EMC 2021 – Najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w Internecie

broszury

Korzystanie z Internetu pomaga w utrzymaniu kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, daje dostęp do wiadomości, umożliwia naukę i pracę on-line, pozwala na rozwijanie pasji i ma wiele innych zalet… Jednak zawsze dobrym pomysłem jest dbanie o bezpieczeństwo. Istnieje wiele działań, które Dzieci, Młodzież i Dorośli mogą podjąć, aby się chronić. W ramach obchodów Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa 2021 Sowa Poczytajka przedstawia 6 najważniejszych zasad – można je również pobrać w formie kolorowej ikonografiki – zapraszamy!

1. Miej świadomość tego, jakie informacje udostępniasz – wypełniając profil konta, należy podać tylko informacje, które są niezbędne i których podanie Ci odpowiada. Użyj ustawień prywatności i zabezpieczeń i zablokuj wszelkie funkcje, których nie potrzebujesz. Jeśli nie masz pewności co do kwestii bezpieczeństwa, zastanów się, czy chcesz mieć swój profil na tej platformie.

2. Pomyśl zanim zamieścisz coś w Sieci – zamieszczanie emocjonalnych postów nie zawsze jest dobrym pomysłem, a to, co zamieszczasz w Internecie, pozostaje tam na zawsze. Nawet jeśli później usuniesz swój post, ktoś mógł go zapisać lub przesłać dalej. Poczekaj, aż się uspokoisz, a potem zastanów się jeszcze raz, czy na pewno chcesz zamieścić ten komentarz?

3. Rozważ konsekwencje – jeśli zamieszczasz zdjęcie, czy masz pewność, że wszystkie osoby, które są na zdjęciu, chciałyby, aby zdjęcie zostało opublikowane? Możesz też nieświadomie przekazywać informacje np. o tym, gdzie mieszkasz. A wrzucanie zdjęć ze wspaniałych wakacji, to informacja dla włamywaczy, że nie ma Cię w domu!

4. Zatrzymaj się, zanim zagrasz – zanim weźmiesz udział w tym śmiesznym quizie podbijającym media społecznościowe, zastanów się, na jakie pytania odpowiadasz – imię swojego pierwszego zwierzaka, nazwisko panieńskie Twojej matki? Są to te same pytania, które są wykorzystywane do celów zabezpieczenia, na przykład przez bank, a więc udzielone na nie odpowiedzi mogłyby stanowić ważne informacje dla cyberprzestępców.

5. Upewnij się, z kim tak naprawdę rozmawiasz – pamiętaj, że oszuści korzystają z serwisów
społecznościowych, stron internetowych i wysyłają wiadomości na telefon w celu kradzieży informacji, pieniędzy lub tożsamości. Możesz się chronić, nie podając żadnych danych osobowych, nie przesyłając pieniędzy ani danych swojego rachunku, chyba że za pomocą innego środka komunikacji możesz sprawdzić, komu udostępniasz te dane.

6. Sprawdzaj najnowsze wiadomości na temat cyberbezpieczeństwa – śledzenie wiadomości i wymiana informacji z rodziną i przyjaciółmi o najnowszych oszustwach, np. phishingu, złośliwym oprogramowaniu (np. Flubot) i fałszywych stronach internetowych pomoże Ci zachować bezpieczeństwo w Sieci. Inne źródła informacji dotyczące Twojego kraju znajdują się na stronie https://cybersecuritymonth.eu/cyber-first-aid .

Zachowajcie czujność!

Opracowała: PoczytajKa