5 maja – Światowy Dzień Higieny Rąk

Mycie rąk to niezbędny element higieny osobistej. Warto pamiętać o dokładnym wykonywaniu tej prostej czynności, która pomaga uniknąć wielu różnych chorób i infekcji. W ramach Światowego Dnia Higieny Rąk, przypominamy Społeczności Szkolnej podstawowej zasady i wskazówki oraz techniki mycia i dezynfekcji rąk.

 

W 2009 roku WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) przyjęła program Clean Care is Safer Care: Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka, którego nadrzędnym celem jest redukcja liczby zakażeń poprzez promowanie higieny rąk. Ta tak prosta czynność jak mycie i dezynfekcja rąk istotnie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa opieki nad pacjentem. Polska przystąpiła do Programu w 2013 roku. Jednym z jego elementów są obchody Światowego Dnia Higieny Rąk, które przypadają na dzień 5 maja. To święto skupiające się na poprawie higieny rąk nie tylko personelu medycznego oraz osób, które odwiedzają chorych, ale też nas wszystkich. Statystyki mówią, że nawet 90 % zakażeń szpitalnych można uniknąć, jeśli higiena rąk byłaby na wyższym poziomie.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmików z eksperymentami i spotkaniami z ekspertami, pokazującymi jak prawidłowo myć dłonie:

https://www.youtube.com/watch?v=ZlGf0abwaOQ , https://www.youtube.com/watch?v=H1fVThSyZ-0 ,

https://www.youtube.com/watch?v=f0t_SmDumx8 .

 

Badania naukowe pokazują, że odpowiednie mycie i dezynfekowanie rąk aż o połowę zmniejsza ryzyko infekcji i zachorowań na wiele powszechnie występujących chorób zakaźnych. Dłonie kolonizują drobnoustroje patogenne, poza bakteriami ręce mogą być zasiedlone przez wirusy, grzyby oraz jaja pasożytów. Mycie rąk wodą z mydłem może zapobiec zatruciom pokarmowym, chorobom pasożytniczym oraz chorobom skóry, natomiast nieprzestrzeganie higieny rąk może prowadzić do wystąpienia tzw. „choroby brudnych rąk”. Na rękach, oprócz tego, że mamy bardzo drobne jednokomórkowe organizmy, czyli drobnoustroje, które bytują na skórze jako flora stała, poprzez dotykanie różnych przedmiotów – klamek, guzików wind, rurek w autobusie i innego rodzaju powierzchni abiotycznych, nabywamy też tzw. florę przejściową, która chętnie przykleja się do naszych rąk. Te drobnoustroje są często przenoszone do jamy ustnej i dróg oddechowych. Jeśli są chorobotwórcze, a my akurat w danym momencie mamy osłabioną odporność, niestety może dojść do wtargnięcia i rozwoju zakażenia. Warto pamiętać o prawidłowym myciu rąk, a po ich umyciu – o dokładnym osuszeniu.

 

Pamiętaj o myciu rąk!!!

1. Przed jedzeniem i przygotowaniem posiłków.

2. Po wyjściu z toalety.

3. Po powrocie do domu.

4. Po zabawie ze zwierzętami.

5. Po kontakcie z osobą chorą.

6. Po pobycie na świeżym powietrzu.

7. Po zakryciu ust podczas kaszlu czy kichania.

 

Zachęcamy do zapoznania się z planszami pokazującymi właściwą technikę mycia i dezynfekcji rąk: dokument PDF

 

Na podstawie zaleceń Oddziału Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie opracowały: O. Grudzień, E. Kaleta, P. Karykowska