Warsztaty kulinarne w ramach projektu "Chef27- Ucz się od Mistrzów! Smakowite Lektury"

#laboratoriaprzyszłości

Jest, jest, jest!!! Z wielką pompą, zaangażowaniem i niesamowitymi efektami końcowymi 05.04.2023r. (środa) rozpoczęliśmy realizację innowacyjnego projektu praktycznej edukacji literackiej, kulinarnej i dietetycznej "Chef27- Ucz się od Mistrzów! Smakowite Lektury". Nie udałoby się to, gdyby    nie owocna współpraca. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane pod patronatem Fundacji Świętokrzyskich Szefów Kuchni i Kucharzy, Chefs Culinar, Stowarzyszenia Przyjaciół SP nr 27 w Kielcach "Nasza Szkoła jest Wspaniała" oraz Biblioteki Szkolnej "U Sowy Poczytajki".

            Koordynatorami realizacji zadań były Edyta Król (nauczyciel języka polskiego), Patrycja Karykowska (nauczyciel- bibliotekarz). Fundację reprezentował tego dnia Mateusz Cheda, Chefs Culinar   (to także sponsor produktów :)) Dawid Grucel i Ireneusz Król.

            Pomysł narodził się po tym, gdy kolejne klasy z naszej szkoły, które mam przyjemność uczyć, z ogromną chęcią przychodziły na wieczorne czytanie lektur zatytułowane "Momenty literackie". Każde takie spotkanie rozpoczynaliśmy od przygotowania czegoś pysznego w pracowni kulinarnej (powstała      ona w ramach Programu "Laboratoria Przyszłości"), a następnie przechodziliśmy do sali polonistycznej.     W odpowiedniej aranżacji przestrzennej i muzycznej czytaliśmy, dyskutowaliśmy i zgłębialiśmy tajniki poszczególnych dzieł. Za każdym razem słyszałam pytanie: "Kiedy znów czytamy?". Dlatego narodził się pomysł na działania obejmujące uczniów wszystkich klas I-VIII, które zwyciężą w Konkursie Literackim "Wiersze i bajki- o zdrowym odżywianiu- Sowy Poczytajki". Aby wziąć udział  w konkursie zespół klasowy musiał przygotować pod opieką wychowawcy pracę literacką- wiersz, bajkę lub baśń o zdrowym odżywianiu oraz jedną pracę plastyczną ilustrującą treść poprzedniej.

            W czasie realizacji programu dzieci i młodzież będą miały szansę poznać swoje szkolne lektury    oraz czytane książki od zupełnie nowej- kulinarnej strony, wykorzystać wiedzę w praktyce oraz odkryć swoje talenty, przygotowując pyszne potrawy literackie pod okiem najbardziej znanych szefów kuchni         z całego województwa świętokrzyskiego, a także dowiedzieć się w jaki sposób gotować zdrowo, ciekawie     i inspirująco.

            Jako pierwsza została wybrana klasa 8a. Inspiracją tego dnia stał się "Pan Tadeusz". Marzeniem Adama Mickiewicza było, by "te księgi zbłądziły pod strzechy". Ja postanowiłam, że pójdziemy dalej. Pokażemy młodzieży, że nie tylko piękno i artyzm świadczy, że jest to dzieło ponadczasowe. Literatura może stać się "pierwiastkiem twórczym" i pobudzić nasze zmysły i wenę twórczą.

            W Soplicowie goście mieli różnorodne rozrywki- grzybobranie, polowanie, czytano, opowiadano anegdoty, romansowano. Jednak szczególną wagę przywiązywano do posiłków. Dbano o stosowny anturaż   i maniery, a każda biesiada miała być ucztą dla zmysłów, ciała i duszy. My z całego wachlarza dań,         które zostały wymienione w "Panu Tadeuszu", wybraliśmy tradycyjny chłodnik litewski i przepyszny deser staropolski- arkas.

            Zaczęliśmy od odczytania fragmentów księgi I, III, V i XII, aby przypomnieć sobie, jak to kiedyś bywało:

Goście weszli w porządku i stanęli kołem:

Podkomorzy najwyższe brał miejsce za stołem;

Z wieku mu i z urzędu ten zaszczyt należy.

Idąc kłaniał się damom, starcom i młodzieży.

Przy nim stał kwestarz, Sędzia tuż przy Bernardynie.

Bernardyn zmówił krótki pacierz po łacinie.

Mężczyznom dano wódkę; wtenczas wszyscy siedli

i chołodziec litewski milcząc żwawo jedli.

            Chłodnik był ulubioną potrawą na Litwie, dlatego to właśnie on stał się głównym bohaterem naszego spotkania. Tradycyjnie przyrządzano go z młodych liści buraczanych, ogórków, jaj, szyjek rakowych            i zimnej śmietany.

            Klasę podzieliśmy na cztery zespoły: dwa z nich przygotowywały zupę pod fachowym okiem Pana Dawida, a dwa arkas według wskazówek i rad Pana Mateusza. Młodzież starała się znaleźć odpowiedzieć  na pytanie retoryczne zawarte w XII księdze:

Kto zrozumie nieznane już za naszych czasów

Te półmiski kontuzów, arkasów, blemasów,

Z ingredyjencyjami pomuchl, figatelów,

Cybetów, piżm, dragantów, pinelów, brunelów.

            Spośród tych tajemniczych potraw wybraliśmy arkas, czyli rodzaj galaretki mlecznej, podobno ulubiony deser Jana III Sobieskiego. Przepis zamieszczony jest nawet w "Encyklopedii staropolskiej" Zygmunta Glogera.

            Nasi specjaliści Pan Dawid, Pan Mateusz i Pan Ireneusz pokazywali młodym adeptom sztuki kulinarnej jak czytać receptury, modyfikować je i twórczo przekształcać według własnej weny.                 Pani Patrycja Karykowska zaprezentowała i opowiedziała z czego składał się staropolski strój szlachcianki. Ja miałam przygotowany podobny, ale ponieważ jestem miłośniczką dobrej kuchni, niestety nie zmieściłam się w niego :). Dlatego też pełniłam rolę literackiego przewodnika po meandrach staropolskiej kuchni.   Jestem dumna z naszych uczniów. Dopytywali, smakowali, ozdabiali. Pracowali bardzo wytrwale. Każdy świetnie wywiązał się ze swoich zadań, dlatego na zakończenie otrzymał certyfikat ukończenia warsztatów kulinarnych prowadzonych pod patronatem „Chefs Culinar”.

            Zapachy roznosiły się na całą szkołę i co jakiś czas ktoś zaglądał z ciekawości, bo nie pachniało piernikami czy pizzą tylko koperkiem, szczypiorem, świeżym kefirem, śmietaną i prawdziwą wanilią. Na degustację zaprosiliśmy również Dyrekcję, a niektórzy pracownicy naszej szkoły spełnili swoje kulinarne marzenie- bo słyszeli o chłodniku i zawsze chcieli go spróbować.

            Zdjęcia nie oddadzą zapachów, ale można obejrzeć galerię i zobaczyć, że literatura to wielka skarbnica- wiedzy, inspiracji i pomysłów. Najtrudniej było mi zrobić zdjęcie deseru- zniknął w oka mgnieniu.

            To było pierwsze spotkanie z tego cyklu. W kolejnych warsztatach będą brały udział klasy, które wygrały konkurs w poszczególnych przedziałach wiekowych.

            Z pewnością wybierzemy coś równie atrakcyjnego i pysznego!
            Czekajcie na nasza relację z tego wydarzenia.

Jeszcze parę słów o naszych gościach:

Mateusz Cheda- na co dzień zajmuje stanowisko kucharza a'la Carte w restauracji w Hotelu Binkowskim  w Kielcach, od 10 lat w zawodzie. Doświadczenie zdobywał w krakowskich i kieleckich restauracjach. Odbył staż w prestiżowej restauracji odznaczonej gwiazdką Michelin- Atelier Amaro. Uczestnik i laureat wielu kulinarnych konkursów, między innymi: II miejsce w europejskim konkursie Nestle Culinary Cup 2022 czy Mistrzostwa Polski w dziczyźnie. Miłośnik nowoczesnej kuchni polskiej z elementami azjatyckimi.

Dawid Grucel- mieszka i pracuje w Krakowie, tam też zaczynał swoją przygodę z gotowaniem w najlepszych restauracjach pod okiem francuskich szefów kuchni. Wraz z Poland National Culinary Team reprezentował Polskę na największych branżowych wydarzeniach. Osobisty kucharz Narodowej Reprezentacji Polskiej Siatkówki, szef kuchni w wielu znanych restauracjach i hotelach (restauracja Garden w Krakowie, hotel Radisson Blu czy Bachledówka w Czarnym Dunajcu). Brał udział w projekcie Masterchef Polska jako konsultant kulinarny. Pasjonat kuchni śródziemnomorskiej i tradycyjnej polskiej kuchni- potrafi to wszystko twórczo łączyć i odkrywać na nowo.

Ireneusz Król- doradca klienta w Chefs Culinar i przedstawiciel Fundacji Świętokrzyskich Szefów Kuchni    i Kucharzy

Edyta Król

#laboratoriaprzyszłości
#fundacjakulinarnakielce.pl
#chefsculinar.pl