Savoir vivre w Internecie, czyli… NETYKIETA

obrazek

Sowa Poczytajka przypomina dziś wszystkim Internautom bardzo ważne zasady dobrego wychowania, obowiązujące przy korzystaniu z nowych technologii. Wskazówki tzw. Netykiety  znajdziecie w dalszej części artykułu. Poza tym serdecznie polecamy Wam również dwie wspaniałe książki dla dzieci i młodzieży – „ Dzieci w Sieci, czyli dobre maniery w Internecie” Zofii Staniszewskiej oraz „Sieciaki – Misja Bezpieczny Internet” Łukasza Wojtasika, która jest dostępna również w formie darmowego słuchowiska – link: https://www.youtube.com/watch?v=Lou8xIm0CDc .

Jeśli chcesz być dobrze traktowany w Sieci, i Ty bądź dobry dla innych Internautów. Aby zapobiec towarzyskim gafom, zapoznaj się z Netykietą i najlepiej naucz się jej zasad na pamięć:

1) Nie rozsyłaj internetowych łańcuszków (łańcuszek internetowy to wiadomość zawierająca prośbę o rozesłanie jej do jak największej liczby Internautów, jest to popularna forma spamu, czyli niechcianych reklam).

2) Uważaj na tzw. „Zebrolajki”, przez które firmy próbują podbić nasze serca na Facebooku. Zdarza się, że klikając na słodkie zdjęcie kotka – „Lunięto!”, tak naprawdę popierasz jakiś produkt, bo kliknięcia są przekierowywane na inne strony.

3) Staraj się nie nadużywać emotikonek (uśmieszków, buziaczków, itd.).

4) Bez potrzeby nie pisz dużymi literami, gdyż w korespondencji internetowej oznaczają KRZYK.

5) nie stosuj na przemian małych i wielkich liter w jednym wyrazie – takie pisanie Internauci nazywają „BełKOtaNieM” lub poke-pismem. Utrudnia ono odczytanie komunikatu.

6) Nie bądź Trollem, nie prowokuj kłótni w Sieci. Staraj się nie irytować innych Internautów.

7) Sam również wystrzegaj się internetowych Trolli. Nie daj się sprowokować. Dbaj o kulturę dyskusji w Internecie.

8) Nie obrażaj słownie, zdjęciami czy memami innych użytkowników Sieci ani nie zamieszczaj filmów ośmieszających inne osoby lub propagujących nienawiść. Pamiętaj: również w Internecie jesteśmy odpowiedzialni za swoje działanie. Zanim napiszesz coś obraźliwego o kimś innym, uświadom sobie, że przeczyta to nie jakiś wirtualny byt, ale prawdziwy człowiek.

9) Pamiętaj, że najpiękniejsze życzenia to te składane osobiście, ale można również zadzwonić do jubilata czy solenizanta, przesłać życzenia esemesem, skorzystać z Internetu lub tradycyjnej poczty. Unikaj jednak jednoczesnego składania życzeń na wszystkie te sposoby.

10) Pamiętaj, że nie wypada lajkować smutnych wiadomości. Gdy to robisz, to trochę tak, jakbyś cieszył się z cudzego nieszczęścia.

11) Na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Nasza Klasa, postaraj się nie zamieszczać bardzo osobistych smutnych treści, jak np. informacja o ciężkiej chorobie czy odejściu kogoś bliskiego.

12) Szanuj cudzą własność. Nie podpisuj się pod czyimiś wypowiedziami czy pracami. Korzystając z materiałów znalezionych z Sieci, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.

13) Przed zamieszczeniem filmów czy zdjęć w Sieci, zawsze zapytaj o pozwolenie osoby, które w nich występują. Takie zachowanie świadczy nie tylko o dobrych manierach, ale i o znajomości prawa. Pamiętaj, że każda osoba ma prawo do ochrony wizerunku.

14) Nie ściągaj na sprawdzianach przy użyciu nowych technologii. Ściąganie, to rodzaj oszustwa, nieważne, jakimi sposobami się odbywa.

15) W listach wysyłanych drogą elektroniczną obowiązują te same zasady pisowni i reguły literackiego języka, co w listach tradycyjnych.

16) Zwracając się do konkretnego Internauty, pamiętaj o używaniu dużej litery w zaimkach: Ty, Tobie, Ciebie, itp.

17) Nie zwracaj się w nagłówku maila do nieznanych Ci dorosłych osób „Cześć!” lub „Witaj!” – nie jesteś z nimi na „ty”. Pamiętaj, że korespondencję dzielimy na prywatną i oficjalną.

18) Nie zakładaj sobie niepotrzebnych kont e-mail, zaśmiecasz w ten sposób Sieć.

19) Na terenie szkoły pamiętaj o zasadach używania urządzeń elektronicznych określonych w regulaminie.  Każda placówka może kierować się trochę innymi przepisami – w niektórych szkołach do zakończenia zajęć lekcyjnych telefony komórkowe muszą być wyłączone lub schowane; w innych można słuchać muzyki na przerwach, jednak zawsze trzeba pamiętać, żeby zbyt głośne dźwięki nie przeszkadzały innym w odpoczynku i rozmowach.

20) W kini, teatrze, podczas koncertu i uroczystości wyłączaj telefon, żeby dzwonek lub światło nie przeszkadzało innym.

21) W trakcie spotkania z przyjaciółmi postaraj się nie korzystać z mobilnych urządzeń, jak smartfony czy tablety.

22) Gdy z kimś rozmawiasz, nie wysyłaj jednocześnie esemesów, nie czatuj, nie wchodź na fora. Poświęcaj cały swój czas rozmówcy. Wyjątkiem jest wspólna gra na komórce lub komputerze.

23) Pamiętaj o dobrym zachowaniu w  środkach komunikacji miejskiej. Dlaczego?

- Pasażerom mogą przeszkadzać nie tylko telefoniczne rozmowy, ale również głośne granie na komórkach lub urządzanie „koncertów” w tramwajach, autobusach i pociągach;

- W nocnych pociągach nawet korzystanie z czytnika e-booków z podświetlanym ekranem może być uciążliwe dla śpiących podróżnych;

- Czy pomyśleliście, że słuchanie o Waszych prywatnych sprawach, podczas gdy rozmawiacie przez telefon w miejscach publicznych, takich jak: przystanek, restauracja, autobus, może być dla innych niezręczne? Zmuszeni są do wysłuchiwania historii nie zawsze dla nich przyjemnych;

- w niektórych krajach, np. Wielkiej Brytanii, można korzystać z telefonu w miejscach publicznych bez narażenia się na krzywe spojrzenia współpasażerów. W innych, np. Japonii, wprowadzono oficjalny zakaz rozmów przez komórkę pociągach czy autobusach. Gdy jesteś za granicą, zwróć uwagę, czy np. w metrze nie wiszą piktogramy z przekreślonym telefonem.

24) Tajemnice w Internecie mogą być bardzo niebezpieczne. Dzięki Sieci można nawiązać ciekawe znajomości, a nawet przyjaźnie, ale trzeba pamiętać, że osoby niepełnoletnie mogą się spotykać z nieznajomymi tylko za zgodą rodziców.

A jak tam Wasze testy na Damę i Dżentelmena Cyberświata? Już w piątek podamy wyniki!

 

Opracowała: P. Karykowska