieślą.