Akcja #TerazCzasNaCzytanie – bądźmy RAZEM choć każdy w swoim domu!

obrazek

Bibliotekarze polecają biblioteki cyfrowe i darmowe e-booki

Nauczyciele – bibliotekarze z Biblioteki Szkolnej „U Sowy Poczytajki” zachęcają wszystkich Uczniów, Nauczycieli i Rodziców do udziału w akcji „Teraz czas na czytanie”, zorganizowanej przez Fundację Powszechnego Czytania.

Badania udowodniły, że czytanie skutecznie niweluje stres: już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60%!!! Czytanie przynosi także wiele innych skutków długofalowych: buduje kompetencje społeczne, rozwija emocjonalnie i intelektualnie, uspokaja. Zachęcamy do wykorzystania tej trudnej sytuacji, w jakiej nagle wszyscy się znaleźliśmy, na rodzinne czytanie książek, budowanie więzi, pomaganie dzieciom w uczeniu się i zdobywaniu nowych umiejętności za pomocą wartościowych źródeł wiedzy.

Zapomniałeś wypożyczyć książkę z biblioteki? Nic się nie stało, pamiętaj, że istnieją BIBLIOTEKI CYFROWE. Poniżej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) e-booków. Polecamy skorzystanie z następujących zasobów:

WolneLektury.pl – znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. E-booki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl – serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl – największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Wikiźródła – siostrzany projekt Wikipedii, do tej pory w serwisie zostało udostępnionych około 209 820 tekstów, z których można korzystać bezpłatnie, polska wersja językowa dostepna pod adresem pl.wikisource.org.

https://tiny.pl/tzknd - kliknij i czytaj – linki do elektronicznych wersji lektur szkolnych dla klas 1-3, zebrane przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Przemęcie.

Legimi – to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę. Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod „czytamy”, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

Empik Premium – bezpłatnie na 60 dni – Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

- na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod,

- otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon ,

- zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com. ,

- aktywuj usługę Empik Premium,

- pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

PUBLIO – darmowe e-booki – Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 e-booków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Wydawnictwo SQN – e-book za złotówkę – Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden e-book dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.

Macie czas? Czytajcie! Dla uspokojenia oraz dla odbycia najwspanialszych podróży pozostając we własnych czterech ścianach!

RÓB ZDJĘCIA! Jeśli chcecie się podzielić zdjęciami czytelniczymi – wrzucajcie na facebooka z #TerazCzasNaCzytanie” i wysyłajcie zdjęcia z rodzinnego czytania na pocztę e-mail Biblioteki Szkolnej sowa[kropka]poczytajka[malpka]interia[kropka]pl z dopiskiem #TerazCzasNaCzytanie – z Waszych czytelniczych zdjęć zrobimy galerię na stronie szkoły, a także wystawę fotograficzną po powrocie do szkoły.

Bądźmy RAZEM choć każdy w swoim domu!!!

Opracowały: P. Karykowska i E.Kaleta

w oparciu o zasoby „Biblioteki w Szkole”