4 listopada 2021 roku reprezentująca Naszą Szkołę 5-osobowa Drużyna Ka’Baczków zgłosiła wykonanie 3 zadań przewidzianych drugą turą Ogólnopolskiego Konkursu „Liga Sprawiedliwości”. W tym tygodniu wspieraliśmy pracę prawnika korporacyjnego – Kornela Pilnego. Odpowiedzieliśmy na pytanie, czy różnica w płacy za taką samą pracę to przejaw dyskryminacji, czym jest dyskryminacja w świetle Kodeksu Pracy oraz wyjaśniliśmy różnice między telepracą a pracą zdalną, a także podaliśmy zalety i wady tej ostatniej. Całość ujęliśmy w formie sympatycznych graficznych minikomiksów oraz dwóch plakatów. Przygotowane przez Nas zadania można zobaczyć w formie plików PDF, zamieszczonych na dole artykułu.
Miło nam również oznajmić, że za zadania z I Tygodnia rozgrywek otrzymaliśmy od Jury maksymalną notę 10 punktów – jako jedna z 8 szkół na ponad 100 placówek startujących w Konkursie.
Drużynę Ka’Baczków tworzą: Zuzanna Stochmal – uczennica klasy VIIa, Patryk Kruk – uczeń klasy VIId, Milena Jakubowska – uczennica klasy VIIIb, Natalia Biel – uczennica klasy VIIIe i Tatiana Kot – uczennica klasy VIIIg. Opiekunami drużyny są nauczyciele: pan Dawid Ślusarczyk, pani Patrycja Karykowska, pani Edyta Król i pani Marta Manecka.
W najbliższą środę poznamy wyniki za wykonane zadania oraz podejmiemy kolejne wyzwanie. Trzymajcie kciuki!
A oto historia z drugiego tygodnia rozgrywek „Ligi Sprawiedliwości”:
„Nasz młody prawnik Kornel Pilny, jest dzisiaj bardzo zestresowany. Miał trudny dzień w pracy, a jego szef nie był zadowolony z przedstawionego przez niego projektu. Wychodząc z pracy, myślał jedynie o wieczornym oglądaniu meczu z kolegami, co poprawiało mu nastrój. Kornel miał wielu przyjaciół, ale za mało czasu na spotkania, dlatego tym bardziej cieszył się, że mógł wyjść na miasto z kolegami. Gdy pędził samochodem na spotkanie, zadzwoniła jego siostra Eustoma. Kornel jako dobry prawnik przestrzegający przepisów, włączył tryb głośnomówiący i wysłuchał tego, co chciała mu powiedzieć. Eustoma miała 20 lat i dopiero rozpoczynała swoją przygodę na rynku pracy. Miała pewne obawy, więc chciała prosić o radę swojego brata prawnika. Kobieta szlochała, opowiadając Kornelowi o tym, jak jest traktowana przez obecnego szefa. Następnie zadała bratu kilka pytań:
1. Szef obiecał mi, że po 2 miesiącach pracy, o ile się sprawdzę, podpiszemy umowę o pracę, ale zaoferował mi 5.000 zł brutto, podczas gdy mojej koleżance zaoferował 6.000 zł brutto, mimo że kończyła ze mną liceum i ma takie samo doświadczenie zawodowe. Przypuszczam, że ją bardziej lubi, ale czy to nie jest dyskryminacja?
2. Czy telepraca to jest to samo co praca zdalna? Czy Kodeks pracy reguluje pracę zdalną? Pytam, ponieważ szef powiedział, że o telepracy nie może być mowy, ale o pracy zdalnej pomyślimy…
Prowadząc, Kornel nie mógł wystarczająco skupić się na rozmowie z siostrą. Pomóżcie mu, wykonując poniższe zadania:
1. Odpowiedzcie na pierwsze pytanie Eustomy.
2. Napiszcie, czym według Kodeksu Pracy jest dyskryminacja i wymyślcie przykłady zachowań dyskryminujących związanych z zatrudnieniem.
3. Odpowiedzcie na pytania z pkt. 3 i opiszcie wady i zalety pracy zdalnej. Zapytajcie rodzinę, znajomych, jakie są ich doświadczenia związane z pracą zdalną i napiszcie, czy to dobre rozwiązanie na przyszłość.
Na pytania 1 i 2 odpowiedzcie w dowolnej formie, tj. w formie literackiej (np. wiersz, opowiadanie, reportaż, gazetka szkolna), plastycznej (np. plakat, grafika, malarstwo, kolaż), multimedialnej (np. krótkiego filmu, relacji, zdjęć), przy użyciu dowolnej techniki.”
Tekst opracowała Drużyna Ka’Baczków