Twoje konto w mediach społecznościowych zostało zhakowane? Dane z Twojej karty płatniczej i konta bankowego zostały skradzione? Zrobiłeś zakupy u oszusta internetowego? Dowiedz się, co zrobić i REAGUJ! Cyberataki stają się coraz bardziej wyrafinowane, a czas pandemii Covid-19 doprowadził do gwałtownego wzrostu aktywności cyberprzestępców. W tym roku hasło „Pierwsza Cyberpomoc” jest jednym z głównych tematów kampanii Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa, a Sowa Poczytajka dzieli się przydatnymi wskazówkami i poradami dla Młodych i Dorosłych, co zrobić w przypadku bycia ofiarą cyberprzestępstwa. Porady można pobrać również w formie kolorowych ikonografik – zapraszamy!
Twoje konto w mediach społecznościowych zostało zhakowane?
Oto kilka oznak:
-- Masz problem z logowaniem do swojego konta.
-- Pojawia się wiadomość, że hasło do Twojego konta zostało zmienione, mimo że go nie zmieniałeś(-aś).
-- Widzisz posty, których nie zamieszczałeś(-aś).
-- Okazuje się, że śledzisz wiele osób, których nie znasz.
-- Widzisz informacje o logowaniu z nieznanej lokalizacji.
-- Otrzymujesz wiele reklam, które wyglądają jak spam.
Co to oznacza?
Konsekwencje kradzieży konta zależą od tego, ile danych osobowych publikujesz, np. datę urodzenia, adres, imiona członków rodziny – informacje te można wykorzystać do uzyskania dostępu do Twoich innych kont lub do kradzieży tożsamości.
Co robić? – jeżeli nadal masz dostęp do swojego konta:
1. Zmień hasło. Oszust może znać Twoje hasło, zatem zastąp je silnym hasłem zawierającym co najmniej 15 znaków, w tym duże i małe litery, cyfry i symbole.
2. Hasło będące zdaniem może być łatwiejsze do zapamiętania. Może to być zdanie zawierające nietypowe słowa lub słowa z różnych języków.
3. Zmień dane logowania do wszelkich innych kont, w których używasz tej samej lub podobnej nazwy użytkownika i hasła. Dotyczy to również aplikacji powiązanych z kontem w mediach społecznościowych.
4. Używaj niepowtarzalnego hasła do każdego ze swoich kont w mediach społecznościowych.
5. Zadbaj o to, by Twoje konto było bezpieczniejsze. Poszukaj ustawień dotyczących bezpieczeństwa i prywatności, w których znajdziesz narzędzia ochrony konta.
Co robić? – jeżeli nie masz dostępu do swojego konta:
1. Postępuj zgodnie z procedurą odzyskiwania hasła przewidzianą przez daną platformę. Wszystkie główne platformy mają procedury odzyskiwania konta, zasięgnij porady w ich centrum pomocy.
Co dalej?
1. Poinformuj platformę, że włamano się do Twojego konta. Pomoże to śledzić oszustwa i poprawić bezpieczeństwo.
2. Zgłoś oszustwo. Przekazane przez Ciebie informacje mogą pomóc w złapaniu oszustów i zapobiec dalszym incydentom. Aby dowiedzieć się, gdzie uzyskać pomoc i
złożyć zawiadomienie o przestępstwie w swoim kraju, odwiedź stronę https://cybersecuritymonth.eu/cyber-first-aid
3. Poinformuj swoich znajomych, że Twoje konto zostało zhakowane. Twoi znajomi mogą otrzymywać wiadomości lub widzieć posty wysłane z Twojego konta, zawierające fałszywe linki lub wprowadzające w błąd informacje. Poinformuj ich, że nie umieszczałeś(-aś) ani nie wysyłałeś(-aś) żadnych wiadomości i ostrzeż, żeby nie klikali w żadne linki.
4. Podziel się swoimi doświadczeniami z rodziną i przyjaciółmi, aby pomóc im się zabezpieczyć.
Czy dane z Twojej karty płatniczej lub dane bankowe zostały skradzione?
Każdego dnia coraz więcej osób korzysta z zakupów przez Internet. Klienci muszą jednak zachować ostrożność, ponieważ oszuści stale szukają sposobów kradzieży danych z kart płatniczych lub danych bankowych! Używają nieprawdziwych stron internetowych, podszywają się pod sprzedawców na stronach aukcji, mogą także wysyłać fałszywe wiadomości elektroniczne (phishing), twierdząc, że reprezentują dobrze znane portale internetowe zajmujące się płatnościami lub sprzedażą detaliczną.
Co robić?
Jeżeli włamano się na Twoje konto bankowe lub zauważysz nietypową aktywność na swojej karcie, jest kilka kroków, jakie możesz podjąć.
1. Niezwłocznie skontaktuj się z bankiem w celu zablokowania karty kredytowej/bankowej. Możesz starać się odzyskać pieniądze i zapobiec dalszej kradzieży.
2. Zmień hasło. Oszust może znać Twoje hasło, zatem zastąp je silnym hasłem zawierającym co najmniej 15 znaków, w tym duże i małe litery, cyfry i symbole. Hasło będące zdaniem może być łatwiejsze do zapamiętania. Może to być zdanie zawierające nietypowe słowa lub słowa z różnych języków. Zmień dane logowania do wszelkich innych kont, w których używasz tej samej lub podobnej nazwy użytkownika i hasła. Dla każdego konta użyj niepowtarzalnego hasła.
3. Zaktualizuj program antywirusowy, aby zwalczać nowe wirusy i chronić swoje urządzenie.
4. Zgłoś oszustwo. Przekazane przez Ciebie informacje mogą pomóc w złapaniu oszustów i zapobiec dalszym incydentom. Aby dowiedzieć się, gdzie uzyskać pomoc i złożyć zawiadomienie o przestępstwie w swoim kraju, odwiedź stronę https://cybersecuritymonth.eu/cyber-first-aid
5. Pamiętaj, aby zachować wszelkie dowody kradzieży, np. e-maile, faktury, rachunki, kopię ogłoszenia itp.
6. Podziel się swoimi doświadczeniami z rodziną i przyjaciółmi, aby pomóc im się zabezpieczyć.
Padłeś ofiarą oszustwa w czasie zakupów on-line?
Nadal czekasz na towar zakupiony przez Internet? Czy też produkt, który przysłano, nie odpowiada zamówieniu? Możliwe, że jesteś ofiarą oszustwa. Oszustwa są coraz bardziej wyrafinowane, a wszyscy popełniamy błędy. Oszustwo podczas zakupów przez Internet to zakup na fałszywej stronie internetowej lub przez fałszywą reklamę na prawdziwej stronie internetowej. Produkt może nie istnieć, może być podrobiony lub może być gorszej jakości.
Co robić?
1. Spróbuj skontaktować się ze sprzedawcą, może istnieć prawdziwa przyczyna problemu.
2. Niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem, jeżeli:
-- włamano się na Twoje konto bankowe,
-- zauważysz nietypową aktywność na swojej karcie kredytowej,
-- nie otrzymasz odpowiedzi lub nie zadowala Cię odpowiedź sprzedawcy. Możesz zapobiec przyszłym kradzieżom.
3. Zmień hasło. Oszust może znać Twoje hasło, zatem zastąp je silnym hasłem zawierającym co najmniej 15 znaków, w tym duże i małe litery, cyfry i symbole. Hasło będące zdaniem może być łatwiejsze do zapamiętania. Może to być zdanie zawierające nietypowe słowa lub słowa z różnych języków. Zmień dane logowania do wszelkich innych kont, w których używasz tej samej lub podobnej nazwy użytkownika i hasła. Dla każdego konta użyj niepowtarzalnego hasła.
4. Zaktualizuj program antywirusowy, aby zwalczać nowe wirusy i chronić swoje urządzenie.
5. Zgłoś oszustwo. Przekazane przez Ciebie informacje mogą pomóc w złapaniu oszustów i zapobiec dalszym incydentom. Aby dowiedzieć się, gdzie uzyskać pomoc i złożyć zawiadomienie o przestępstwie w swoim kraju, odwiedź stronę https://cybersecuritymonth.eu/cyber-first-aid
6. Pamiętaj, aby zachować wszelkie dowody kradzieży, np. e-maile, faktury, rachunki, kopię ogłoszenia itp.
7. Podziel się swoimi doświadczeniami z rodziną i przyjaciółmi, aby pomóc im się zabezpieczyć.
Opracowała: PoczytajKa